Produkt antiretrovirotik (PrEP) organizace CONRAD pomáhá svým designem v prevenci HIV u afrických žen

Tereza Veverková
DESIGN KISK
Published in
7 min readNov 20, 2022

--

AIDS je onemocnění, kterému ročně podlehne až 1 milion lidí na celém světě.
V dnešní době stále neexistuje lék, který by toto onemocnění mohl vyléčit. Doposud jsou známé jen antiretrovirotika, která pomáhají bojovat s virem
a umožňují lidem žít delší a zdravější život, aniž by jejich imunitní systém zeslábl. Tato choroba je problémové zejména v subsaharské Africe, kde ročně umírá až 200 lidí na 100 000 obyvatel. V Evropě je úmrtnost nižší něž 1 na
100 000 obyvatel ročně. Tým designerů z neziskové organizace CONRAD se zaměřil na přání a potřeby afrických žen a vytvořil produkt tzv. „V“ podporující prevenci HIV.

Dostupné z: https://www.dropbox.com/s/wy5t5gz5hgc2rzl/03_Educational%20flipchart.pdf?dl=0

Onemocnění AIDS je zkratkou anglického pojmenování Acquired Immune Deficiency Syndrome. Jedná se o soubor příznaků, které zapříčiňují státu imunity. Jedinec se nakazí virem zvaným HIV (Human Immunodeficiency Virus). První projevy od nakažení HIV trvají tři měsíce. Vir v organismu napadne bílé krvinky, ty řídí imunitní reakci těla. Opakovaně na ně útočí, množí se v nich a s postupem času je začne zabíjet. Snižuje se tak množství bílých krvinek v těle. Odezvou organismu na tuto skutečnost je jeho slabá obranyschopnost. Dochází tedy k postupné ztrátě imunitního systému a propuknutí onemocnění AIDS. V tomto stádiu už imunitní systém není schopný bránit tělo před HIV a ani před dalšími infekcemi. Pacient je tak náchylný k řadě dalších infekční a nádorových onemocnění. Nakažený následně umírá v důsledku ztráty obranyschopnosti organismu na vedlejší onemocnění, před kterým ho imunitní systém není schopen obránit. Období od nakažení virem HIV do propuknutí onemocnění AIDS trvá několik let.

HIV se přenáší výměnou tělních tekutin, včetně spermatu, vaginální tekutiny, krve a mateřského mléka. Tělní tekutiny, jako je pot, slzy, sliny, moč a výkaly mohou obsahovat HIV, ale virus se vyskytuje ve velmi nízké koncentraci, že skrze tyto tekutiny nemůže dojít k přenosu. Nejčastějším způsobem přenosu je vaginální a anální sex. Je také možné přenášet HIV orálním sexem, avšak nakazit se tímto způsobem je mnohem míň pravděpodobné než u vaginálního a análního sexu. Druhý nejčastější způsob přenosu je sdílení jehel nebo injekčních stříkaček kontaminovaných HIV pozitivní krví. HIV pozitivní těhotná žena může přenést virus na své dítě in uter nebo během porodu. K přenosu z matky na dítě může dojít také kojením, při kterém je virus přítomen v mléce.

Předpokládá se, že tento virus vznikl v Africe v první polovině dvacátého století z příbuzných virů u šimpanze a opice Mangabey. Jeho rozšíření proběhlo v 70. a 80. let minulého století v Americe, kde byli nejčastěji infikovaní homosexuální muži.

Bohužel ani dnes, téměř po 50. let od propuknutí této nemoci, nejsou k dispozici léky, které by toto onemocnění vyléčily. Doposud jsou známé jen antiretrovirotika, které pomáhají oddálit propuknutí onemocnění AIDS. Speciální skupinou antiretrovirotik jsou PrEP, neboli Pre-Expoziční Profylaxe či předléčení. Jedná se o formu prevence před HIV, která spočívá v užívání jedné tablety denně. Chrání tak před rizikem nakažení se HIV. Jedná se o onemocnění, které představuje jedno z nejsmrtelnějších infekčních onemocnění na světě.

