Návrh redesignu webového rozhraní Knihovny Jiřího Mahena v Brně

Jessica Nováková
DESIGN KISK
Published in
5 min readJan 7, 2023

Knihovna Jiřího Mahena v Brně je městskou knihovnou, dokonce největší veřejnou knihovnou Moravy a druhou největší knihovnou v České republice. Když se však podíváme na webové stránky Knihovny Jiřího Mahena v Brně, jako bychom se ocitli pár desítek let nazpět. Dle mého názoru tak není efektivně využit potenciál, která tato služba nabízí.

Cílem tohoto článku je poukázat na hlavní nedostatky webových stránek Knihovny Jiřího Mahena v Brně a nastínění možného lepšího řešení.

Analýza

Webové rozhraní

Webové stránky Knihovny Jiřího Mahena v Brně slouží jako prezentace knihovní služby i jako rozhraní pro přihlašování uživatelů knihovny do čtenářského konta.

Na stránce jsou připnuté čtyři panely s odkazy na další stránky. Nahoře vlevo se nachází panel s nástroji: DOSPĚLÍ, DĚTI A MLÁDEŽ, SENIOŘI, VZDĚLÁVÁNÍ A VZDĚLÁVÁNÍ NSK. Pod ním se nachází úvodní obrázek s logem knihovny, pod kterým se nachází další panel s nástroji: AKTUALITY, UKRAJINA, 100 LET KJM, O KNIHOVNĚ, PROVOZY, SLUŽBY, KJM BEZ BARIÉR, KALENDÁŘ AKCÍ, OTEVÍRACÍ DOBA a KONTAKTY. V levém záhlaví se nachází další panel s nástroji: Newsletter, Novinky, Nejpůjčovanější, Kalendárium, Databáze, Volná místa, inzerce, Pro média a Mahenova akademie 21. V pravém záhlaví se nachází další panel
s nástroji: PŘIHLÁŠENÍ DO KATALOGU, KATALOG IPAC, Knihovny.cz, Předregistrace, Ceník služeb, E-knihy a fotografie. Již jen vypsání všech nástrojů bylo velmi vyčerpávající. Celkově webové stránky působí dosti nepřehledně a zahlceně. Pro uživatele je webové rozhraní nehierarchicky a nelogicky postavené. Je zde připnuto příliš mnoho panelů s odkazy na další stránky, je použita nejednotná typografie, uživatel je po příchodu na stránky zahlcen přílišným množstvím textů a odkazů (viz obrázek níže).

Náhled webového rozhraní Knihovny Jiřího Mahena v Brně

Nejen domovská stránka působí přehlceně. I průchod službou je velmi nekonzistentní a velmi zmatený. I pro uživatele, který se běžně pohybuje na internetu, je poněkud obtížné se zorientovat v množství ikon a najít správný odkaz, který hledá.

Persony

Na základě analýzy cílových skupin byly vytvořeny dvě persony. Každá z person představuje určitou kategorii uživatelů.

První z person, Julie Řeháková, je 23letá studentka vysoké školy oboru Zubní lékařství. Je svobodná a bydlí v Brně. Mezi její zájmy patří jóga, pokojovky, osobní rozvoj, cestování, čtení beletrie či navštěvování kaváren. Jejím cílem při průchodu službou knihovny Jiřího Mahena v Brně je obstarání studijních materiálů a půjčování beletristických knih. Julie se dobře orientuje v internetových zdrojích. Její potřebou při průchodu webových stránek je jednoduché přihlášení do uživatelského konta a intuitivní průchod katalogem

Persona 1

Druhou personu představuje Michal Starý, 66letý důchodce, který dříve pracoval jako zlatník. Michal Starý je rozvedený, má 2 děti a bydlí v Brně-venkov. Mezi jeho zájmy patří historie, kultura, sběr minerálů, houbaření a sledování dokumentů. Michalovy cíle jsou půjčování historických knih, cestopisů a geologických magazínů. Jeho potřeba při průchodu webovými stránkami je jednoduše se dostat do uživatelského konta a katalogu knihovny a vidět aktuální kalendář akcí knihovny.

Persona 2

Oba zástupci představují odlišný typ uživatele. Julie představuje mladší uživatele, kteří se snadno pohybují na internetu a nedělá jim takový problém si spoustu informací a odkazů sami dohledat. Michal představuje starší uživatele knihovny, kteří se hůře orientují na internetu a je pro ně důležitá přehlednost a intuitivnost webových stránek, aby jednotlivé úkony dokončili.

Uživatelské scénáře

Na základě person byl vytvořen uživatelský scénář příhlášení do uživatelského účtu a proklik do katalogu:

Aby se uživatel mohl přihlásit do svého čtenářského konta, musí kliknout na „Přihlášení do katalogu“, následně se otevře nové okno, kde uživatel zadá číslo průkazu nebo e-mail a přihlašovací heslo. Poté vidí přehled konta, platby, výpůjčky k vrácení, notifikace, osobní údaje, dokumenty k hodnocení, vybrané dokumenty a formuláře. I na této stránce je přespříliš odkazů a uživatel je zbytečně zahlcen. Navíc ikona „přihlášení do katalogu“ neodpovídá reálnému prokliku na katalog, ale na přihlašovací údaje a následně na stránku uživatelského konta. Aby se uživatel dostal do katalogu, musí se proklikat na další a další stránky, kde si teprve nastaví, z katalogu které pobočky knihovny chce vybírat. Proces je velmi zdlouhavý a troufám si tvrdit, že řada uživatelů dříve odejde než dokončí úkon.

Přihlášení do katalogu — Šipka ukazuje na odkaz přihlášení do katalogu, nalezení odkazu trvá poměrně značnou dobu
Přihlášení do uživatelského konta
Přehled uživatelského konta
Karta vyhledávání — Teprve zde se uživatel může prokliknout do katalogu

Rozhodovací matice

Na základě zjištění z uživatelských scénářů byla vytvořena rozhodovací matice. Z rozhodovací matice vyplynula prioritizace návrhu redesignu. Mezi méně náročné úkoly s velkým dopadem bylo zařazeno méně buttonů na stránce a jejich lepší rozvržení. Mezi úkoly, které budou mít velké dopady, ale vyžadují větší úsilí, bylo zařazeno nové vytvoření kategorií a podkategorií a barevné schéma.

Rozhodovací matice

Návrh redesignu

Na základě předchozích zjištění byl vytvořen nejprve low-fidelity a dále high-fidelity prototyp rozhraní domovské stránky Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Low-fidelity prototyp domovské stránky Knihovny Jiřího Mahena v Brně
High-fidelity prototyp domovské stránky Knihovny Jiřího Mahena v Brně

Jedná se pouze o prvotní návrh prototypu. Na základě testovaní by se dále upravoval vzhled, architektura webových stránek, logo, záhlaví, jednotlivé komponenty. Důležitá by však byla jednotná identita, hierarchické uspořádání kategorií/podkategorií a intuitivnost průchodu jednotlivými stránkami.

Zdroj:

--

--