Kognitivní ergonomie pro interakční design

Hana Ticha
DESIGN KISK
Published in
5 min readDec 31, 2022

Skutečnost, že digitální zařízení jsou nedílnou součástí lidské společnosti je již považována jako samozřejmnost. Avšak jaké procesy musí při návrhu takového technologického zařízení proběhnout, již pro celou řadu lidí tak samozřejmé není. Jedním z potřebných procesů je návrh podoby vzájemného působení mezi uživatelem a zařízením. Tyto interakce jsou doplněny o poznatky fungování lidského poznání, čím se zabívá obor kognitivní ergonomie.

Dostupné z: https://www.ri.se/en/what-we-do/expertises/cognitive-ergonomics

Interakční design je jednou z částí User Experience Designu. User Experience neboli uživatelská zkušenost je aplikovatelná na celou řadu oblastí, kde dochází k interakci člověka s produktem. Pod tímto pojmem se rozumí jakýkoliv typ produktu, často jsou však s tímto termínem spojována technologická zařízení. Může se tedy jednat o ovládání webové stránky, používání pračky, hraní videoher nebo řízení auta. Původ tohoto termínu je datován do devadesátých let minulého století, kdy Don Norman zavedl pojem „uživatelská zkušenost“. Jeho výklad podával následovně: „uživatelská zkušenost zahrnuje všechny aspekty interakce koncového uživatele se společností, jejími službami a produkty.“

User Experience Design představuje návrh uživatelské zkušenosti, uživatelské přívětivosti nebo uživatelského prožitku. Design je v tomto případě zaměřen na to, jak vzhled produktu, po stránce funkční a estetické, ovlivňuje pocity člověka při interakci s produktem. Cílem designu je tedy navrhnout takové podmínky, aby vzájemné působení mezi těmito dvěma činiteli, bylo na straně uživatele co možná nejvíce kladné. Některé z ideálních vlastností produktu popisuje Petera Morvilla jako:

  • Použitelný: Produkt musí být jednoduchý, snadno použitelný a známý.
  • Užitečný: Produkt musí být pro uživatele užitečný. Pokud produkt nevyplňuje vnímanou mezeru v životě uživatelů, pak neexistuje žádný skutečný důvod, aby jej používali.
  • Žádoucí: Vizuální estetika produktu musí být atraktivní a vyvolávat pozitivní emoce.
  • Najít případné řešení: Pokud má uživatel problém s produktem, měl by být schopen rychle najít řešení.
  • Přístupnost: Produkt nebo služba musí být přístupná všem, včetně osob se zdravotním postižením.
  • Důvěryhodné: Společnost a její produkty musí být důvěryhodné.

Ve vizualizaci firmy SCORCH jsou znázorněny jednotlivé prvky designu produktu, včetně designu User Experience:

Hlavní část tvoří interakční design, na kterém se částečně podílí Human-computer Interaction, Interakce člověka s počítačem, je to druh komunikace, kdy jsou vyměňovány informace mezi člověkem a počítačem. Jedná se o studium toho, jak lidé používají počítače. Sound design je oblastí, kde jsou vytvářeny zvukové stopy pro různé účely. Human Factor, lidský faktor, je souhrn poznatků o tom, jak lidé používají věci. Interakční design se současně propojuje s vizuálním designem, jakožto grafická podoba produktu, na který působí content. Tedy propojení tématu a obsahu s vnímáním uživatele. Na ony dva dominantní prvky user experienece designu, interakčního designu a vizuálního designu, současně působí průmyslový design, kdy se hovoří o fyzických vlastnostech produktu. Díky informační architektuře je tříděn, uspořádáván a pojmenováván souhrn prezentovaných informací.

Interakční design je chápán jako návrh interakce, která proběhne mezi uživatelem a produktem. Lze pak hovořit o tzv. dialogu mezi mezi osobou a produktem, systémem nebo službou. Tento dialog je fyzické i emocionální povahy a projevuje se v souhře mezi formou, funkcí a technologií, jak je zažíváme v průběhu času. Interakční designéři při návrhu vzájemného působení se zaměřují na pět hlavních dimenzí: slova, vizuální reprezentace, fyzické objekty/prostor, čas a chování. Tyto oblasti byly formulovány profesorem na londýnské Royal College of Art Gillian Crampton Smith a senior designérem interakcí Kevinem Silverem.

První kategorie „Slova“ charakterizuje textovou oblast, kdy je veden popis inteaktivních tlačítek. Tato tlačítka pomáhají uživatelům v orientaci a poskytují potřebnou informaci. Grafické prvky, jako jsou obrázky, typografie a ikony, představují vizuální reprezentaci, jež pomáhá k jasnější interakci. Zprostředkujícími činiteli jako fyzické objekty/prostor komunikují s produktem nebo službou. Položka čas se vztahuje na ta média, která s postupem času proměnují svoji podobu. Poslední oddíl chování spojuje výše zmíněné prvky a určuje předpokládané chování uživatele. Vedle této akce chovanání zahrnuje reakci na vstupy uživatelů.