Silná prevence a budování povědomí o této chorobě snižuje ve vyspělých státech počet nakažených ročně. V České republice za rok 2019 podlehlo na AIDS 19 pacientů. AIDS se nachází až na 23 místě v seznamu nejčastějších příčin úmrtí v České republice. Ve státech subsaharské Afriky, kde vlivem chudoby, nedostatečné lékařské péče, nedostatku prevence a vzdělání, rizikovému a promiskuitnímu sexuálnímu chování, prostituci či sexuálního násilí na ženách dochází k vysokému šíření tohoto onemocnění. K šíření přispívá také fakt, že AIDS je v mnoha afrických zemích tabu. Nakažení lidé jsou vyčleňováni ze společnosti, tudíž případní infikovaní mají tendenci svou nákazu skrývat, což jen prohlubuje míru šíření nemoci. V Jihoafrické republice za rok 2019 umřelo s touto nákazou 143,851 lidí a jedná se o nejčastější důvod úmrtí v zemi. Ze statistik pak vyplývá, že ženy jsou náchylnější k nákaze. Je to zapříčiněno fyziologickým předpoklady ženského těla.

Dostupné z: https://ourworldindata.org/hiv-aids

Právě na problémy spojené s onemocněním AIDS v Jihoafrické republice se zaměřil tým výzkumníku z neziskové organizace CONRAD. Ta se věnuje zlepšení reprodukčního zdraví žen v rozvojových zemí. Snažili se na základě přání a potřeb afrických žen nadesignovat podobu tablety antiretrovirotik PrEP tak, aby se jednalo o produkt, který se tamním ženám bude vhodně užívat. V tomto případě je možné spatřit, jak má design zaměřený na člověka dopad na globální zdraví, posílení reprodukční zdraví afrických žen.

Projekt probíhal v několika krocích. Nejprve začali s výběrem konkrétního typu léku a následně volbou vhodného výrobce léku, protože ne každý medikament bude vhodný pro všechny ženy. Následovalo navrhnutí a položení základních představ o projektu. Designéři z organizace CONRAD vedli rozhovory s 51 lidmi z Johannesburgu a přilehlého okolí, pohybujících se v oblastech spojených s problematikou HIV pozitivních lidí. V počátečních stádiích prototypování se zabývali jak antiretrovirotikovou tabletou PrEP, tak vložkou rektálních mikrobicidů. Vrámci výzkumu vedli rozhovor s 237 lidmi z Johanesburku a Durbanu. Zajímali se o názory tamních, aby mohli produkt vytvořit do takové podoby, nechť je ženám příjemný k užívání. Tyto získané poznatky promítly do finálního návrhu produktu.

Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=oysrfOJyeBg&t=103s

Poznatky z výzkumu:

  1. Lidé vlivem chudoby žijí ze dne na den. Řeší existenční problémy jako je práce, bydlení či dostatek financí. Potencionální nakažení HIV pro ně představuje něco vzdáleného, nad čím není potřeba příliš přemýšlet, jelikož se jich to v danou chvíli přímo netýká. Ženy jsou ochotny podstupovat transakční sex.
  2. Lidé důvěřují známým značkám a věcem, které mají anglický název. Důležitou roli hraje důvěra v obal a produkt.
  3. Trendy rychle upadají. V prostoru veřejného zdraví to znamená, že zprávy musí být aktualizovány, aby zůstaly emocionálně relevantní a nadále vytvářely povědomí a reflexi v cílové populaci.
  4. Důležitější je přímá zkušenost lidí z okolí, než jen pouhá neosobní reklama. Doporučení od člověka, ke kterému pěstují důvěru má hlubší dopady a posílí důvěru v produkt.
  5. Vizuální podoba produktu je zásadní.
  6. Pro tamní společnost je typický patriarchát. Avšak objevují se snahy o posílení postavení žen ve společnosti. Produkt by měl odrážet tuto skutečnost.
  7. Rodiče mohou chránit své děti, zejména matky své dcery. Měly by tak pochopit důležitost tohoto léku, aby o něm mohli učit i svoje děti.
  8. Vztahy se točí spíše kolem sexu než intimity a blízkosti. V tom je následně shledáván problém, partneři si nedůvěřují a nemají tendenci si sdělovat věci tzv. případnou nákazu.
  9. Muž určuje pravidla vztahu. Ženy tak poslechnou partnera a nebudou například používat prezervativy, pokud muž o tuto formu ochrany nestojí.
  10. Ženy ze špatných socioekonomických podmínek, které se chtějí finančně zajistit, vyhledávají lukrativní muže a vystavují se riziku nákazy od těchto muži.
  11. Používání prezervativu je v tamní společnosti velmi problematické. Zatímco známosti na jednu noc a raný partnerský sex zahrnují občasné používání kondomu. Prezervativ v dlouhodobém vztahu působí problematicky a není používám. To z toho důvodu, že muži i ženy vnímají nepoužívání prezervativu jako symbolickou značku závazku. Používání kondomu ve vážnějším vztahu se tak stává urážkou. Pro ženy je tak obtížné znovu do vztahu zavést používání prezervativu nebo dokonce nosit jej v kabelce, protože to naznačuje, že je promiskuitní.
  12. Muži se běžně zajímají o aktivity své partnerky a jsou velmi podezdřívaví. Potřebují mít přehled nad tím, kde a s kým tráví tráví jeho žena čas. Nicméně cokoliv, co se jeví jako „ženské věci“, nepoutá jejich pozornost. Muži se obecně nezajímají o čmuchání v make-upu, hygienických výrobcích nebo jiných ženských věcech, protože je již předem považují za neškodné. Tato oblast je tak muži respektována jako jediná soukromá.
  13. Muži mají často milenky.

