Sociální inovace: proces, metody, techniky
Máte pocit, že jste dostali nápad, který by mohl být prospěšný nejenom vám, ale i lidem ve vašem okolí? Jedná se o sociální inovaci? Jak docílit uskutečnění této myšlenky a transformovat ji do inovace, která bude sloužit všem? V tomto článku se dočtete, co sociální inovace znamená, jak probíhá a ukážeme si vybrané techniky, které vám mohou v budoucnu s vaší inovací pomoci.
Se určitou formou sociálních inovací se setkáváme denně, i když si to třeba neuvědomuje. Může to být pouhý odpadkový koše, které přibyly ve vašem městě, nebo to může být nové centrum pro pomoc handicapovaným lidem. Možnosti jsou různé.
Jakým způsobem ale vzniká inovace ovlivňující život komunity?
S určitostí by se dalo říct, že mnoho sociálních inovací jde naproti ať už sdílené ekonomice nebo tzv. sociální ekonomice, kde buď kompletně nebo úplně zaniká touha po dosažení zisku. Cíle sociálních inovací jsou motivovány snahou o zapojení větší komunity lidí, zúžení hranic mezi nimi a jejich opakované vzájemné interakci. Možná se na první pohled nezdá, že tento odstavec zapadá do procesu tvoření inovace, ovšem opak je pravdou.
Motivátor v podobě uvedených cílů formuje samotné inovace, které lidé vytvářejí, a je ve své podstatě první krok, který inovátoři podstupují — tedy pocit, že se něco v jejich okolí musí změnit s následným hledáním inspirace. Nemusíte ale dosáhnout dokonalého nápadu jen tak. Někdy je zapotřebí zapojení celého množství zdrojů, které následně přinesou chtěnou myšlenku a nápad, co zlepšit. Příkladem může být zapojení zdravotních sester, call center a programátorů k vymyšlení nového, lepšího zdravotnictví.
Když se vše vydaří a tato jiskra inspirace vzplane, najednou stojíme v ohništi nápadů a návrhů plánovaného zdokonalení. Je mnoho metod, kterými můžeme naše návrhy a nápady usměrňovat, například brainstormingem, uživatelským testováním a dalšími (více na https://100metod.cz). Metody se velmi neliší od těch designových. Sociální inovace jsou neorané pole, kde je spousta možností jak nechat klíčit své myšlenky. Proto také jednotlivé zapojené profese přináší svůj vhled a své postupy, jejichž kombinace se může lišit inovace od inovace.
Mezi jedny z nejznámějších metod může být Uživatelsky-vedený design, kde sám uživatel přichází s problémem i jeho subjektivním nejlepším řešením. V praxi to ale znamená spíše, že uživatel je zahrnutý do designérského procesu, ovšem designér zde stále zůstává jako koordinátor. Zajímavým příkladem je i Forum theatre od Augusto Boa, kde herci i neherci (členové veřejnost) hrají role různým způsobem utlačované. Obecenstvo může příběh kdykoliv zastavit a “přepsat”, pokud se jim nezdá realistický tím, že řeknou “Magic”. Tím dojde k výměně herců, hra se o krok vrátí s novým obratem a děj pokračuje (pro více informací odkaz zde).
Jakmile víme, co chceme, není nic jednoduššího než zkusit to více prakticky a vrhnout se na svůj prototyp. Forma prototypu (nebo pilotu) může být různá, ale jde hlavně o to, abyste svůj nápad vyzkoušeli prakticky — ať už přímo v terénu někde v parku nebo pomocí kontrolovaného výzkumu. Tak či tak, cílem není, aby vše bylo perfektní, právě naopak. Chyby, které zjistíte díky svému prototypu, vedou ke zdokonalení vaší vize.
Máme vše otestované, “mouchy jsou vychytané”, ale všechna ta energie, kterou jste do toho vložili, přece jen tak nemůže přijít nazmar. Když do něčeho investujete tolik energie a tolik času, chcete, aby to vydrželo co nejdéle. V praxi to může znamenat neustálé zdokonalování a identifikaci a předcházení rizik jakým může být například legislativní změna.
