Service Design Salary Report 2022

Tereza Stříteská
DESIGN KISK
Published in
5 min readJan 30, 2022

Service Design Salary Report 2022 slibuje údaje o platech více než 1000 designérů služeb napříč celým světem. Výsledky jsou čerstvé, data byla sesbírána v listopadu 2021. Případní respondenti z Česka nebo Slovenska se ukrývají pod položkou “ostatní”, což znamená, že se průzkumu účastnilo méně než pět respondentů (určitou nápovědu nám dává fakt, že z Česka se v předchozím roce účastnily jenom 2 respondentky). Report upozorňuje na setrvávající rozdíly mezi platy žen a mužů; zjišťuje, že průměrnému designérovi či designérce je 35 let a snaží se změřit spokojenost vztaženou k různým metrikám. Otázkou tak zůstává: kde se stát či nestát designérem a kolik za to chtít?

Photo by Visual Stories || Micheile on Unsplash

Pár slov o respondentech
Online dotazník vyplnilo 35 % mužů a téměř dvě třetiny žen. (Možný háček hned na úvod: je mezi designéry služeb více žen nebo jen radši klikají na online dotazníky?)

Přehledné grafy naleznete přímo na webu. K základní charakteristice tedy jen pár slov:

  • Věkově nejpočetněji zastoupená skupina designérů je mezi 25 a 35 lety, což je řečí procent 48,8 % odpovídajících. Věková skupina mezi 35 a 45 lety tvoří 35 % respondentů. Věková skupina 45 až 55 let odpovídá 10 % odpovídajících. Což je větší zastoupení než respondentů pod 25 let (jen 5 % vzorku).
  • Co můžeme z věkového rozložení vyčíst? Ovšem velmi opatrně: designéři jsou obecně “mladým oborem”. Pozor ale na limity. Inklinuje k online vyplňování dotazníků spíš mladá generace? Musíme mít pořád na paměti, že se jedná o dohad, který z reportu můžeme vyčíst, ale nikoli potvrdit.
  • S jakýmkoliv srovnáváním je třeba velká dávka obezřetnosti; můžeme se třeba podívat jaké je věkové rozdělení jiných profesí. U “tradičních” profesí, třeba právníků, je věkové rozložení daleko rovnoměrnější. Právníků mezi 25 a 35 lety je jen 19 %. (Ale opět opatrně na porovnávání — liší se počet respondentů, také lze předpokládat, že právníci déle studují; data pocházejí pouze z USA).
Rozdělení respondentů (zdroj: Service Design Salary Report 2022)

In — house nebo volná noha?

  • pouze 7,7 % respondentů se označilo za volnonožce
  • podobný počet designérů pracuje jak v agenturách, tak “in-house”

Důvod býti spokojený

Novinkou letošního průzkumu bylo téma spokojenosti. Designéři volili na škále od 1 do 10, jak jsou spokojeni se svými celkovými odměnami. Bez práce nejsou koláče, ale peníze nejsou všechno. Word cloud nám ukazuje, co nejčastěji účastníci ankety označili za důvod ke spokojenosti. Vedle životního standardu a finanční odměny můžeme vidět třeba vliv, team, kolegové, růst anebo třeba Francie (těžko říct, co se za tím skrývá).

Zdroj: Service Design Salary Report 2022

Gender Pay Gap

Existuje i mezi designéry a designérkami. ALE! Neznáme další návaznosti, a tak nelze určit další korelace a vazby například na roky vzdělání, pozici v týmu nebo získanou praxi. Důležitou motivací autorů průzkumu je však transparentnost mezd a platů v této oblasti, která pomůže firmám i designérům lépe odměnit jejich práci s ohledem na vlastní schopnosti nebo zkušenosti. A z tohoto pohledu je měření gender pay gap snadno obhajitelné.
Tak jako v tradičně rovnostářských zemích jako je například Finsko nebo Švédsko existují obecně menší mezery, i v oboru designérství existují menší platové rozdíly v severských zemích než například v USA. A ve Švédsku jsou ženy se svým platem stejně spokojeny jako muži. Hm, čím to bude?

