Jak vysvětlit, co děláme: 6 designerů odpovídá
Být designér*ka je super. Dokud se vás babi u nedělního oběda nezeptá, co to vlastně děláte. Dokud si vaše kamarádka z dětství nevybaví grafika. Dokud to nemusíte vysvětlit.
“Jmenuji se Kamila a dělám design.” Chybné to není, ale asi to jde i líp.
Načerpejte inspiraci od šesti designerů. Zeptala jsem se za vás, jak se představit tetám a sousedům.
Petra Jílková
LinkedIn tagline: Assistant Professor of Service Design, Product Management and Banking
Servisní designér je člověk, který navrhuje produkt nebo služby odpovídající potřebám uživatele takovéto služby. Pracuje v týmu, který o tomto vylepšení přemýšlí. Jakýkoliv nápad testuje okamžitě s uživatelem.
Představ si, že jdeš do restaurace a objednáš si jídlo. Jako designér musíš přemýšlet nejenom o tom, co zákazník vidí, ale i o tom, co se děje v kuchyni.
Jan Koudela
LinkedIn tagline: 🎱 Business Designer at Court of Moravia
Dříve jsem se snažil používat velká slova jako designer nebo facilitátor. Jenže jsem opakovaně narazil a skončil zase u vysvětlování toho, co vlastně dělám: mluvím s lidmi. A tak raději říkám, že mi dospělí lidé platí za to, abych jim řekl, co už dávno věděli.
Gerry Scullion
LinkedIn tagline: Founder of The Human Centered Design Network | #ServiceDesign & #UX #Training | Host of #1🎙️This is #HCD Podcast, Online course creator & Design practitioner
Většinou představuji svou práci ve dvou částech:
1. V jádru pomáhám firmám, aby se sladily napříč odděleními a doručily smysluplné služby jejich zákazníkům. Toho dosahuji různě: facilitací, dialogem, výzkumem, koučování nebo vzděláváním.
2. Jsem podcaster. Připravuji několik populárních podcastů o designu, aby se lidé mohli dozvědět víc o tom, co dělám.
TIP: Garryho podcast najdete 👉 tady 👈
Ana Pintar
LinkedIn tagline: Senior Product Manager at d.labs ⋅ UX Researcher ⋅ Behavioral Designer 🧠
Představte si, že se chcete koukat na televizi. Jdete pro ovladač, posadíte se a vybíráte jedno ze sta tlačítek. A potom se znovu zvednete a jdete si pro brýle, protože mezi sty tlačítky se nedá orientovat pomocí hmatu. Po desetiminutovém utrpení si opět můžete sednout a relaxovat.
A teď si představte, že jsou ovladače se třemi tlačítky. Nehledáte a nelovíte brýle. První ovladač je příklad balastu okolo akce, kterou chcete udělat. Ten druhý má jen přesně to, co v danou chvíli potřebujete.
Každý den navrhuji digitální produkty a snažím se, aby všechno, co vypustím do světa, se dalo skutečně používat a nebylo zbytečně komplikované. Mojí prací je také nahlédnout do hlavy uživatele a zjistit, co přesně s tím produktem dělají. Tomu se říká design zaměřený na člověka (human-centred design) a zahrnuje tvoření produktu společně s koncovým uživatelem.
Fabrice Pöhlmann
LinkedIn tagline: CEO HelloDesign®・UX Specialist・Behavioural Designer・Workshop Facilitator
Spolu se svým týmem kombinuji behaviorální vědy a design thinking, abych pomohl organizacím, startupům a podnikatelům vytvořit digitální produkty, které pomáhají vytvořit zdravější návyky.
Celosvětově úspěšné produkty jsou založené na síle zvyků, protože přes 50 % našeho každodenního života se řídí autopilotem. Proto stavíme lidskou psyché do jádra vývoje produktu.
Díky poznatkům z workshopů, školení a konzultací přibližuji znalosti behaviorální psychologie a podporuji vás v tvorbě digitálních produktů, které mají sílu změnit lidské chování.
Ana Kyra Bekš
LinkedIn tagline: Senior (service) design thinker, doer & facilitator
Zeptám se na nedávnou zkušenost, kdy nějakou službu využili, a potom vysvětlím, že pracuji na zlepšení jejich zážitku.
Příklad
Ana: Jakou službu jsi využila naposledy?
Bea: Včera jsem byla u zubaře…
Ana: Tak já navrhuji službu, jako je třeba návštěva zubaře, aby to bylo co nejpříjemnější pro tebe i všechny ostatní, kteří se nějak zapojí (např. zubař nebo sestřička).