Nástroje pro UX testování: přehled

Anna Dohnálková
DESIGN KISK
Published in
5 min readJan 18, 2021
Photo by Sigmund on Unsplash

User experience neboli UX design se zaměřuje na to, jak lidé vnímají a reagují na použití produktu, systému či služby. Jde především o to, jak uživatelské prostředí učinit co nejvíce užitečné, snadno použitelné a efektivní. Základním pravidlem v použitelnosti uživatelského rozhraní je nenutit uživatele přemýšlet.

Metodu UX testování (nebo také uživatelské testování) využívají designeři ve chvíli, kdy potřebují najít a opravit chyby, kvůli kterým je webová stránka nepřehledná a matoucí. Je tedy zásadní pro správné fungování a uživatelskou přívětivost webových stránek.

Existuje řada metod, jak testovat použitelnost webových stránek. V tomto článku ale chci přinést především přehled nástrojů, které mohou být užitečné v jednotlivých fázích testování.

Nástroje vhodné pro testování použitelnosti na dálku jsou především Lookback a Userzoom.

Lookback

Nástroj slouží k nahrávání chování uživatelů, především ho lze využít pro moderované/nemoderované testování prototypu, webu nebo aplikace. Moderované testování probíhá za přítomnosti výzkumníka zadávajícího podněty pro uživatele, nemoderované testování je bez účasti výzkumného pracovníka, kdy je respondentovi pouze zadán seznam úkolů.

Zásadní výhodou nástroje je možnost komunikace mezi výzkumníkem a respondentem v reálném čase. Celý proces testování je možné živě přenášet nebo nahrávat, a to včetně zvuku, videa a obrazovky. Nástroj automaticky generuje požadavek pro respondenta, zda může nahrávat. Výzkumník tak má možnost ihned reagovat na možné problémy, na které respondent narazí. V rámci nástroje lze vytvořit samostatnou místnost pouze pro respondenta nebo jen pro pozorovatele. Poznámky jdou zaznamenávat přímo do nástroje, všechny týmy výzkumníků k nim mají přístup a mohou sdílet své postřehy.

V případě, že se zvolí během UX testování nemoderovaná varianta, je možné respondentovi zaslat link. Úkoly, které výzkumník v testování nastaví, si uživatel může spustit podle vlastních časových možností. Stejně jako u moderovaného testování nástroj zaznamenává činnost uživatele v průchodu prototypem, aplikace nebo webu. Po dokončení je celý záznam k dispozici výzkumníkovi.

U Lookback můžeme narazit ale i na nevýhody. Jednou z těch hlavních je, že respondent musí aplikaci nainstalovat do mobilního zařízení nebo stáhnut rozšíření do Google Chrome. S rozšířením se tak pojí i nutnost použití Google Chrome jako jediného možného webového prohlížeče pro testování.[2]

UserZoom

UserZoom podobně jako Lookback slouží k uživatelskému testování na dálku. Využívá stejný typ testování jako Lookback, tedy moderované nebo nemoderované testování. V případě, že výzkumník využívá testování použitelnosti poprvé, nabízí nástroj studijní šablony.

Po dokončení testování nástroj vygeneruje zprávu, která uvádí míru úspěšnosti a selhání a napomáhá výzkumníkovi pochopit účastníka.[3]

Kromě testování použitelnnosti nabízí UserZoom také další nástroje pro UX výzkum. Lze využít třídění karet (card sorting), tree testing, click testing, průzkumy nebo také nábor uživatelů.

Optimal Workshop

Optimal Workshop je především sada nástrojů, které slouží na ověřování organizace a vizualizaci informací. Nabízí pět výzkumných nástrojů pro porozumění uživatelů webu či služby. Pro uživatelské testování je nejvhodnější OptimalSort, TreeJack nebo Chalmark.

OptimalSort, card sorting, pro smysluplné rozložení obsahu. Card sorting je zde rozdělen do dvou možností — closed (uzavřený) card-sort a open (otevřený) card-sort. V closed card-sortingu lidé tvoří obsah do předem daných kategorií. V open card-sortingu je naopak na lidech, aby vytvořili libovolné kategorie.

Treejack, tree testing, nástroj pro testování struktury webu. Díky testu struktury je výzkumník schopen odhalit špatnou organizaci webu a hierarchii menu. Pro použitelné webové stránky je klíčové mít správnou strukturu a tento nástroj ji pomáhá otestovat předtím, než se začne s vizuálním a interakčním designem.

Chalmark, first-click testing, umožňuje výzkumníkům testovat design prototypu. Test ověřuje navigaci a celkově informační architekturu na webu. Z výsledku testu lze určit, zda byl uživatel schopen rychle a jednoduše najít na webu to, co potřeboval. Výsledek ale také ukazuje neúspěšné pokusy uživatelů. Pro vytvoření testu výzkumník nahraje screenshoty nebo nákresy webu, který chce testovat.

Jak jsem již zmínila, tak tyto tři nástroje jsou nejvhodnější pro uživatelské testování. Další dva nástroje, které Optimal Workshop nabízí, slouží spíše k doplnění informací a jednodušší správě výzkumu.

