Návrh redesignu služby Spotify
Článek byl napsán jako úkol k předmětu ISKM02 Design informačních služeb, rozhraní a interakcí.
Spotify je online audio a video streamovací služba, která uživatelům poskytuje přístup k písním, ale i podcastům. Poměrně novou záležitostí se staly audioknihy, které distribuuje společnost Findaway. Právě s ní Spotify navázala spolupráci [1].
Spotify v číslech
Služba Spotify byla spuštěna roku 2008 ve švédském Stockholmu. Jejími zakladateli jsou Daniel Ek a Martin Lorentzon. Aplikace zpřístupňuje více než 80 milionů písní a 4,7 milionů podcastů. Statistiky ke třetímu čtvrtletí roku 2022 ukázaly, že platformu využívalo v tomto období 456 milionů uživatelů [2].
V České republice jsou obecně streamingové služby čím dál více populárnější. Výroční zpráva trhu Mezinárodní federace hudebního průmyslu za rok 2021, konkrétně Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu ukázala nárůst poslechu streamingových služeb o 37 procent. Do této skupiny se řadí Spotify, Apple Music, Deezer a Amazon Music [3]. Lze tedy říct, že se streamingové služby, ale i konkrétně Spotify těší velké oblíbenosti nejen v zahraničí, ale i v České republice.
Spotify není nutné mít v placené premium verzi, avšak oproti účtu zdarma umožní uživatelům lepší funkce, ke kterým spadá například neomezený poslech bez rušivých reklam a možnost kdykoli přeskočit poslouchaný obsah. Služba funguje na různých zařízeních prostřednictvím mobilní aplikace, ale je možné se k ní připojit i skrze počítač buďto přes webovou stránku nebo ji lze také stáhnout. Registrace je jednoduchá, stačí uvést e-mail a heslo.
Návrh na redesign Spotify
Službu Spotify využívám již několik let, s aplikací v mobilním telefonu i počítači jsem spokojená. Přesto si myslím, že se dá najít pár nedokonalých prvků, které by se daly vyřešit prostřednictvím redesignu.
Jako první omezující prvek bych uvedla tmavé pozadí služby.
Mnohé aplikace (například Messenger či Instagram) dávají uživatelům možnost zvolit si, zda chtějí světlé či tmavé pozadí. Spotify však tuto volbu neumožňuje. Myslím si, že pokud by uživatelé měli možnost přizpůsobit si pozadí aplikace na světlý či jiný motiv, nepůsobila by služba tak pochmurně. Tmavé pozadí by mohlo fungovat především jako noční režim, světlé pozadí bych zvolila pro denní využití.
Už pár let používám účet Spotify Premium, dříve jsem si však krátce vyzkoušela neplacenou verzi. Přílišné množství reklam mě po pár dnech přesvědčilo k založení prémiového účtu. Myslím si, že pokud uživatelé dávají přednost jiným platformám, například YouTube, nemusí mít motivaci Spotify využívat či si pořizovat Premium účet právě kvůli této situaci.
Z toho důvodu bych k redesignu u základního účtu (bez poplatku) doporučila omezení reklam, které působí rušivě. Řešením by rovněž mohlo být tlačítko s volbou přeskočit reklamu, podobně jako například u YouTube a jeho návrh by mohl vypadat jako na níže přiloženém obrázku.
Uživatel také nemá možnost přeskakovat obsah, jak se mu zlíbí, tuto činnost může využívat až v placené verzi. Navrhovaným řešením pro tuto situaci by mohl být poslech celé reklamy, což by uživateli umožnilo odemknout volbu přehrání písní v tom pořadí, jaké sám chce.
Uživatelé si mohou u mnohých písní zobrazit texty písní (lyrics). Když tuto funkci porovnám kupříkladu s Karaoketexty.cz, kde najdu i český překlad textu, hodnotím v této oblasti Spotify jako méně efektivní.
Domnívám se, že by bylo pro uživatele výhodnější, pokud by Spotify nabídlo funkci přepnutí textu písně (lyrics) na český překlad skrze tlačítko. Návrh tlačítka “Volba jazyka” jsem vložila do níže přiloženého obrázku vlevo. Obrázek vpravo ukazuje návrh toho, jak by mohl překlad textu písně vypadat. Myslím si, že takto by daná funkce působila přehledně, jedinec by mohl zároveň sledovat i původní jazyk lyrics.
Jako poslední návrh k redesignu bych doporučila lepší organizaci hudby vzhledem k lokalitě, kde uživatel žije. V mém případě se jedná o hudbu vztahující se k České republice. Ve Spotify nalezneme vytvořené playlisty s českou hudbou, starými hity, ale i aktuálními písněmi, na jejichž tvorbě se podílí Spotify či sami uživatelé. Jako příklad playlistu s aktuální hudbou uvedu „Hot Hits Česká republika“.
Podle mého názoru by však měly být pro mě, jako uživatele se vztahem k České republice, tyto relevantní písně lépe dohledatelné. Pod funkcí „Hledat“ je uloženo několik kategorií. Proto bych zde zavedla kategorii „Česká hudební scéna“ (na obrázku vpravo), kde by se po rozkliknutí ukázaly playlisty přehledně a na jednom místě. Můj návrh by vypadal následovně.
Jak jsem již uvedla, se Spotify jsem spokojená, přesto si myslím, že by navržený redesign mohl pomoct ještě k lepším funkcím služby.
Použité zdroje
[1] Vedle hudby a podcastů i audioknihy, Spotify učinila významný akviziční krok. Český rozhlas: Digitální rádio [online]. [cit. 2023–01–05]. Dostupné z: https://digital.rozhlas.cz/vedle-hudby-a-podcastu-i-audioknihy-spotify-ucinila-vyznamny-akvizicni-krok-8778610
[2] Spotify Stats 2023 (Facts & Data Listed) [online]. 2022 [cit. 2023–01–03]. Dostupné z: https://www.demandsage.com/spotify-stats/
[3] Streamingové audio služby měly loni v Česku už přes 1,3 milionu předplatitelů. Český rozhlas: Digitální rádio [online]. 2022 [cit. 2023–01–03]. Dostupné z: https://digital.rozhlas.cz/streamingove-audio-sluzby-mely-loni-v-cesku-uz-pres-13-milionu-predplatitelu-8732704