Jakub Vaněk: Minimální neznamená nefunkční. Jen se soustředí na nepostradatelné aspekty

Zdeněk Bláha
DESIGN KISK
Published in
5 min readFeb 9, 2023

Zprvu založil studio, v němž dělal všechno v jednom – designéra, projekťáka i uklízečku. To se od té doby rozrostlo na několikačlenný tým, který Jakub Vaněk společně s manželkou Barborou Vaněk Micajovou řídí. Dnes za nimi stojí přes dvě desítky projektů, webu či vizuálních stylů, ve kterých spojuje analytický přístup na jedné straně a krásu a funkčnost na druhé.

Jakub Vaněk s Barborou Vaněk Micajovou, foto: https://vanek.studio

O práci

Nikde na stránkách vašeho studia jsem nenašel obecnější text O nás a konkrétnější informace o tom, čemu se věnujete. Jako potenciální klient si samozřejmě můžu z vaší dosavadní, prezentované práce odvodit, s jakými problémy vás můžu kontaktovat, avšak – jak byste popsali vy, co děláte a čemu všemu se věnujete?

Primárně řešíme grafický design a webové stránky. Specializujeme se na logo a logotyp, jednotný vizuální styl, UX & UI, uživatelský výzkum, webdesign a mnoho dalšího. Vcelku to je rozepsané na našem webu.

Jak byste charakterizovali svůj designérský styl?

Z webového designu si s sebou neseme analytický přístup s důrazem na použitelnost. V grafickém designu i v onlinu se rádi řídíme souslovím „krásné a funkční“.

Co vás víc baví – tvořit vizuální styly, nebo weby? Nebo je vám to jedno a baví vás celkově tvorba designu?

Máme to rádi vyvážené.

Máte nějaký projekt, který který byste chtěli vypíchnout, protože byl něčím zvláštní nebo zajímavý, třeba výsledkem, provedením, náročností, zábavností, použitými metodami apod.?

Každý projekt, který děláme je zajímavý. Musí odrážet naše hodnoty, abychom se s ním identifikovali a vyzvedli jeho odlišnosti. Třeba skvělé jídlo, místo a lidé na ME ZE festivalu zhmotněné v pestrobarevném plakátu se secesní typografií. Dále merch pro Karlovu Univerzitu, který si tvoří studenti sami pomocí nášivek. Nebo práce pro město růží Blatná, kde fotíme květiny s potápěčem v ledové vodě. Jsme rádi, že nás oslovují zajímaví lidé s vizemi. Když se pak spojí skvělý projekt a perfektní provedení, je to pro obě strany na konci velká odměna.

Chcete se dozvědět více o zmiňovaných projektech?
Food Festival ME ZE
Merch pro Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy
Město růží Blatná

O designérském procesu a tvorbě webů

Jak probíhá váš designérský proces?

U webových stránek používáme prvky tzv. Human Centered Designu a součástí je větší analytický přístup na začátku projektu a více uživatelského testování. Proces je zhruba následovný: Analýza dat a uživatelů → Vhledy → Prototyp → Testování → Produkt → Optimalizace.

Co je podle vás při tom nejtěžší?

U webu je to správné nastavení měřitelných cílů. Pochopení potřeb, obav a motivací návštěvníků. A abychom řešili prioritní problémy a správně.

A liší se nějak tento proces u vizuálů?

U jednotných vizuálních stylů hledáme specifika projektu a snažíme se o nalezení jedinečné kombinace prvků, které charakterizují značku. Vzniká nám tak nepřenositelná kombinace elementů, pomocí kterých pak můžeme značku odlišit na trhu.

Objevují se ještě nějaké další překážky v designovém procesu?

Neméně důležitý prvek je vysvětlování a komunikace s klientem. To si myslíme, že je náš nejtěžší úkol.

Jak se liší tvorba neprodávajících webu (např. vizitka Adama Mišíka, katalog Universal Music) oproti e-shopům (např. Řekni, kde ty kytky jsou, VOONO)?

U e-shopu musíme znát zákazníky detailně – kdy vás potřebují, proč nakupují, jaké mají motivace, jak dlouho trvá rozhodnutí, pro každou nákupní fázi zákazníka musí být příslušný marketingový scénář. To u vizitkového webu řešíme okrajově. V extrémních případech může jít jen o uměleckou exhibici s jednou konverzní akcí.

Dá se o jednom nebo druhém typu webu říct, že je složitější na vývoj?

I laik si dovede představit rozdíl mezi e-shopem s třemi tisíci produkty, slevami, robustním nákupním procesem, a jednostránkovým webem, který může být v extrému hotový přes noc.

Z mého pohledu vypadají všechny vizuály, včetně webů a e-shopů, hodně čisté, jednoduché, dalo by se říct minimální. Avšak mám taky částečný vhled do optimalizace pro vyhledávače (SEO), kde Google spíše pomáhá webům, které jsou rozsahem velké a relevantní (poskytují dlouhé, informativní texty, vícero kvalitních fotografií a videí). Je možné na e-shopech skloubit obě tyto protichůdné strategie?

Máme rádi citát od Antoina de Saint-Exupéryho: „Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat.“ Minimální neznamená nefunkční. Jen se soustředí na nepostradatelné aspekty.

Google vyhledávač srovnává okolo tří set atributů, kterými analyzuje užitečnost webové stránky. Když to hodně zjednoduším – i web s jednou větou, která vyřeší problém dostatečného počtu lidí, může být na prvních příčkách vyhledávání. SEO vůbec nemusí být také klíčová marketingová metoda vhodná pro každý projekt. Jsou i jiné cestičky, třeba Instagram, e-mailing, provoz kamenné prodejny apod.

Jaké nástroje používáte?

Pracujeme v aplikacích Adobe. Práci plánujeme na 6týdenní cykly v aplikaci Trello.

O kariéře a životě designéra

Jak jste se dostali k designu?

Základem byla Střední odborná škola mediální grafiky a polygrafie Rumburk. Tam jsem zjistil, že mě nějakým zvráceným způsobem baví rovnat ty obdélníky na monitoru. Následovala Vyšší odborná škola grafická a Střední průmyslová škola grafická Hellichova, kde jsem si strávil pár skvělých semestrů. Během studia jsem začal vydělávat první peníze a nakonec jsem školu opustil.

Jaká byla vaše kariérní dráha?

Po škole jsem založil one-man-show studio, kde jsem byl projektový manažer, uklízečka i designer v jednom. Myslím, že jsem měl štěstí na první projekty do portfolia. Teď máme jádro studia spolu s Bárou a je to skvělý tandem.

Co vás během té cesty nejvíce ovlivnilo?

Reální klienti s reálnými potřebami.

Co vás v současnosti drží právě u designu?

Naplnění potřeb. Láska k písmu, barvám, layoutu a sazbě. A taky radost, když vyřešíme něčí problém.

Máte nějaké knihy, které byly pro váš kariérní život coby designéra zásadní?

Kde sledovat aktuální trendy z pohledu designu?

  • AIGA (American Institute of Graphic Arts, profesionální organizace zaměřená na design, grafický design, typografii, uživatelskou zkušenost ad., pozn. red.)
  • Aesthetica Magazine (mezinárodní časopis, dvouměsíčník, zaměřený na (vizuální) umění a kulturu, pozn. red.)
  • Tympanus (online magazín zajímající se o inovace, trendy a technologie ve webdesignu, pozn. red.)
  • Type Wolf (web shromažďující všechno o webové typografii, pozn. red.)

--

--