Online nástroje a aplikácie pre UX výskumníkov

Jana Baluchová
DESIGN KISK
Published in
6 min readDec 8, 2019

UX výskum je potrebný v rôznych fázach vývoja produktu alebo služby, preto existuje veľké množstvo nástrojov, ktoré môžu výskumníci využívať. V tomto článku sa budeme venovať len niekoľkým vybraným, pričom sa budeme zameriavať skôr na nástroje dostupné online a aplikácie, než na veľké robustné softvéry. Predstavíme si nástroje zo štyroch oblastí: nástroje na kvalitatívnu analýzu, nástroje na získanie spätnej väzby, nástroje testovania použiteľnosti a nástroje na organizáciu výskumných dát.

Nástroje na kvalitatívnu analýzu

LOOKBACK

Aplikácia Lookback umožňuje hneď niekoľko typov testovania prototypu, aplikácie alebo webu: testovanie v prítomnosti výskumníka v reálnom čase, testovanie bez zásahu výskumníka alebo využitie aplikácie pri osobnom stretnutí v laboratóriu.

Asi najzaujímavejšou funkciou je možnosť komunikovať s užívateľmi aplikácie alebo webu počas toho, ako ju používajú. Výskumník môže vidieť činnosti užívateľa na obrazovke jeho zariadenia a vďaka online videohovoru má možnosť okamžite zistiť reakcie užívateľov a odhaliť možné problémy. Hlavnou výhodou je, že aplikácia umožňuje testovanie na diaľku a nie sú potrebné žiadne špecifické zariadenia. Nevýhodou je nutnosť inštalovať aplikáciu aj do zariadenia testovaného. Ďalšou výhodou a zároveň nevýhodou je automatické ukladanie výskumných dát do cloudu.

Video 1: LookBack

Lookback taktiež umožňuje testovanie aplikácie, webu alebo prototypu bez zásahu výskumníka, čiže len zber dát o činnostiach užívateľa. Cez odkaz je účastníkovi zaslané zadanie testu. Po splnení úlohy sa záznam obrazovky zobrazí v aplikácii výskumníka. Výhodou je, že test nie je viazaný na konkrétny čas a sám užívateľ si zvolí kedy a za akých okolností sa bude testu venovať.

Aplikácia podporuje spoluprácu viacerých výskumníkov. Výskumné poznámky je možné priradiť ku konkrétnemu časovému úseku záznamu a následne filtrovať len tie skutočne relevantné. Lookback je možné používať na rôznych zariadeniach a operačných systémoch (iOS aj Android).

V najlacnejšom balíčku je aplikácia dostupná za 49 dolárov mesačne na osobu alebo za ročný poplatok 588 dolárov. Po registrácii je možné vyskúšať aplikáciu zadarmo.

HOTJAR

Hotjar je aplikácia, ktorá umožňuje kvalitatívne aj kvantitatívne analýzy webu alebo aplikácie pomocou sledovania činností užívateľov. Aplikácia je určená na odhaľovanie chýb a problémov, s ktorými sa užívatelia stretávajú, sledovanie správania užívateľov a výkonnosti stránok.

Aplikácia Hotjar ponúka zaznamenávanie tepelných mám na obrazovke, ktoré pomáhajú identifikovať jednotlivé činnosti užívateľa, teda napríklad či na konkrétne tlačidlo len klikol alebo sa ho snažil potiahnuť a podobne. Vďaka tejto funkcii môže výskumník odhaliť nie len chyby funkčnosti webu či aplikácie, ale aj to, či je ich používanie pre užívateľa intuitívne.

Ďalšou funkciu je vytváranie záznamu činností užívateľa na webe. Na zázname môže výskumník analyzovať reálne pohyby užívateľa v čase. Sledujú sa kliknutia, klepnutia a pohyb myši, vďaka čomu sa dajú identifikovať problémy, ktoré sa objavujú až pri používaní daného webu aplikácie alebo prototypu.

Hotjar taktiež umožňuje analyzovať rôzne formuláre na webe a identifikovať v nich problematické miesta. Uľahčuje získavanie spätnej väzby od návštevníkov webu či aplikácie, jej analýzu a vizaulizáciu.

Aplikácia je dostupná pre jednotlivca v základnom balíčku zdarma, je však obmedzená počtom zobrazených stránok za deň. Rozšírený balíček PLUS stojí mesačne 29 eur a business balíčky sa pohybujú v cenovej relácii od 89 po 589 eur v závislosti na počte zobrazených stránok za deň.

Ďalšie nástroje na kvalitatívnu analýzu: Clictale

Nástroje na získavanie spätnej väzby

USERREPORT

UserReport je jednoduchá aplikácia umiestnená priamo na webe, ktorá prostredníctvom formulárov a diskusných fór umožňuje zber spätnej väzby od užívateľov.