Ergonomie je vědní oblast, která se s User Experience Designem velmi prolíná. Jedná se o obor, který se věnuje poznáním a porozumění vzájemného působení mezi lidmi a prvky systému a profesí. Cílem tohoto studia je přinést poznatky, které budou použity pro návrh produktu, aby byl přizpůsoben pro lidské použití a zároveň neomezil potenciál produktu. Ergonomie, jakožto obor lze rozdělit na fyzickou ergonomii, kdy je brán zřetel na fyzickou aktivitu člověka a tedy na jeho stavbu těla. Ústředními oblastmi jsou pracovní pozice, manipulace, opakované činnosti, návrh pracoviště, bezpečnost a zdraví. Dále se pak dělí na kognitivní ergonomii. Tím se rozumí zkoumání vnitřních procesů, které mají vliv na poznávání prostředí a ve výběru vhodné akce. Ústředními oblastmi jsou pozornost, vnímání, učení, pamět, řeč, řešení problémů, uvažování, rozhodování, a myšlení.

Kognitive ergonomie nachází své uplatnění v interakčním designu, kde napomáhá ke zlepší uživatelské zkušenosti, pracovního výkonu a podílí se na vytváření zdravějšího a bezpečnějšího prostředí.

Dostupné z: https://www.dsource.in/course/introduction-cognitive-ergonomics-design/introduction

S technologickým vývojem, který mimo jiné standardizuje využívání digitálních technologií v každodenním životě jak po soukromé, tak po profesní stránce, se proměnila interakce mezi člověkem a strojem. Dříve bylo pro lidstvo při řešení problému a usuzování správných rozhodnutí charakteristická motorika a svalová zdatnost. Dnes se hovoří o intelektuální a psychické aktivitě. Nově vznikající technologie berou v potaz možnosti a kapacity lidské mysli. Právě spojení kognitivní ergonomie, která studuje tuto oblast lidského vnímaní s interakčním designem navrhuje taková řešení, aby docházelo k aktivnímu sjednocení interakčních vlastností produktů s kapacitou lidské mysli. Je důležité zohlednit omezení uživatelů nebo kontext použití.

Závěr

Pro dnešní společnost je charakteristické využívání digitálních technologií téměř v každé oblasti lidského života. S vyšší mírou využívání takovýchto zařízení je kladen důraz na jejich efektivní a přívětivé použití. Právě touto skutečností se zabývá User Experience Designu, kdy na základě uživatelské zkušenosti je tvořen vzhled produktu. Jednou z podoblastí User Experience Designu je tj. interakční design. Ten se věnuje návrhu interakcí, tedy jakým způsobem probíhají interakce mezi uživatelem a strojem. Za účelem zpřesnění této disciplíny probíhá spojení s kognitivní ergonomií. Tento obor studuje fungování lidského poznání a tyto poznatky aplikuje do tvorby produktů tak, aby jejich použití co možná nejvíce odpovídalo kognitivním možnostem uživatelů.

Zdroje

ABD ELMOTAGALY, Abd Elnaby Abo Elmagd a Sara Seif El-Din Sayed TAHA. Modern Trends of Cognitive Ergonomics and in the field of Interactive Design. International Design Journal [online]. 2020 [cit. 2022–12–31]. ISSN edsbas.

BABICH, Nick. What You Should Know About User Experience Design. In: Adobe [online]. 2021, 24.11.2020 [cit. 2022–12–31]. Dostupné z: https://xd.adobe.com/ideas/career-tips/what-is-ux-design/

FAGERLÖNN, Johan a Anna SIRKKA. Cognitive ergonomics for better interaction design. In: RI.SE [online]. [cit. 2022–12–31]. Dostupné z: https://www.ri.se/en/what-we-do/expertises/cognitive-ergonomics

Interaction Design. In: Interaction Design Foundation [online]. [cit. 2022–12–31]. Dostupné z: https://www.interaction-design.org/literature/topics/interaction-design

STEVENS, Emily. What Is User Experience (UX) Design? Everything You Need to Know. In: CareerFoundry [online]. 7.12.2022 [cit. 2022–12–31]. Dostupné z: https://careerfoundry.com/en/blog/ux-design/what-is-user-experience-ux-design-everything-you-need-to-know-to-get-started/

The International Ergonomics Association [online]. [cit. 2022–12–31]. Dostupné z: https://iea.cc

UX Design: What is Ergonomics in Web Design?. In: Pronto Woven [online]. 2022, 10.1.2017 [cit. 2022–12–31]. Dostupné z: https://www.woven.com.au/news/what-is-ergonomics-web-design

--

--