Rozhovor s Ľubicou Revákovou — stredoškolskou učiteľkou, spoluzakladateľkou komunity UX Košice a odboru Dizajn digitálnych aplikácií na Strednej škole umeleckého priemyslu v Košiciach a v neposlednom rade členkou Slovenskej UX asociácie
Rozprávali sme sa o jej štúdiu, pracovných príležitostiach a skúsenostiach, ktoré ďalej odovzdáva v UX Komunite a študentom UX dizajnu, ktorých práce sú k dispozícii v tomto článku. Ďalej nám Ľubica Reváková prezradila čo má vo svojej pracovnej sfére najradšej a aké zdroje jej pomáhajú sa zlepšiť v oblasti UX.
Na začiatok, mohli by ste sa nám stručne predstaviť?
Moje meno je Ľubica Reváková a v prvom rade som stredoškolskou učiteľkou na Strednej škole umeleckého priemyslu v Košiciach, kde som pred piatimi rokmi založila odbor Dizajn digitálnych aplikácií. V minulosti som pracovala v médiách a vyštudované mám masmediálne štúdiá.
Ako Vás viedlo Vaše štúdium práve k učiteľstvu a do sféry UX dizajnu?
Tým, že masmediálne štúdiá obsahujú veľmi veľa disciplín, nie je to vyslovene len jedna sféra (napríklad je to len film, je to len reklama, len marketing, len žurnalistika a podobne), ale je to veľa vecí dokopy, čo mne veľmi vyhovovalo. Ja som práve na tejto škole (pozn. Strednej škole umeleckého priemyslu v Košiciach) začala pracovať ako učiteľka mediálnych predmetov, ako sú napríklad dejiny kinematografie alebo dejiny divadla. K umeniu som mala vždy blízko vzhľadom na to, že aj moja sestra je absolventka Strednej školy umeleckého priemyslu.
Všetci vieme, že médiá sú hlavne o komunikácii, a práve jedna veľká oblasť je aj UX Research, ktorý je založený práve aj na spomínanej komunikácií a získavaní dát, a podobne. Istým spôsobom po čase zistíte, že všetko so všetkým súvisí a snažíte sa to nejakým spôsobom prepájať.
Celkovo to spojenie dizajnu prišlo, pretože pracujem v kreatívnej sfére, venujem sa komunikácií aj médiám. Tým, že UX je veľmi obšírny — nie je vyslovene zameraný len na technickú stránku, len na výtvarné umenie, len na dizajn a podobne. Je tam veľmi veľa od psychológie po sociológiu, ako aj veľkú časť tvoria médiá.
Všimla som si Vás práve na stránke Slovenskej UX asociácie (ďalej len SUXA), ako ste sa stali jej členom?
Asi treba začať úplne od začiatku, ako to celé začalo a možno, že nájdete odpovede na mnohé otázky. Na Školu umeleckého priemyslu v Košiciach, som nastúpila ako učiteľka mediálnych teoretických a odborných predmetov. Našim žiakom sme chceli ponúknuť akúsi nadstavbu na grafický dizajn. A tak sme sa s kolegyňou rozhodli, okrem toho prišla aj požiadavka z kraja, že by bolo fajn spraviť na umeleckej škole aj taký odbor, ktorý by bol súčasný a prepájal by viacero zručností. Rozmýšľali sme, čo by sme vytvorili. Najprv nám napadla možnosť webdizajnu.
