Jak na “designérskou” diplomku na KISKu?
Podmínkou k získání certifikátu z profilace Design informačních služeb je napsání diplomové práce, která tematicky souvisí s designem informačních služeb. A protože takovou diplomku si každý asi představuje jinak, chceme v tomto článku ukázat nejčastější typy designérských diplomových prací obhajovaných na KISKu a ukázat i pár příkladů dobré praxe.
Nejdřív trocha historie a teorie…
Design a výzkum patří neoddělitelně k sobě, i když to možná na první pohled nemusí být patrné. Frayling (1993) otevírá svou známou stať zamyšlením nad tím, že výzkum je obvykle na míle daleko tomu, co umělci, řemeslníci a designéři v praxi dělají — zatímco výzkum je spojený se zkoumáním toho, co už bylo, design je o vymýšlení něčeho nového. Ve skutečnosti lze ale výzkum s designem spojovat mnoha způsoby — Frayling navrhuje hovořit o třech typech přístupů:
- Výzkum designu (research into design) je přístup, kterým zkoumáme estetiku, percepci díla či historii designu jako takového.
- Výzkum skrze design (research through design) předpokládá, že samotné dílo či produkt je nástrojem experimentování a výzkumu, přičemž zkoumáme nějakou změnu (behaviorální, společenskou atd.).
- Výzkum pro design (research for design) odpovídá modelu, ve kterém jsou výsledky výzkumu použity jako podklad pro návrh díla či produktu.
O několik let později John Zimmerman a jeho kolegové (2007, 2014) přístup research through design dále rozvíjí v kontextu oboru Human-Computer Interaction jako reflexivní praxi pro přerámování cíle designového procesu. V rámci tohoto přístupu v HCI se hlavním výzkumným nástrojem stává prototyp (artefakt) v jakémkoliv stádiu rozpracovanosti (viz The Encyclopedia of Human-Computer Interaction).
Na KISKu řešíme témata, která souvisí s trojicí pojmů lidé — informace — technologie a využíváme přitom různé teoretické a metodologické nástroje. Klíčem k pochopení složitých interakcí mezi nimi mohou být teorie související s informačním chováním, ale i obecnější etnografické, psychologické, sociologické či ekonomické teorie a přístupy. Klíčem k navrhování řešení mohou být přístupy lean vývoje, design thinking nebo třeba kritický či spekulativní design. Slovy okřídleného designérského úsloví — “to záleží…” na kontextu problému, který chceme řešit a na povaze zamýšlené změny.
Typy “designérských” diplomových prací na KISKu
Od doby, kdy byla obhájena první designérská diplomová práce na KISKu, uběhlo 5 let. Ve skutečnosti tady takové práce vznikaly samozřejmě už dříve, jen ne pod hlavičkou samostatné profilace. V tomto článku chceme představit tři typy diplomových prací obhajovaných na KISKu a ukázat i příklady těch, které považujeme za příklady dobré praxe.
Typ 1: Teoreticko-výzkumné práce
Teoreticko-výzkumná práce odpovídá nejvíce typu “research into design”, dotýká se některé oblasti designu, ale neklade si za svůj primární cíl změnu, návrh řešení nějakého konkrétního existujícího problému. Má robustnější teoretické základy a její součástí je (empirický či teoretický) výzkum, který ústí ve shrnutí nových poznatků.
Příklady:
- Ethical aspects of service design in design practice (Tereza Navarová, 2017)
V diplomové práci o etice v designu služeb vycházela Tereza Navarová ze své konkrétní zkušenosti inovačního projektu pro Magistrát města Brna a z obsáhlé rešerše literatury týkající se etických aspektů práce designéra služeb. Následně provedla rozhovor s šesti zahraničními designéry, ve kterém se zaměřila na specifika etiky navrhování služeb pro veřejný sektor. - Design thinking v ČR: Mapování komunity praxe (Marie Ondrášková, 2017)
Marie Ondrášková se ve své diplomové práci rozhodla prozkoumat, zda se o české komunitě lidí kolem designového myšlení dá hovořit jako o komunitě praxe. Aby na tuto otázku dokázala odpovědět, rozebrala detailně koncept komunity praxe a pak jej porovnala s výsledky třífázového výzkumu sestávajícího z analýzy facebookové skupiny, rozhovorů a následného dotazníku.
Typ 2: Aplikovaný výzkum pro design
Dalším typem prací, které jsou na KISKu často vznikají, jsou primárně výzkumnické práce s ambicí shromáždit podklady pro návrh nového řešení. V modelu dvojitého diamantu pokrývají první polovinu — tedy poznávání, analýzu a syntézu a ústí v designovou výzvu či v návrh nové služby či produktu.
Příklady:
- Analýza používateľských potrieb pre vytvorenie evidenčného systému pre Políciu ČR (Mária Šviriková, 2020)
Mária Šviriková ve své diplomové práci provedla detailní zmapování výkonu a evidence činností psychologických pracovišť Policie ČR a na základě podrobného uživatelského výzkumu identifikovala uživatelské potřeby i požadavky na nové řešení a vytvořila koncepci nového informačního systému. - Vnímání KISKu uchazeči o studium: designová studie (Josef Kocurek, 2019)
Na očekávání studentů od magisterského studia na KISKu se soustředil ve své práci Josef Kocurek. Pro výzkum potřeb a očekávání studentů Josef využil teoreticko-metodologický koncept z informačních věd — informační horizonty. Své záměry z výzkumu prezentoval členům KISKu jako důležitým zainteresovaným stranám.
Typ 3: Výzkum skrze design
Třetím typem diplomové práce je práce zachycující nejen počáteční výzkum, návrh a vývoj produktu nebo služby tvoří její hlavní část. Prototyp se v tomto případě stává hlavním výzkumným nástrojem — jak ke zlepšování samotného produktu či služby, tak k dosažení nějaké žádoucí změny.
Příklady:
- Návrh digitální služby pro kavárny — projekt Cvakačka (Zdeněk Studený, 2020)
Zdeněk se v diplomce zabýval návrhem služby digitálního věrnostního programu pro kavárny, který jim umožnil zbavit se papírových kartiček. Práce kombinuje přístup designového myšlení a lean startup pro iterativní prototypování služby, která nejprve vznikla ve formě MVP a poté byla rozvíjena jako centralizovaný prototyp.
Praktické tipy a informace
Pokud přemýšlíte o psaní designové diplomové práce na KISKu, bude se vám ještě hodit pár základních informací:
- Vedoucím diplomové práce mohou být kolegové z KISKu i externisté.
- Designovou práci může vést i vedoucí, který se věnuje jiné profilaci, než je Design informačních služeb — zejména pokud je téma rozkročené mezi dvě profilace.
- Doporučujeme zamyslet se nad vlastním tématem — pár témat vypisujeme i sami, ale vítáme vlastní návrhy.
- Minimální povinný rozsah diplomové práce je 140 000 znaků.
- Všechny další důležité informace najdete na stránkách KISKu.