Patnáct Twitter účtů z designu služeb, které by neměly uniknout vaší pozornosti

Karolína Tomečková
DESIGN KISK
Published in
7 min readOct 21, 2021

Sociální sítě nejsou pouze komunikačním kanálem, ale i bohatým zdrojem inspirace. Nejinak je tomu u designu služeb, který do velké míry využívá informační technologie. Pro service designery i UX specialisty je výměna informací skrze virtuální prostředí běžnou praxí. Díky kyberprostoru se mohou jednotliví experti propojit bez ohledu na fyzickou vzdálenost. Jednou z nejvýznamnějších platforem, kde dochází k takovéto interakci, je právě Twitter. Ten je zaměřený především na sdílení textových příspěvků (tzv. tweetů), na něž mohou sledující daných uživatelů reagovat a tím zvyšovat jejich dosah. V následujícím článku uvedu patnáct zajímavých účtů na Twitteru z prostředí service designu, které mohou posloužit jako odrazový můstek pro začínající designery.

Zdroj: Oleg Magni (licence Pexels)

1. Service Design Network

Jeden z nejsledovanějších účtů patří přední neziskové organizaci Service Design Network. Založena byla roku 2004 v Německu, dnes jde ale o společnost s mezinárodním dosahem. Jejím primárním cílem je výměna informací, spolupráce napříč členskou sítí a rozvoj oboru. Instituce je velmi činorodá — organizuje konference, vydává publikace a propojuje odborníky z akademického prostředí s praxí ve veřejném i soukromém sektou. Prostřednictvím Twitteru primárně informuje o připravovaných akcích i jednotlivých přednášejících, jež na nich vystoupí (Service Design Network, © 2021).

2. Dartington Service Design Lab

V centru zájmu Dartington Service Design Lab stojí péče o potřeby dětí, mládeže a rodin. Tato nezávislá výzkumná a charitativní organizace úzce spolupracuje se státními i soukromými společnosti, které tvoří a poskytují služby zaměřené na mladou generaci. Portfolio jejich aktivit je velmi široké od doporučení, jak zapojovat děti do digitální komunikace během období karantény, po konkrétní tipy na designování přístupných a atraktivních služeb. Správci twitterového účtu společnosti sdílejí nejnovější studie, odborné články a pozvánky na přednášky (Dartington Service Design Lab, © 2020).

3. Livework studio

Dalším favoritem je anglické studio Livework. Za svou devatenáctiletou zkušenost v designu služeb se společnost podílela na více než tisíci projektů a rozšířila své pobočky za hranice Spojeného království do Nizozemí a Brazílie. Množství inovací implementovalo například do sektoru zdravotnictví, školství, dopravy nebo energetiky. Heslo studia zní „změnit svět a zlepšovat život všem“. Významný prostor věnuje také otázce ekologie a udržitelnosti (Livework designs better services, © 2021).

4. Snook

Pozornost si zaslouží rovněž profil dalšího anglického designového studia s názvem Snook. Dlouhodobě spolupracuje s britskou vládou, tamní Národní zdravotní službou i charitativními organizacemi, komunitami a podobně. Také Snook klade důraz na design šetrný k životnímu prostředí. Na svém Twitteru pomocí osobitého vizuálu referují o úspěších i aktuálních spolupracích (Snook, 2021).

5. Lauren Currie

Neméně zajímavý je profil spoluzakladatelky společnosti Snook Lauren Currie. Ta přednáší o designu na předních vzdělávacích institucích i na pódiu před širokou veřejností. Za své služby v designu získala v roce 2017 Řád britského impéria. Je také členkou Design Council. Za zmínku také stojí fakt, že Lauren vytvořila feministickou platformu UPFRONT, která formou sady kurzů pomáhá ženám získat sebevědomí a sebedůvěru. Kromě designu na jejím profilu najdete příspěvky věnující se genderové rovnosti (Currie, 2021).

6. Birgit Mager

Účet na Twitteru má i „matka zakladatelka“. V roce 1995 začala učit na Köln International School of Design. K rozšíření povědomí o designu služeb přispěla spoluiniciováním vzniku Service Design Network roku 2004, kde dodnes zastává post prezidentky. Svými texty Birgit přispěla do řady knih, z nichž nejnovější nese název The Future of Service Design. Její twitterový obsah se věnuje zejména chystaným událostem a tipům na inspirativní články (Mager, © 2021).

