Případová studie: Vznik kurzu “Jsem netvor na střední”

Pavel Brejcha
DESIGN KISK
Published in
4 min readFeb 9, 2022

Kybernetická bezpečnost je novodobý trend. Není se čemu divit, počet kybernetických útoků každoročně stoupá a v ohrožení je prakticky kdokoliv, kdo se na internetu pohybuje. Aby Česká republika dokázala těmto útokům lépe čelit, byl v roce 2017 zřízen Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Tento úřad se mimo jiné zabývá i systematickým vzděláváním uživatelů, protože pouze poučený a vzdělaný uživatel dokáže kybernetickým útokům odolat. V této případové studii bych rád představil, jak probíhal vznik vzdělávacího online kurzu „Jsem netvor na střední“ v rámci mé stáže v NÚKIBu.

Zdroj: https://news.microsoft.com/cs-cz/2018/04

NÚKIB měl na začátku roku 2021 vytvořeno již několik povedených online kurzů, které cílily na různé uživatele. Mimo jiné byl k dispozici i kurz pro žáky základních škol s názvem „Jsem netvor na základce“. V nabídce však zcela chyběla nějaká aktivita, která by přímo mířila na žáky středních škol. Proto jsem se domluvil s Davidem Kudrnou, mentorem mé stáže, že připravíme osvětový kurz, který bude na tuto cílovou skupinu mířit.

1) Koncept

Bylo nutné vymyslet, jak bude tento osvětový kurz vypadat, aby dokázal zaujmout cílové publikum. Udržet pozornost uživatele, aby si celý kurz prošel, bylo klíčové. Z počátku vznikaly poměrně ambiciózní a technicky náročná řešení, které by sice mohly být funkční, nicméně pro naše účely bylo potřeba vytvořit něco jednoduchého, časově nenáročného leč efektivního. Protože se jednalo o činnost v rámci stáže, neměli jsme k dispozici finanční prostředky a vše vznikalo svépomocí. Nakonec tak padlo rozhodnutí, že využijeme již existujícího kurzu pro základní školy. Tento kurz rozšíříme a upravíme tak, aby bylo možné tuto vzdělávací aktivitu uzpůsobit žákům středních škol.

Kurz pro základní školy, ze kterého jsme vycházeli.

2) Řešení

Vzhledem k tomu, že hlavním tahákem kurzu pro základní školy byla naučná videa s populárním Youtuberem Lukefrym, rozhodli jsme se tato videa přenést i do tohoto navazujícího kurzu. Videa jako taková poskytovala solidní základ, nicméně bylo potřeba kurz rozšířit o další informace tak, aby odpovídaly středoškolskému studentovi. V tomto bodě přišla na řadu především moje práce, kdy jsem začal navrhovat a tvořit rozšiřující obsah.

Jednotlivé rozšiřující informace jsme vždy rozdělily do šablony, podle které jsme u každého tématu postupovaly. Cílem bylo žákům předat rozšiřující informace nenásilně a pokud možno tak, aby je to bavilo, a přitom se dozvídaly užitečné informace.

Hlavní část rozšiřujícího obsahu

V celém kurzu jsme pak použili rozbalovací roletky, které skrývají rozšiřující text. Pokud studenta bude nějaká informace zajímat, jednoduše si tuto informaci rozklikne a zobrazí. Po otevření kurzu mu tak na obrazovce nenaskočí ihned hromada textu, což by mohlo uživatele odradit, ale pouze několik roletek.

Dále jsme využili i odkazy na zprávy ze světa, které vždy souvisely s tématem. Tím jsme jim jednoduše poskytli další informace a zároveň ukázaly i reálné příklady z praxe. Dále jsme do kurzu zakomponovali tipy a odkazy na různé webové stránky a rozšíření, které jsou jednak svojí funkcí zajímavé, a především dále pomáhají zvyšovat kybernetickou bezpečnost uživatelů.

Další rozšiřující část, kde jsme přidali články ze světa a tipy a kuriozity.

Na závěr každého tématu jsme pak připravili kvíz, pomocí kterého si kdokoliv může ověřit svoje znalosti z probíraného tématu. Tento kvíz zároveň posloužil jako uzavření celé lekce s tím, že se uživatel může posunout k další kapitole.

3) Výsledek

Než šel celý kurz do ostrého provozu, zúčastnilo se testování více jak 300 středoškolských studentů. Na základě jejich poznámek a připomínek byl celý kurz optimalizován tak, aby byl co nejvhodnější pro cílovou skupinu. Vzhledem k tomu, že tento kurz vychází ze svého předchůdce, tedy varianty pro základní školy, můžeme výsledky tohoto kurzu částečně vztáhnout i na toto pokračování. Kurz „Jsem netvor na základce“ obdržel velmi dobrá hodnocení od odborníků z edukační praxe a expertů na vzdělá­vání. Navíc se mu podařilo dostat do školních informační­ch systémů Bakaláři a Škola Online. Poutač na tento kurz visel přímo na homepage, takže potenciální zásah tohoto kurzu byl až 140 000 uživa­telů.

Vzhledem k tomu, že je kurz volně přístupný pro každého, může si tuto aktivitu každý vyzkoušet, zhodnotit její kvality a navíc se i něco přiučit o kybernetické bezpečnosti. Odkaz na kurz naleznete zde.

--

--