  • Podle průzkumu si ženy vydělají v průměru o 13,7 % méně než muži. A ačkoliv neznáme přesné důvody, je to docela dost.
Zdroj: Gender Pay Gap in EU. Eurostat, 2019

Vliv pracovní pozice

Tady záleží na tom, pro kterou zemi se rozhodneme. Obecně se ale co do výše platů vyplatí nechat se organizací zaměstnat přímo (in-house) anebo být freelancerem. Možná bychom z výsledků mohli odtušit, že v agenturách sbírají zkušenosti mladší designéři a přímo organizace si vybírají už zkušené designéry (z rozložení platů a pokud vezmeme v úvahu další zjištění, že s roky zkušeností roste plat).

Další složka výzkumu se věnuje zjištění, nakolik má vliv pracovní zkušenost. Tady se opět ukazuje mladé věkové rozložení zpovídaných designérů. Více než třetina má pracovní zkušenost mezi 3 a 5 roky; 22 % méně než dva roky a skoro třetina mezi 6 a 10 lety. Ale pozitivní zpráva tu je; s věkem (a zkušenostmi) roste odměna (a očividně i spokojenost). Další rozdělení se nabízí i podle typu seniority nebo názvu pracovní pozice.

Zdroj: Service Design Salary Report 2022

Do farmaceutického nebo IT průmyslu?

Report zjišťuje, zda záleží na tom, v jaké ekonomické sekci designér působí.

  • nejvíc odpovědí se sešlo z oblasti consulting
  • největší odměnu mají designéři v oblasti zdravotní péče
  • nejvíc spokojení se svou odměnou jsou v mediálním a zábavním průmyslu (asi jsou to pořád přece jenom kreativci:)

Remote work

Další část se zabývá otázkami, kterak spokojenost souvisí s počtem hodin a možností práce na dálku. Významné rozdíly tu nepanují. Dozvíme se taky, že 78 % mužů a 80 % žen pracuje remotely. Jedná se o poměrně vysoký podíl, bez bližšího vysvětlení ale nevíme, zda se jedná o práci tzv. na home-office nebo se započítávají i schůzky s klienty, uživatelské testování mimo organizaci atp. Je to celkem zajímavé zjištění vzhledem k tomu, že naprostá většina působí v agenturách nebo jsou zaměstnáni “in-house”, roli tak bezpochyby bude hrát současný masivní příklon k práci na dálku (jakožto důsledek celosvětové pandemie).

Závěrem

Autoři průzkumu nemají ambici ukázat celkový obrázek situace vykreslující vzájemné detailní vztahy. Jejich motivací je zvyšování transparentnosti informací o platech tak, aby se designérské prostředí otevíralo, firmy i designérští profesionálové měli lepší povědomí o tom, jak nastavit vzájemné podmínky. Jsou si vědomi dílčích nedostatků, které může metodologie a způsob průzkumu mít. Data například nezohledňují paritu kupní síly, i tak ale srovnání mezi zeměmi může ukázat, kde je třeba možné začít svůj designérský život a co od něj očekávat. Celý průzkum sjednocuje jedno téma, kterým je důraz na spokojenost. Všech 10 složek průzkumu můžete proklikat v přehledných grafech a v detailnějším rozložení přímo na webu Service Design Salary Report 2020.

Zdroje
Service Design Salary Report 2022.
https://www.servicedesignjobs.com/salary-report/

Eurostat. Gender Pay Gap, 2019. https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Gender_pay_gap_statistics

American Bar Assosiation. ABA Pofile of the Legal profession 2020. https://www.americanbar.org/content/dam/aba/administrative/news/2020/07/potlp2020.pdf

--

--