7. Olof Schybergson

Olof Schybergson je spolutvůrce úspěšné světové poradenské společnosti věnujících se designu služeb — společnosti Fjord. Po téměř dvaceti letech svého působení firmu opustil a nyní působí ve firmě Accenture Interactive. Pravidelně přispívá do globálních publikací, jako je Wall Street Journal, Fast Company, Fortune a WIRED, a vystupuje na globálních konferencích (Schybergson, © 2021).

8. Andy Polaine

Jako školitel a konzultant pracuje také Andy Polaine. Během své téměř třicetileté kariéry akademického a nezávislého poradce v oblasti designu a inovací spolupracoval s klienty z celé řady průmyslových odvětví, včetně finančních služeb, veřejných služeb, věd o životě, telekomunikací, automobilového průmyslu, médií, designu či vzdělávání. Kromě desítek odborných článků publikoval knihu Service Design: From Insight to Inspiration. Téma designu otevírá mimo jiné ve svém podcastu Power of Ten a na blogu Doctor’s Note. Před pár dny rovněž spustil online kurzy. O konkrétních aktivitách průběžně informuje právě na Twitteru. Občas si neodpustí ani vtipný komentář k současnému dění ve světě designu (Polaine, © 1996–2021).

9. Marc Stickdorn

Marc Stickdorn je rakouský konzultant pro design služeb, coach a jeden z autorů oceněné knihy This Is Service Design Thinking i jejího pokračování This Is Service Design Doing a This Is Service Design Methods. Své bohaté zkušenosti z oboru sdílí na workshopech pro soukromé i veřejné organizace a také na školách obchodního či designového zaměření. Marc je spoluautorem dvou service designových start-upů — Smaply a Experience Fellow. V případě Smaply jde o webový software určený pro vytváření map cest zákazníků, stakeholderů a person. Experience Fellow je pak nástrojem kombinujícím aplikace pro chytré telefony a webový software. Slouží na průzkum zákaznických zkušeností z průchodu celou službou, a to napříč online i offline kanály (Stickdorn, 2021).

10. Adam StJohn Lawrence

Významnou roli při přípravě posledních dvou výše uvedených publikací sehrál i Adam StJohn Lawrence. Tento konzultant s neobyčejným hereckým pozadím kombinuje zkušenosti z divadelního prostředí se znalostmi psychologie a marketingu při pomoci organizacím v jejich růstu. Stál u zrodu významné události designu služeb Global Service Jam i oceněné agentury WorkPlayExperience, která nabízí poradenství zaměřené na inovaci služeb a zkušenost zákazníků. Zároveň přednáší na univerzitách designu a podnikání. K tomu všemu o svých projektech Adam aktivně tweetuje (WorkPlayExperience, 2021).

11. Daniele Catalanotto

Designérem služeb se stal, protože pomáhání druhým pro něj představuje nejkrásnější koníček. Švýcar Daniele Catalanotto má na kontě dvě publikace A Tiny History of Service Design a Service Design Principles 1–100. Připravuje k tomu e-learningové kurzy na Swiss Innovation Academy, kterou spravuje. Na Twitteru se dělí o postřehy z praxe a sdílí tam své aktuální články (Catalanotto, © 2021).

12. Lou Downe

Výčet projektů, v nichž se Lou Downe angažoval, je rozsáhlý. Lou je bývalým ředitelem designu britské vlády, kde stanovil mezivládní standardy pro návrh a poskytování služeb. Během šestileté práce pro vládu se zasloužil o vznik disciplíny designu služeb a vytvořil silnou komunitu designérů, výzkumníků a návrhářů. Za svou činnost obdržel ocenění Designs of the Year a D&AD lifetime achievement award. Před rokem otevřel The School of Good Services, navazující na jeho knižní bestseller Good Services (Downe, © 2021; Good Services, © 2020).

