Kare Sansui — koncept mini zenové zahrady ve VR

Případová studie

Michaela Labudová
DESIGN KISK
6 min readFeb 5, 2024

--

Kare Sansui („Suchá krajina“) je koncept aplikace pro vytváření zenových zahrad ve virtuální realitě. Je určena pro jednoho uživatele. Aplikace má poskytovat prostředí pro tvorbu zahrady a zprostředkovat meditativní estetizovnaý zážitek a dopřát uživateli chvíle vytržení a koncentrace.

1. Rešerše

Prvním krokem bylo seznámení se s tématem zenových zahrad. Rešerše inspirovla základní principy aplikace, hlavní objekty nástroje a interakce, které se v ní objeví. Zároveň nebylo záměrem udělat realistickou kopii zahrady, ale využít vlastností virtuálního prostředí s možností zapojení surreálných prvků.

Mood board

Reálné zenové zahrady / Mini zenové zahrady (sandboxy) / Nářadí / Hlavní komponenty zenových zahrad: kámen/solitér, mech a rostliny, štěrk / Surreálné prvky (zdroje obrázků: 1. řada: link, link, link / 2. a 3. řada: link / 4. řada: link)

Rešerše existujících řešení

Rešerše několika „obdobných“ existujících aplikací ukázala odlišný koncept „zenových“ zahrad ve VR. Většinou to byly „realistické“ stylizované zahrady určené k procházení a meditaci s omezenou možností zásahů a interakcí v samotném prostředí. Zážitek zprostředkovaný uživateli byl zaměřen především na smyslové prožitky podbarvené emotivními vizuálními výjevy (východ slunce, soumrak, svíčky, opadávající květy sakury atd.), případně byl zážitek doplněný o ASMR prvky.

Aplikace (po řádcích): 1. Meditation Journey: VR Zen Garden, 2. VR Zen Garden: 1000 realities studio, 3. VR Zen Garden & ASMR Playground

Mnou zamýšlené koncepci budování zahrady ve VR se nejvíce přiblížila hra Zen Garden. Hra kombinuje stavbu zenové zahrady s akčními herními prvky. Uživatel/hráč je v roli Samuraje, který kromě stavby zahrady a hrabání písku bojuje a odemyká 27 „pokladů“, kterými může rozšířit možnosti své stavby. Zbavuje zahradu duchů, aby se stala místem pro soustředění a meditaci a přípravu na boj. Koncepce mé hry je v tomto odlišná.

Zen Garden: Meta / link

2. Koncept budování zahrady ve VR

Cíl projektu

Cílem projektu bylo za použití Shapes XR navrhnout základní princip aplikace pro vytváření zenové zahrady ve VR. Mým záměrem bylo vytvořit klidné prostředí ve VR, které nabídne možnost poklidné soustředěné tvorby s harmonickým vizuálním a hudebním doprovodem, prostředí zaměřené na sklidnění a povznesení uživatele.

Prostředí

Skutečná existence zahrad v reálném a mini měřítku nabízí možnost vytvářet zahradu v realistické nebo v miniaturní velikosti. Pro aplikaci jsem se rozhodla zkombinovat oba přístupy. Zahradu uživatel vytváří na virtuálním stole před sebou, může se ale také přenést dovnitř zahrady a zažít ji v jiném měřítku. Pro případné další levely se nabízí možnost vybudovat více platforem a vybudovat mezi nimi cesty, schody nebo jiná propojení.

Skica prostředí a možnosti platformy/stolu pro základ VR zenové zahrady

Základní prvky

Základními stavebními prvky pro budování zahrady jsou: stůl/platforma, na které zahrada vzniká, a objekty, které uživatel vybírá z menu a umisťuje je do prostředí — kameny, rostliny, štěrk a objekty, k úpravám zahrady používá nářadí.

Filozofie používání objektů: kámen = solitér = výjimečný objekt, který zaslouží maximální péči při usazení do prostoru / rostliny (mech, rostliny) = oživují a změkčují ráz zahrady, živý prvek v zahradě / štěrk = tok myšlenek = vodní hladina — čeření (způsob uhrabání štěrku) odkazuje ke klidné nebo rozbouřené mysli / ploché kameny — používají se pro znázornění řek nebo cest / dřevěné trámky a klády — slouží ke stavění cest a architektonických prvků / vybírat je možno i další objekty — lavičky, lávky, brány atd.

Nářadí slouží především k úpravám štěrku, jsou to nástroje fungující na principu stopy štětce, které vytváří na povrchu štěrku souběžné linie charakteristické pro zenové zahrady.