Questions, online surveys, je dotazníkový nástroj, který doplňuje informace z předchozích nástrojů. Sesbíraná data se ukládají spolu s ostatními výzkumnými daty, která výzkumník sesbíral pomocí nástrojů Optimal Workshop.

Reframer, qualitative research, slouží k efektivnímu shrnutí poznatků z výzkumu. Kvalitativní výzkumný nástroj umožňuje zachytit všechna pozorování a data shromážděná během výzkumu. Usnadňuje analýzu kvalitativních dat a lze skrze něj vytvořit kódovací systém za pomocí značek nebo tagů. Vše může výzkumník dělat v reálném čase a za běhu.

UsabilityHub

UsabilityHub je souhrnná platforma, která nabízí nástroje pro uživatelské testování webů nebo aplikací. Zahrnuje nástroje, které umožňují několik metod testování — first click tests (testy prvního kliknutí), design surveys (průzkumy designu), preference tests (preferenční testy) a five second tests (pětisekundové testy).

First click tests ukazují výzkumníkovi, na co uživatel kliknul jako první v průběhu testu. Umožňuje tak optimalizovat odkazy a obsah s ohledem na to, jak dlouho uživateli trvalo dokončit úlohu. Nástroj dále umožňuje vytvářet moduly s daty o časových údajích a možnou filtraci všech sesbíraných dat.

Design surveys shromažďují zpětnou vazbu a pomáhají analyzovat vzory a trendy v sesbíraných datech.

Preference tests slouží ke zkoumání preferencí uživatelů a umožňují vybrat vizuálně nejlepší variantu designu. Výzkumník má možnost i pokládat otázky, které mu umožní pochopit, jaké změny jsou potřeba udělat.

Five second tests se zaměřuje na optimalizaci prvních dojmů z webových stránek. Na základě toho lze udělat analýzu prvních dojmů a vytvořit následnou vizualizaci v cloudu.

Hotjar

Hotjar je platforma pro analýzu a zpětnou vazbu, která obsahuje různé analytické nástroje. Nástroje jako tepelné mapy, záznamy, monitorování, formuláře nebo ankety pomáhají výzkumníkovi pochopit chování uživatelů na webu a získat skrze ně zpětnou vazbu.

Důležitou funkci pro uživatelské testování, kterou Hotjar nabízí, je zaznamenávání činnosti (session recordings) uživatele na webových stránkách. Umožňuje nemoderovaný vhled do toho, jak se uživatel orientuje na stránkách a ihned zaznamenává problémy. Zachycená relace sleduje uživatele a jeho manipulace s myší (pohyb, kliknutí, posouvání).

Hotjar se využívá především kvůli tepelným mapám, ty však nejsou pro uživatelské testování vhodné. Nabízí vizuální reprezentaci, ale nespadají pod testování použitelnosti, protože pouze shromažďují souhrnná data všech uživatelů.

Další nástroje k uživatelskému testování:

Wufoo

- pomocí nástroje může výzkumník tvořit různé online formuláře, které jsou intuitivní, lehce pochopitelné a kvalitně interpretují výsledky;

Usabilla

- skrze nainstalovaný plugin v prohlížeči získává výzkumník od uživatelů zpětnou vazbu;

Morae

  • nástroj podobný Lookback a UserZoom, je schopný zaznamenávat zvuk, nahrávat obrazovku, pohyb myši i klávesnice.

Zdroje:

  1. INY, Connor. The Best UX Tools For User Research And User Testing. In: Usabilitygeek.com [online]. [cit. 2021–01–15]. Dostupné z: https://usabilitygeek.com/best-ux-tools-user-research-user-testing-2018/
  2. HORELICA, Pavel. Řešíte uživatelskou přívětivost webu? Tyto UX nástroje vám pomohou. IMPnet [online]. 03.11.2017 [cit. 2021–01–15]. Dostupné z: https://www.impnet.cz/blog/resite-uzivatelskou-privetivost-webu-tyto-ux-nastroje-vam-pomohou/
  3. ILINČEV, Ondřej. Nejlepší UX a CRO nástroje, které používám každý den. ILINČEV [online]. [cit. 2021–01–16]. Dostupné z: https://www.ilincev.com/nejlepsi-ux-a-cro-nastroje
  4. Co je to česky „User Experience“ — UX design? LISTIFY [online]. 3. 1. 2020 [cit. 2021–01–16]. Dostupné z: https://www.listify.cool/co-je-to-cesky-user-experience-ux-design/
  5. MARCINKOVÁ, Lucia. Nástroje pro vzdálené výzkumy. DesignDev [online]. 1. 12. 2020 [cit. 2021–01–16]. Dostupné z: https://designdev.cz/nastroje-pro-vzdalene-vyzkumy
  6. UserZoom reviews. G2 [online]. [cit. 2021–01–16]. Dostupné z: https://www.g2.com/products/userzoom/reviews#reviews

--

--