13. Cat Drew

Na seznamu nesmí chybět ani Cat Drew, výkonná ředitelka designu v Design Council, což je britská nezávislá charita, která poskytuje své služby i vládě Spojeného království. Na starost má Cat strategické vedení projektů zahrnujících design a sociální inovace ve veřejném i soukromém sektoru. Předtím zastávala vysoké pozice ve společnostech FutureGov a Uscreates a podílela se na vzniku Policy Lab, jež se snaží zlepšit zkušenost lidí s veřejnými službami. Vystupuje také na přenáškách, třeba pro TEDx (Cat Drew, © 2016–2020).

14. Lara De Sousa Penin

Lara De Sousa Penin, představitelka programu Transdisciplinary Design na Parsons School of Design, upírá svou pozornost hlavně na občanský design služeb a veřejný sektor. Na téže škole spoluvytvořila Design for Social Innovation and Sustainability Lab, která syntetizuje odborné znalosti ze strategického designu, managementu a sociální teorie a aplikuje je při tvorbě udržitelných postupů a sociálních inovací. Před třemi lety Lara publikovala učebnici An Introduction to Service Design: Designing the Invisible (The New School, © 2021).

15. Leisa Reichelt

Poslední na seznamu je známá service designérka Leisa Reichelt. Ta vede oddělení Research and Insight v softwarové společnosti Atlassian, kde vytváří oblíbené nástroje pro projektové řízení, firemní komunikaci a další užití. Dříve mimo jiné spolupracovala na modernizaci veřejných služeb pro australskou a anglickou vládu. Jakožto zkušená odbornice se často účastní různých konferencí. Leisin Twitter dává nahlédnout do zákulisí Atlassian, avšak nechybí na něm ani střípky z osobního života (Reichelt, © 2021).

V tomto článku jsem postupně představila patnáct Twitterových účtů z prostředí designu služeb. Záměrně jsem do výběru zahrnula pouze ty účty, jejichž uživatelé jsou v současnosti aktivní a sdílí vlastní obsah, ne pouze tweety jiných přispěvatelů. V případě zájmu neváhejte do komentářů přidat další tipy na hodnotný twitterový obsah z designu služeb.

Zdroje:

CATALANOTTO, Daniele, © 2021. Daniele Catalanotto — Innovation Coach and Swiss Innovation Academy. Linkedin [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://ch.linkedin.com/in/danielecatalanotto

Cat Drew, © 2016–2020 [online]. Service Design Days [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://servicedesigndays.com/work/cat-drew/

CURRIE, Lauren, 2021. Lauren Currie OBE — Founder. CEO. Speaker [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://laurencurrie.co/

DARTINGTON SERVICE DESIGN LAB, © 2020. Dartington Service Design Lab [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://www.dartington.org.uk/

DOWNE, Lou, © 2021. Lou Downe Founder and Director at The School of Good Services. Linkedin [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://uk.linkedin.com/in/lou-downe-757a83b

GOOD SERVICES, © 2020. About. Good Services [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://good.services/about

Livework designs better services, © 2021 [online]. Livework [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://www.liveworkstudio.com/

MAGER, Birgit, © 2021. Birgit Mager. SDN | The Service Design Network [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://www.service-design-network.org/community/birgit-mager-4178

POLAINE, Andy, © 1996–2021. Andy Polaine [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://www.polaine.com/

REICHELT, Leisa, © 2021. Leisa Reichelt Head of Research and Insights at Atlassian. Linkedin [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://au.linkedin.com/in/leisareichelt

SERVICE DESIGN NETWORK, © 2021. SDN | The Service Design Network [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://www.service-design-network.org/

SCHYBERGSON, Olof, © 2021. Olof Schybergson Chief Experience Officer, Accenture Interactive. Linkedin [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://uk.linkedin.com/in/olofschybergson

Snook, 2021 [online]. We are Snook [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://wearesnook.com/

STICKDORN, Marc, 2021. Marc Stickdorn [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: http://www.marcstickdorn.info/

THE NEW SCHOOL, © 2021. Lara Penin. Parsons School of Design [online]. [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: https://www.newschool.edu/parsons/faculty/lara-penin/

WorkPlayExperience, 2021 [online]. WorkPlayExperience [cit. 2021–10–21]. Dostupné z: http://www.workplayexperience.com/about

--

--