Na základě toho zjištění navrhli produkt, který splňujě požadavky:

  1. Produkt nesmí vypadat jako lék. Pilulky a lékařské obaly znační podvědomě nemoc, i když jsou třeba jen preventivní. Po užití medikamentu musí zbýt co nejméně stop tzv. jednalo by se o platíčko léků, které by bylo po použití potřeba vyhodit, byl by to problém. Pilulky v lahvičce, které vydávají při pohybu zvuk jsou také nemyslitelné.
  2. Motivovat ženy k užívání tohoto medikamentu. Vytvořit strategii, která buduje změnu v jejich způsobu uvažování o problematice HIV.
  3. Produkt by měl vypadat typicky žensky, aby odrazoval pozornost muže a ten neměl tendenci šmejdit a vyzvídat.
  4. Lék by neměl mít vedlejší účinky a měl by být pokud možno, co nejvíce přirozenou částí dne ženy, aby si toho muži nevšimli.
  5. Způsob uchovávání a užívání by měl být co nejjednodušší.
  6. Zjednodušit cestku k získání tohoto léku.
  7. Minimalizovat vedlejší účinky, které by se mohli následně roznést po komunitě a lidé by neměli chuť to užívat.

Výsledný produkt “V”:

Tým designerů navrhli taštičku na make-up „V“, nálepku s připomínkou, průvodce FAQ a pouzdro na pilulky „V“, které pojme sedm pilulek, což pomáhá ženám zapamatovat si, že si PrEP mají vzít denně. Spolu s produktem vytvořili také podporující metodiku, která infrormuje o celé problematice.

  1. Produkt, který vypadá žensky, lichotí oku a zároveň ani v nejmenším nebudí pocit, že se jedná o lék.

2. Produkt je promován způsoby, které u tamních žen vzbuzují důvěru. Doporučení z důvěryhodných zdrojů, vybudovat sílu značky, promovat na klinikách ve městech, ne na vesnicích.

3. HIV pro ženy v nejisté době nepředstavuje věc, která je poutá. Produktem získat pozornost žen, aby si byly vědomy, že HIV pozitivita je zásadní věc, která ovlivňuje jejich reprodukční zdraví. Posiluje postavení ženy v africké společnosti. Produkt neobsahuje slovo HIV, na první pohled není možné si produkt spojit s něčím lékařským

4. Na základě poskytnutých informací se ženy sami mohou rozhodnout, zda chtějí PrEP užívat.

5. Používání léku je začleněno do denní rutiny ženy, např. při ranním nanášení make-upu.

Skrze produkt „V“ lze zpozorovat technické řešení, které poskytuje způsoby, jak začlenit produkt do společnosti, ve které panuje stigma pozitivity HIV. Produkt „V“ je odporštěn od lékařského prostředí, což v tamní společnosti představuje problém a poskytuje ženám kontrolu nad ochranou proti HIV.

Zdroje

MAHATHIR, M. Women at greater risk of HIV infection. ARROW for Change [online]. 1997, 3(1), 1–2 [cit. 2022–11–19]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12292992/

CONRAD [online]. [cit. 2022–11–19]. Dostupné z: https://www.conrad.org/launchingv/

HIV / AIDS. Our World in Data [online]. [cit. 2022–11–19]. Dostupné z: https://ourworldindata.org/hiv-aids

Národní program boje proti AIDS [online]. [cit. 2022–11–19]. Dostupné z: https://www.prevencehiv.cz/

Pre-expoziční profylaxe je preventivní ochrana před. PrEP POINT [online]. Česká společnost AIDS pomoc, 2022 [cit. 2022–11–19]. Dostupné z: https://www.chciprep.cz/co-je-prep

--

--