Skica hlavních objektů zenové zahrady, nářadí a první soupis interakcí

Další plánované funkce aplikace ovlivňují celkové prostředí. Pomocí nich může uživatel v menu ovládat zvuk (vybírat různé hudební doprovody, přírodní zvuky, hlasitost, …), měnit světelné podmínky a počasí nad zahradou, může do ní vstoupit a procházet jí v měřítku blížícím se reálné zahradě, nebo sdílet fotografie.

Proces budování zahrady — storyboard

  1. Uživatel volí jednu z nabízených platforem (stůl).
  2. Vybírá a umisťuje na stůl (do zahrady) objekty
    = štěrk, kameny, rostliny, přírodní a stavební prvky.
  3. Staví stezky a odpočinková zákoutí, upravuje prvky pomocí nářadí
    = postupně uživatel buduje svou zenovou zahradu.
  4. Má možnost nastavit další kvality prostředí — zvuk, počasí, světlo.
  5. Má možnost procházet a zažít svou zahradu v „reálném“ měřítku.
  6. Může sdílet fotografie ze své zahrady nebo pozvat někoho na prohlídku.

Za určitých (dosud nestanovených podmínek) postoupí do dalšího levelu = může začít budovat další platformu a propojit ji s tou předchozí.

Průchod aplikací — storyboard

Ovládání — menu

Při zvažování podoby menu jsem skicovala několik variant — kruhové menu s vějířovitou nabídkou (vlevo nahoře), menu ve formě tabulky (vlevo dole). Uvažovala jsem o možnosti menu, které by umožňovalo výběr objektu a jeho transformaci v jednom kroku (vpravo nahoře). Skicovala jsem nářadí, které bude v aplikaci použito.

Nakonec jsem zvolila minimalistické řešení lišty přiléhající ke stolu, na němž je zahrada budována, které je vždy pozicováno před uživatelem.

Výsledná podoba menu s hlavními prvky (objekty + nářadí + další funkce)

Další funkce

Pomocí dalších funkcí v menu může volit mezi různými hudebními doprovody (hudba, přírodní zvuky,…), měnit počasí nad zahradou, může do ní vstoupit a procházet ji v měřítku blížícím se reálnému prostředí, nebo sdílet fotografie.

Doplňkové funkce ovlivňující prostředí

Interakce

K interakcím uživatel používá ovladače. Nářadí slouží převážně k úpravě štěrku, jsou to nástroje s různým počtem hrotů, které fungují na principu „stopy štětce“. Po aktivaci položky v menu se otevře panel s výběrem objektů/nářadí. K umisťování objektů na stůl používá funkci „drag & drop“. Vybraná položka se uchopí a vytáhne nad otevřené menu a po zavření menu je s ní dále nakládáno.

Výběr objektů tažením: “drag & drop”

Osobně mi nutnost uchopit objekt, táhnout jím a umisťovat ho na podložku (stůl) připadá někdy zdlouhavá, nepřesná a vyžaduje mnoho pohybů rukama (ovladači).

Nabízí se řešení, kdy by jednotlivé položky v menu byly opatřeny tlačítkem („check boxem“) a po jeho zaškrtnutí by se objekt objevil mezi vybranými položkami (nad stolem). Zároveň by takový vybraný objekt po označení obsahoval tlačítko „zavřít“ (×), které by sloužilo pro odstranění položky ze zahrady.

Výběr objektů zaškrtnutím: “check box”

Tyto obě možnosti (případně i další varianty) by bylo nutno dále testovat.

3. Vizuální design

Vizuální řešení aplikace je důležitou součástí návrhu. Jednoduchost, čistota, sladěné barvy a tvarosloví objektů mají pomoci nastavit příjemnou atmosféru. Vizualita nemá napodobovat realistické kameny nebo rostliny, má být uzpůsobena odpovídající zvolené technologii. Všechny objekty jsou v tuto chvíli vytvořeny v Shapes XR a atakují limity použitého nástroje (složitost a struktura). V dalším kroku by bylo vhodnější vytvořit 3D modely v jiném softwaru.

Návrh vizuality aplikace Kare Sansui

4. Shrnutí

Kare Sansui — zenová zahrada ve VR, je mým prvním seznámením s navrhováním pro VR a zároveň seznámením s aplikací Shapes XR. V tomto ohledu jsem své cíle splnila. Pokud jde o návrh aplikace Kare Sansui, je ideovou skicou. Pro její případný další vývoj by bylo nutno důsledně navrhnout všechny kroky průchodu aplikací, navrhnout a testovat všechny interakce, které by byly v konečné verzi použity, vymodelovat objekty ve 3D a učinit mnoho dalších kroků.

Níže se nachází ochutnávka aplikace Kare Sansui — mini zenové zahrady pro VR.

--

--