Prieskumy prostredníctvom formulárov získavajú demografické údaje o užívateľoch, a tiež ich spätnú väzbu na web (s čím boli spokojní a čo by naopak mohlo byť lepšie). Údaje o spokojnosti je možné triediť podľa demografických údajov a demografiu tiež prepojiť s Google Analytics.

Druhou funkciou, ktorú aplikácia ponúka sú diskusné fóra, kam môžu užívatelia písať nápady na zlepšenie. Jednotlivé nápady môžu užívatelia ďalej hodnotiť a najlepšie hodnoteným aplikácia priraďuje väčšiu prioritu. Formulár je možné prispôsobiť designu stránky.

Oba nástroje spätnej väzby je možné pridať na webové stránky vložením vygenerovaného kódu. Pre používanie aplikácie je nutná registrácia, ktorá je zdarma.

USERSNAP

Usersnap je aplikácia na získavanie spätnej väzby od užívateľov priamo na webe. Aplikácia užívateľom umožňuje jednoducho nahlásiť chybu alebo problém na webe jedným kliknutím. Spätná väzba sa zašle spolu so snímkom obrazovky a relevantnými metadátami (napr. o type použitého prehliadača). Okrem hlásení o chybe majú užívatelia možnosť vyjadriť spokojnosť so stránkou pomocou jednoduchých interaktívnych nástrojov spätnej väzby (napr. hodnotenie počtom hviezdičiek, palca nahor alebo škály).

Usersnap je možné prepojiť s množstvom ďalších nástrojov. Skúšobná verzia aplikácie je na 15 dní zdarma. Základný balíček stojí 9 dolárov na mesiac.

Ďalšie nástroje na získavanie spätnej väzby: WUFOO, CROWDSIGNAL, Qualaroo a Buddybuild.

Testovanie použiteľnosti

USABILITYHUB

UsabilityHub je komplexný nástroj na testovanie použiteľnosti webových stránok či aplikácií. Umožňuje hneď niekoľko metód testovaní ako sú: testy prvého kliku, prieskumy designu, preferenčné testy alebo päťsekundové testy.

Test prvého kliku výskumníkom ukáže, kam užívateľ prvýkrát klikol pri plnení zadania. Na základe týchto informácií je možné upraviť umiestnenie odkazov. V tomto module sa tiež dajú vytvárať teplotné mapy spolu s údajmi o čase potrebnom na kliknutie a s možnosťou filtrovať nazbierané údaje.

Prieskumy designu slúžia na zhromažďovanie spätnej väzby od užívateľov a ich následnú analýzu. Nástroj umožňuje filtrovať otázky a hľadať vzorce a trendy v údajoch. Ďalšou možnosťou je analýza textu, čiže napr. komentárov užívateľov.

Preferenčné testy sa zameriavajú najmä na skúmanie vizuálnych preferencií užívateľov. Cieľom je nechať užívateľov vybrať z viacerých grafických návrhov.

Päťsekundové testy slúžia k skúmaniu prvých dojmov z webu. Analýza prvých dojmov umožní zistiť ako web na používateľov pôsobí, aké sú ich postoje a či sú zhodné s cieľom webu.

Aplikáciu je možné používať pre jedného užívateľa zadarmo, ale s obmedzenou dĺžkou testu na 2 minúty. Balíček s neobmedzenou dĺžkou testov stojí 199 dolárov na mesiac.

CHALKMARK

Chalmark je oproti predchádzajúcemu nástroju viac špecializovaný a zameriava sa najmä na test prvého kliku. Aplikácia ponúka testovanie snímok obrazovky alebo grafického designu webu s cieľom zvýšiť mieru úspešnosti toho, aby sa užívatelia rýchlo dostali k tomu čo hľadajú. Hlavnou výhodou aplikácie je možnosť vykonávať testovanie bez nutnosti fyzického stretnutia výskumníka a užívateľa.

Video 2: ChalkMark

Aplikácia umožňuje testovať wireframy, makery alebo snímky obrazovky. Úlohy testu sa vopred nastavia do formulára, ktorý je účastníkom zaslaný v podobe URL odkazu. Účastníci môžu okrem plnenia úloh poskytnúť aj spätnú väzbu (napr. v určení miesta, kde by oni hľadaný prvok očakávali).

Výstupmi z testovaní môžu byť tradičné tepelné mapy kliknutí, mierka hustoty kliknutí alebo si výskumník zvolí vlastné oblasti, v ktorých chce sledovať kliknutia.

Nástroj je pre jednotlivca dostupný za 166 dolárov mesačne, pre tím od 153 mesačne na užívateľa.

Ďalšie nástroje na testovanie použiteľnosti: Try my UI, FORESEE, UserTesting a Userlytics.

