Service Design Workshop — Transition design: Nakladatelství bez knih

Vendula Pavková
DESIGN KISK
Published in
6 min readJan 29, 2022

Úvod

V letošním roce se Service Design Workshop zaměřoval na transition design. Transition design pracuje na změně věci s problematickou udržitelností. Přechodu k udržitelnější možné budoucnosti předchází proces o mnoha krocích, dosažení změny trvá nějakou dobu a vyžaduje velké úsilí. Transition design se zaměřuje na vizi, někdy i desítky let vzdálené budoucnosti. Výstupem bývají strategické návrhy změny budoucnosti, které berou v potaz realitu ale nevěnují se řešení aktuálním problémům. V tomto článku mapujeme naši cestu transition designu v oblasti Knih a knižního trhu.

Vize budoucnosti

Pro vytvoření vize budoucnosti jsme využily canvas Snapshot of Lifestyles in 2050. Utvořená vize adresovala předem definované problémy, například v roce 2050 nebudou tištěné papírové knihy, bude deficit papíru. Z takto definovaných problémů pramení také nové příležitosti — nebude nutnost mít fyzické sklady a také vznikají nové moderní technologie. Naší vizí je vytvořit nakladatelství bez knih, jedná se o vizi, která bude reagovat na zmíněné problémy i nově vzniknuté příležitosti.

Ukázka vytvořeného canvasu

Existující projekty

Zaměřily jsme se primárně na zdroje, služby, produkty a organizace, které nám pomáhaly naplnit vizi. Našly jsme zajímavé články, které pojednávaly o životě v roce 2050 a také ty, které byly zaměřené na virtuální showroomy, ekologické hledisko. V neposlední řadě jsme se podívaly také na stránky sdružených organizací knihkupců, které nám napomohly k pochopení fungování sdružení pro další práci k vytvoření Profesní Organizace Malých a Nezávislých Nakladatelů (POMaNN).

Pro kritické zhodnocení vybraných zdrojů jsme využily volně dostupných tarotových karet The Tarot Cards of Tech. Například u hodnocení zdroje Svět v roce 2050 jsme pomocí karet vyhodnotily, že Zemi již bude v roce 2050 sužovat nedostatek vody, což může mít za důsledek stopku výroby papíru. Mobily již budou pasé a na pořadu dne budou jiná zařízení, např. multifunkční zařízení, inteligentní technologie v brýlích atp.

Hodnocení vize světa v roce 2050 pomocí tarotových karet

Kritické zhodnocení skupiny zdrojů, vztahující se k budoucí podobě trhu a roli, kterou v ní budou zastávat technologie, nám pomohlo načrtnout zřetelnější rysy nakladatelství bez knih, které se dále odrazily v samotném projektu. V souvislostí s predikcí virtuálních obchodů s interaktivními prvky jsme nahlíželi na změny kulturních návyků, jež by takovýto stav doprovázel, ale také na problematiku přístupnosti z řad široké veřejnosti, stejně jako specifických skupin uživatelů.

Hodnocení virtuálních showroomů za pomoci tarotových karet

V rámci rešerše jsme pracovaly s řadou dalších zdrojů. Jak to bude s papírem jsme mohli vidět ve vizi 2050 společnosti Epson. Dále jsme se zaměřily na asociace sdružující knihkupce, což nám posléze pomohlo při tvoření organizace POMaNN, konkrétně se jednalo o Booksellers Association in the UK & Ireland a American Booksellers Association. Další zdroje se týkaly virtuálních showroomů a ekologické vize budoucnosti.

Náš projekt

Výsledným artefaktem je instagramový účet Profesní organizace malých a nezávislých nakladatelů, který z hlediska marketingu mapuje cestu vedoucí k naplnění naší vize, tedy Nakladatelství bez knih.

Pro jeho vznik jsme tedy nejprve vytvořili příběh, začínající v současnosti a vycházející z aktuálních iniciativ a projektů malých a nezávislých nakladatelů a končící v době, kdy nakladatelé již nebudou vydávat papírové knihy, nebudou existovat kamenné obchody, naopak bude existovat nový obchodní model, jenž bude přímou cestou mezi nakladateli a čtenáři a nebude tak nutný zprostředkovatel, čímž odpadne rabat.