Košice majú „IT Valley,“ a preto sme oslovovali firmy v Košiciach (a bolo ich celkom dosť). Ozvala sa nám jedna firma z toho množstva, že by mali záujem o spoluprácu a participáciu. Je dôležité, že vždy keď zakladáte nejaký nový odbor, musíte najprv osloviť zamestnávateľov, či by mali vôbec záujem o budúcich absolventov. Firma nám povedala, že webdizajn je už stará vec, ale dajú nám kontakt na niekoho, kto sa tomu venuje a vidí do toho viac. Išlo o firmu GlobalLogic, ktorá pôsobí priamo v Košiciach a vtedajší riaditeľ pobočky v Košiciach, Ivan Hruška, nám povedal, čo je dizajn zameraný na používateľa. Odchádzali sme odtiaľ s úplne novými informáciami a rozmýšľali sme, aký by bol veľký záujem o takých absolventov, ktorí by vyštudovali UX a UI dizajn. Po tomto rozhovore sme, aj s kolegyňou Jankou Nálepkovou, začali študovať a riešiť možnosti vzniku nového odboru. Keďže ide o experimentálne overovanie, ktoré prebieha počas vzniku a testovania nového odboru, tak podmienkou je účasť minimálne dvoch škôl, prvou bola naša a druhá je, taktiež, umelecká škola v Trenčíne, s ktorou sme sa dohodli o spolupráci. Ďalej sme vypracovali osnovy, boli rôzne schvaľovačky a podobne. Vo výsledku celý odbor prešiel, a následne sme mali jeden rok na jeho prípravu.
Za ten rok som navštívila rôzne školenia a workshopy a vtedajší riaditeľ pobočky GlobalLogic ma prepojil s dizajnérmi v tejto firme. Títo dizajnéri taktiež pomáhali aj ďalším učiteľom, aby svoje schopnosti zdokonalili. Prešiel rok, a mali sme už prvých prvákov. V tomto čase, úplne prirodzene sme spolu s dizajnérmi s GlobalLogic-u založili UX / Košice. Najprv to bola komunita, teraz sme už OZ (pozn. občianske združenie). Našim cieľom je podpora vzdelávania v oblasti UX, spájanie ľudí z tejto oblasti a organizácia podujatí.
Po tomto ma zavolala SUXA na jednu konferenciu, kde sme sa dohodli, že keďže na Slovensku máme takúto veľkú UX asociáciu, tak by bolo fajn, že UX / Košice bolo súčasťou tejto asociácie. A práve toto bola moja cesta do SUXA aj s dizajnérmi (na priložených fotografiách), s ktorými som zakladala UX / Košice.
Momentálne mám v SUXE na starosti celú oblasť vzdelávania v oblasti UX, som súčasťou aj skupinky marketing a eventy. Momentálne pracujem aj na konferencii World Usability Day, ktorá bude 11.11.2021. (Momentálne máme za sebou veľkú konferenciu World Usability Day a do konca roka nás čaká ešte jeden offline event, UX Pivo #9 v Košiciach.)
Viete povedať, čo je z Vašej pracovnej sféry nezabudnuteľné?
Bolo veľa takých zážitkov, že si poviem, že fajn, bolo to super.
Ale, keď sa na to tak spätne pozriem, tak ja, primárne, ako učiteľka, tak je to pre mňa…ani neviem nájsť ten správny výraz…založili sme v Košiciach komunitu UX / Košice a snažíme sa študentov dostať, podporovať, vzdelávať práve v UX. Je skvelé, že sme sa nejak stretli. Samozrejme, museli sme si dobre rozumieť, pretože keby sme si nerozumeli a nedôverovali si, tak by sme sa nikam neposunuli. Našli sme sa profesne, ale aj osobnostne a vedeli spoločne vybudovať UX / Košice. Pre mňa je to niečo ako osud, zážitok, že aj učitelia a profesionáli dokážu spolupracovať. Keď človek chce, tak si človek vie nájsť tú spoluprácu. Taktiež veľmi dobre spomínam aj na pražskú UX komunitu, kde som absolvovala niekoľko vzdelávacích workshopov.
Prejdeme k odboru Dizajn digitálnych aplikácií. Ste jeho spoluzakladateľkou, a tak určite viete aký je o tento odbor záujem a či majú mladí ľudia vedomosť o tom, že existuje takáto možnosť štúdia?