Organizácia výskumných dát

DOVETAIL

Dovetail je platforma pre ukladanie a zdieľanie výskumných dát zameraná na výskum užívateľov. Umožňuje centralizovať dáta od používateľov webu či aplikácie a tieto dáta analyzovať a vytvárať si k nim poznámky alebo automatické prepisy rozhovorov. Taktiež je možné pri výskume spolupracovať, nadobudnuté poznatky publikovať alebo zdieľať a budovať archív výskumov.

Hlavnými výhodami aplikácie sú centralizácia dát, vytvorenie štandardu naprieč spolupracujúcimi výskumníkmi, ukladanie dát s kontextovými poznámkami a možnosť spolupracovať v reálnom čase. Okrem vkladania vlastných poznámok, k súborom dát je možné pripojiť aj demografické údaje respondentov, ktoré uľahčujú ich filtrovanie alebo segmentáciu.

Aplikácia ponúka rýchlu analýzu kvalitatívnych dát, budovanie vlastnej knižnice záložiek a štítkov a taktiež možnosť vizualizácie analyzovaných dát. Dovetail dokáže automaticky rozlíšiť citovo zafarbené výroky užívateľov (napr. pozitívne alebo negatívne ladené).

Spolupracovať na projekte sa dá počas všetkých fáz výskumu. Zdieľajú sa nielen samotné výstupy výskumu ale aj pôvodné dáta a postup ich analýzy. Archív výskumu poslúži v prípade, že je potrebné vrátiť sa spätne k už ukončenému výskumu. Výskumy je možné filtrovať a vzájomne porovnávať.

Skúšobná verzia je dostupná na 7 dní zdarma. Mesačný poplatok za službu je 100 dolárov pre piatich užívateľov, za každého ďalšieho sa pripláca 20 dolárov na mesiac.

ENJOYHQ

Video 3: EnjoyHQ

EnjoyHQ je taktiež platforma pre centralizovanie a organizovanie výskumných dát a zdieľanie výsledkov výskumu. Funkcionálne sa jedná o veľmi podobnú aplikáciu ako Dovetail. Ponúka podobné nástroje, aj možnosti spolupráce. Hlavný rozdiel je v cene: aplikácia EnjoyHQ je v prepočte na užívateľa o 5 dolárov drahšia ale umožňuje kúpiť verziu aj pre menej ako 5 používateľov. Taktiež ponúkajú školenia práce s aplikáciou a 14 dňovú bezplatnú skúšobnú verziu.

Ďalšie nástroje na organizáciu výskumných dát: Handrail, Aurelius a Diigo.

Záver

V tomto článku sme si predstavili niekoľko užitočných nástrojov, ktoré uľahčujú prácu UX výskumníkom. Oblastí, ktorým sa UX výskumníci venujú je veľké množstvo, ilustračne sme preto vybrali len štyri z nich.

Zdroje

  1. INY, Connor. The Best UX Tools For User Research And User Testing [2019 Edition]. In: Usabilitygeek.com [online]. 28.6.2018 [cit. 8.12.2019]. Dostupné z: https://usabilitygeek.com/best-ux-tools-user-research-user-testing-2018/?fbclid=IwAR1J_YdjC2D2sqAThRzawBRyvR33hcwyALSlcmbJSedh45NsphH5ZxJHDB8
  2. UX Tools for User Research and User Testing. In: UXdesign.cc [online]. 23.6.2016 [cit. 8.12.2019]. Dostupné z: https://uxdesign.cc/ux-tools-for-user-research-and-user-testing-a720131552e1
  3. UX Tools. In: UXmastery.com [online]. 9.10.2019 [cit. 8.12.2019]. Dostupné z: https://uxmastery.com/resources/tools/?fbclid=IwAR3hzIYfTuofcH2Hzb8hqpwufchbJ0O4Ew3awWYPwnP8jX1CNnBpLicXEKA

Videá

Video 1: LookBack

Lookback: Talk to your users. In: Vimeo.com [online]. 4.11.2019 [cit. 8.12.2019]. Dostupné z: https://vimeo.com/370943476. Kanál používateľa Lookback.

Video 2: ChalkMark

First Click Testing: Chalkmark — Optimal Workshop. In: Youtube.com [online]. 17.9.2014 [cit. 8.12.2019]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=GTi55c_60pc. Kanál používateľa Optimal Workshop.

Video 3: EnjoyHQ

The Smartest UX Research Repository. In: Youtube.com [online]. 3.4.2019 [cit. 8.12.2019]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=Sqe_aZv4YhM. Kanál používateľa EnjoyHQ.

--

--

Jana Baluchová
DESIGN KISK

Študent Informačných štúdií a knihovníctva.