ReDesing webu Státních zastupitelství v ČR

Markéta Adamová
DESIGN KISK
Published in
3 min readDec 31, 2022

Tento článek je zpracování úkolu do předmětu ISKM02 DISRI.

V reDesingu webu Státních zastupitelství v České republice bych upravila již od názvu webu. Web nese název verejnazaloba.cz, pod tímto názvem si většina českých občanů, co nemají zkušenosti s pojmy z justičního světa, představí spíše web, určený pro soudy. Proto je adekvátní a na místě, aby se web pro Státní zastupitelství jmenoval tak, jak se jmenuje daná instituce či úřad a nemátla, i když nevědomky, občany a návštěvníky webu.

Červeno bíla barva stránek působí elegantně a je dobře sladěná s barvou límce taláru, který je součástí stejnokroje, který nosí Státní zástupci.

Kromě možnosti přepnutí textu do anglického jazyka by bylo vhodné zvolit i jazyky okolních států jako je němčina a polština. V aktuální době, kdy jsou v České republice uprchlíci z Ukrajiny, kteří tu hledají i možnou pomoc od státu, bylo by adekvátní mít i možnost přepnout text do ukrajinštiny.

Web státních zastupitelství v ČR

Oddíl “státní zastupitelství v číslech” se na první pohled jeví jako sloupcový graf. Při druhém pohledu zjistíme, že se jedná o čtverce s číselnými údaji, jako jsou například informace, kolik bylo započato trestních řízení v roce 2021 či kolik bylo uzavřených dohod o vině a trestu.

Po najetí myší na příslušný čtverec se nabízí možnost kliku, který nefunguje. Občan tak může očekávat, že se přesune na článek, který rozdělí například zahájené trestní řízení podle druhu skutků, rozdělení podle věcné a místní příslušnosti a i podle toho, kolik státní zastupitelství trestních řízení vedlo. Nemáme jen jedno zastupitelství, je jich několik. Informace o rozdělení řízení, uzavřených dohod nebo zproštěných osob se dočteme až po vyhledání informací v textu zprávy o činnosti státního zastupitelství.

Státní zastupitelství v číslech

Dále se na hlavní stránce veřejné žaloby dostáváme k sekci “více o státním zastupitelství”, která nás odkáže na základní údaje o fungování zastupitelství, jako je působnost, pravomoci, struktura státního zastupitelství či etické kodexy. Až o kousek níže se občan dostane k sekci “co dělat, když…” kde se dozví informace o podávání trestních oznámení, stěžování si na (ne)činnost státního zastupitelství. Osobně považuji tyto informace za velmi důležité pro občany, které chtějí navázat spolupráci se zastupitelstvím či podávat na úřadě trestní oznámení. Proto je vhodné, aby tyto informace byly na hlavní stránce webu a byly tak snadněji dostupné pro občany. Volné pracovní pozice a aktuální články o dění na státních zastupitelstvech jsou sice důležité, ale mohou být na hlavní stránce níže a informace pro občany v hlavní části webu.

Více o státním zastupitelství
Co dělat když..

Po zvolení konkrétního státního zastupitelství (například Brno), se dostaneme na stránku o Městském státním zastupitelství v Brně, kde je možnost přejít na odkaz, kde se očekává, že budou informace o konkrétním zastupitelství, tedy o tom Brněnském. Dostaneme se opět na stránku, která pojednává o všech státních zastupitelstvích.

Instituce by měla popřemýšlet i o pojmenování úřední desky, která nese název infodeska. Úřad by měl mít lépe zpřístupněné informace pro občany, kteří si například nestihli vyzvednout doručovanou písemnost nebo aby se mohli dovědět o uzavření úřadu či jiných informací, týkající se instituce.

MSZ Brno

--

--