Klíčové momenty v příběhu jsme umístili na časovou osu znázorňující období od roku 2030 do roku 2050 a poté jim dali podobu instagramových příspěvků. Na počátku příběhu stojí vznik Organizace malých a nezávislých nakladatelů, která sic stvoří na poli knižního trhu nového hráče, nestvoří monstrózního hybrida typu Amazon, pohlcující malé subjekty a odebírající jejich zisk. Naopak zastřeší malé subjekty, poskytne jim benefity, které dále představíme a nebude ovlivňovat a zasahovat do jejich klíčových rozhodnutí (produkce apod.). Bude vybírán členský poplatek pouze v takové výši, která je nutná pro zajištění chodu organizace a poskytování jejich služeb. Pokud by bylo potřeba zvýšení v případě nárůstu finanční náročnosti služeb, bude muset být odhlasováno větší než 90% většinou členů.

Časová osa významných momentů

Klíčové příspěvky

Jeden z počátečních příspěvků znázorňuje výstupy první konference, tedy především ujasnění si problémů, kterými by se organizace měla dále zabývat a diskutovat o nich. Vzhledem k tomu, že se jedná o první konferenci, tak problémy či témata odráží především současný stav a postupem času uvidíme jejich přerod a vzniklá řešení. Témata pro budoucí diskuzi byla zvolena na základě předchozí analýzy či mapování malých hráčů a obecněji se soustředí především na schopnost konkurovat velkým hráčům z hlediska ceny a propagace a bere do úvahy i možný návrat přísnějších proti pandemických opatření. Tyto proměnné napomáhají predikovat budoucí cestu malých nakladatelů.

Příspěvek vyzývá k zapojení se do výzvy „Kniha mého srdce“, přičemž výzva nabádá k tomu, aby se nakladatelství spojila se svým okolím, komunitou či další institucí a vytvořila originální knihu. Výzva vychází z komunitního pojetí nakladatelství jakožto organizací, jež mohou podporovat a být v blízkém kontaktu se svou komunitou, ať už se jedná o komunitu čtenářů, či komunitu vyskytující se v blízkosti sídla nakladatelství.

Další příspěvek poukazuje na to, že vzniknul společný e-shop na základě zmíněné konference 3. konference POMaNN (lze vidět na časové ose významných momentů výše). Společný e-shop v této fázi není výsledkem či cílem našeho projektu. Jedná se o přehledné místo, pomocí kterého se mohou nakladatelé prosazovat v online prostoru, zároveň je to místo, kde mohou nakladatelé propagovat své komunitní aktivity. Společný e-shop je tedy pomocníkem k dosažení vize 2050.

Příspěvek o virtuální realitě má vzbudit pozornost malých a nezávislých nakladatelů vůči změnám, kterým budou čelit v budoucnosti a otevírá tak debatu. Příspěvek jsme vytvořily na základě předchozí rešerše služeb a zdrojů. Svět v roce 2050 bude velmi odlišný, papírové knihy již mohou být pasé, mobily nebudou, je možné, že se budou muset i nakladatelé uchýlit ke změně a pracovat např. s virtuální realitou — či jinou technologií, je totiž možné, že po roce 2030+ již budou vyvinuty další.

Naší vizí je vytvořit virtuální showroom s interaktivními prvky, kde by mohli zákazníci nakupovat digitální tituly z pohodlí jejich domova. Technologii, kterou by při tom využívali jsme nespecifikovaly např. na VR brýle, a to z toho důvodu, že se v roce 2050 budou používat takové technologie a zařízení, která v současné době ještě neexistují. Zaměření na konkrétní technologii či zařízení by tedy bylo omezující.

Závěr

Na závěr workshopu jsme prezentovaly naši vizi, projekty a artefakt našim kolegům a získaly jsme tak cennou zpětnou vazbu v podobě diskuze. Věříme, že případná realizace našeho nápadu by mohla být v budoucnosti zajímavým a užitečným projektem.

Autorky: Alexandra Jakabová, Jana Balajková, Karin Vicianová, Simona Viktória Karásková, Vendula Pavková

--

--