Budem úprimná…Tento odbor nie je ľahký. Mnoho uchádzačov, bavíme sa o takých, ktorí teda prichádzajú zo základnej školy na strednú, si myslí, že na našej škole sa len kreslí. Nie je to pravda, síce ide o kreatívnu školu, je to náročné.
Každý uchádzač, ktorý k nám ide, musí mať estetické cítenie, má dva roky výtvarnú prípravu, musí vedieť kresliť — 4 roky má kresbu, vizuálnu komunikáciu, musí zvládať to, čo zvláda študent na grafickom dizajne plus má aj ďalšie povinnosti. Jednou z nich je napríklad nutnosť ovládania základy programovacích jazykov.
Náš odbor spája kreatívne zručnosti s novými technológiami, o to je to náročnejšie. Veľa uchádzačov má obavy, ale hlásia sa aj takí, ktorých rodičia pracujú v IT sfére a istým spôsobom ich naviedli, že toto je budúcnosť a s týmto odborom si budeš vedieť nájsť prácu. Avšak, stále takýchto prípadov je málo. Snažíme sa oslovovať študentov na základných školách, pretože si chceme naplniť cieľ, že naši študenti majú možnosť sa uplatniť hneď po strednej škole na trhu práce. O pozície je záujem, niektorí študenti už počas strednej školy majú stáže v dizajnových štúdiách.
Skúste nám bližšie priblížiť, aké predmety učíte na tomto odbore.
Učím UX dizajn, stratégiu digitálnych produktov, kde sa venujeme od výskumu až po testovanie, ďalej učím aj digitálny marketing. Okrem toho učím aj dejiny digitálnych médií a teóriu reklamy. Gro tvorí práve Stratégia digitálnych produktov.
Vybrané výstupy študentov z predmetu Stratégia digitálnych produktov v prepojení s Umeleckou praxou, ktorý vedie Ľubica Reváková aj so svojimi kolegyňami (zdroj: Ľubica Reváková a UX / Košice):
Čo máte na práci v UX komunite a v školstve najradšej a čo nemáte príliš rada?
Na práci v UX / Košice ma najviac baví, že vždy príde niečo nové, spoznávam nových ľudí a nové možnosti, hľadám riešenia na problémy. A ako veľké negatívum beriem pandémiu, pretože nám nedovolí realizovať offlinové aktivity. UX /Košice je postavené najmä na stretávaní, networkingu a budovaní rôznych vzťahov. Či vzťahy študenti, pokročilí alebo profesionáli, a zároveň tieto vzťahy prepájať. Kvôli pandémii sme museli veľa našich aktivít zrušiť a presunuli sme sa do online priestoru. Avšak, ten online priestor zo začiatku bol dobrý, ale teraz sama na sebe pociťujem, že som unavená a vyčerpaná z toho online sveta. Museli sme zriediť naše aktivity v online prostredí a to nás veľmi veľmi mrzí, pretože sme mali plány. Snažíme sa stále byť pripravení na to, keď pandémia skončí a budeme sa môcť začať stretávať a realizovať naše plány.
V školstve mám veľmi rada prácu so žiakmi, aj keď je to niekedy veľmi náročné. Uvedomujem si fakt, že tú spätnú väzbu a energiu od žiakov, ktorú od nich dostávam nie je na každom pracovisku. Pri študentoch mladnete, keď ste obklopený mladými ľuďmi, tak aj vy dušou, telom, rozumom mladnete. Cítim veľkú silu a optimizmus pri práci so študentmi.
A čo je náročné v školstve? Jednoznačne byrokracia. Niekedy mám pocit, že som viac administratívny pracovník ako učiteľ, čo ja chcem byť viac s tými žiakmi, chcem s nimi robiť aj dizajnové aktivity.
Aké máte plány máte do budúcnosti s UX Košice a s odborom Dizajn digitálnych aplikácií?
UX / Košice sa nezameriava len na školy, začiatočníkov, ale aj na podporu UX profesionálov. Snažíme sa im ponúknuť prostredie na spoluprácu, vedieť im ponúknuť výmenu skúsenosti, vzdelávacie aktivity a tak ďalej. Cieľom je aj prepájanie vzťahov medzi UX profesionálmi a začiatočníkmi, práve kvôli pomoci a vzájomnej podpore.
Čo sa týka odboru, Dizajn digitálnych aplikácií, tak uvidíme ako prebehne schvaľovací proces. My by sme boli, samozrejme, radi keby tento odbor pokračoval ďalej a aby boli absolventi úspešní a žiadaní na trhu práce. Samozrejme, tento odbor nie je len o mne -ja ho síce vediem, ale je dôležité mať dobrých kolegov, odborníkov a tím ľudí, ktorých mám. Keby neboli tak by sa nepodarilo tento odbor založiť a rozvíjať ho.
Ďalej spolupracovať s profesionálnymi dizajnérmi, nielen s GlobalLogicom, v súčasnosti spolupracujeme aj s dizajnérmi z Tatra banky na dizajnových projektoch. Dúfam, že spolupráce sa budú viac a viac ďalej budovať a presúvať sa aj do prostredia základných škôl a na iných stredných školách. Vidím veľký zmysel dobrovoľníctva, a tak sa snažím zapojiť väčšinu študentov do UX / Košice. Pri nejakých vizualizáciách či eventoch a tak.
Posledných pár rokov sa aktívne venujete UX. Určite ste sa stretli so zdrojmi či literatúrou, ktorá je zaujímavá a poskytuje nejaké tipy, triky zo sveta UX. Vedeli by ste nám niečo odporučiť?
Zo začiatku mi veľmi pomohla kniha Web ostrý ako břitva od Jana Řezáča, na základe ktorej som sa zorientovala v oblasti UX a webdizajnu. Potom klasika, od Steva Kruga mi pomohla knižka Nenuťte uživatele myslet, skôr je zameraná na testovanie, prečo je dôležité realizovať UX Research. Začala som čítať aj knižku Design na každý deň od Dona Normana, to je skôr na to pochopenie o čom je použiteľnosť, prečo je dôležitá a podobne. Ďalej čo sa týka pochopenia používateľa a jeho myslenia je 100 Things every designer needs to know about people od Susan Weinschenk.
Pre mňa „Biblia,“ teda kniha, ktorá mi najviac pomohla a pomáha po odbornej stránke je This is Service design doing od skupiny autorov Marc Stickdorn, Markus Edgar Hormess a Adam Lawrence.Teraz, v súčasnosti je to pre mňa taká top. Je to skôr na pochopenie dizajnových procesov, ako ich riešiť a podobne.
Na SUXA stránke máme sekciu ako začať s UX, ďalšie zdroje aj pre začiatočníkov, ale nielen pre nich, linky, zdroje, videá, aké existujú UX komunity na Slovensku.
Komunita UX Košice má aj vlastný YouTube kanál, ktorý môžete nájsť pod týmto linkom.
A na záver, chcete niečo povedať alebo odkázať budúcim alebo súčasným študentom UX dizajnu?
Ak by som to mala zhrnúť, prečo UX, tak je to z toho dôvodu, že UX nás, ľudí, učí byť empatický. Človek si uvedomí až pri UX, aké je dôležité myslieť nie na to, čo chcem ja, ale to čo chce ten používateľ. Povedala by som, že základným pilierom UX je empatia.
Ďalej, určite keď idete navrhovať stoličku, či aplikáciu pre slabozrakých alebo navrhovať nejakú reklamu, je nutné vždy myslieť v prvom rade na to, kto to bude používať. Nejde o to, či sa to páči mne, ale či to používateľ vie používať. Dôležité je uvedomiť si, že musím myslieť na používateľa, a že je na prvom mieste.
Galéria Ľubice Revákovej a Komunity UX Košice (zdroj: Ľubica Reváková a UX / Košice)