“Vše skvěle funguje a lidé tady si to pochvalují.” je věta, kterou když si řeknete, je něco špatně. Ne, nebojte se, ne přímo s vaší inovací. Je zde jeden velký problém a to ve slovíčku “tady”. Když něco funguje v místě, kde inovace vznikla, proč by to nemohlo stejně dobře fungovat i jinde? Inovace a to především sociální by se neměla omezovat pouze na místo, kde byla zavedena pro testování, jestli funguje, ale pokud to její podstata umožňuje, měla by se rozšířit dál. Ovšem, ne vše je snadné jako lusknutí prstů. Zda se inovace bude schopna dostat i dále (pomocí různých přístupových klíčů, certifikací, předáním know-how) záleží na mnoha faktorech, ale pokud se zaměříme na ty základní — bude po mé inovaci poptávka?
Na začátku procesu jsem psal o motivech, proč vlastně lidé iniciují sociální inovace. Její podstatou by měla být změna, ovšem ne například pouhé barvy výrobku, ale celého systému. Pokud se podíváme pod pokličku designu v rámci podnikatelského sektoru, narazíme na to, že většina designovaných produktů nebo služeb slouží pouze k dosažení ještě většího zisku. Ano, možná dojde k ovlivnění masy lidí, ovšem zásadní rozdíl je v tom, že sociální inovace usilují o změnu na úrovni zákonů, přemýšlení společnosti a bojem s konzervativními přístupy. Věřím, že pod těmito slovy je těžké představit si něco podrobnějšího, ale konkrétním příklad může být například způsob, jak zlepšit mentální zdraví dětí pomocí tzv. dětským přátelských míst (odkaz na článek zde). Tento projekt nevynese žádný zisk v podobě peněz, ovšem zlepší situaci dětí v humanitární nouzi.
Sociální inovace ovšem nejsou jenom záležitostí profesionálů. Pokud máte nápad, který byste rádi někomu předložili či se snažili o jeho realizaci, můžete využít například Evropského sociální fondu pro získání potřebných finančních prostředků.
Pokud již nyní víte, že se sociálním inovacím chcete věnovat, určitě se oplatí sledovat následující stránky, kde naleznete nejen inspiraci pro vlastní tvorbu, ale i již hotové projekty. Skvělý způsob, jak si rozšířit obzory a zjistit víc.
- Podporujeme inovace — české FB stránky věnující se sociálním inovacím v rámci České republiky (součást Ministerstva práce a sociálních věcí)
- Young Foundation — organizace dělající výzkum v oblasti sociálních inovací
- Centre for Social Innovation —kanadské centrum pro sblížení komunity pro události v souvislosti s designem
- Elrha — globální charita hledající způsoby pomoci komplexních humanitárních problémů
I když to možná na první pohled nevypadá, sociální inovace mají mnoho překážek, ať už v podobě zákonů nebo lidského přesvědčení děděného od společnosti. Ale i přes všechna úskalí, jsou jedním z nástrojů, kterým lze docílit lepší budoucnosti. Proč nebýt jedním z těch, co této budoucnosti pomohou k uskutečnění?
Zdroje:
- Co jsou sociální inovace? Inovace VŠEM [online] [cit. 2020–19–12]. Dostupné z: http://www.inovacevsem.cz/co-jsou-socialni-inovace
- Implementace podpory sociálních inovací. CES VŠEM [online].
[cit. 19.12.2020]. Dostupné z: https://www.cesvsem.cz/data/data/sis-soubory/mimoskolni_aktivity/manual_socialni_inovace.pdf - Ústav sociálních inovací — O Projektu [online]. Copyright © [cit. 19.12.2020]. Dostupné z: http://www.socialni-inovace.cz/pripadove-studie/prezentace-se-si-bec.pdf
- Ústav sociálních inovací — Metodiky. [online]. [cit. 19.12.2020] Dostupné z: http://www.socialni-inovace.cz/pripadove-studie/pripadove-studie.html
- MURRAY, Robin; CAULIER-GRICE, Julie; MULGAN, Geoff. THE BOOK OF SOCIAL INNOVATION. Social Innovator Series: Ways To Design, Develop And Grow Social Innovation. London: National Endowment for Science, Technology and the Art. 2010. str. 224. ISBN 9781848750715. [online] [cit. 26.12.2020] Dostupné z: http://temp.uefiscdi.ro/edigiregion_v2/the_open_book_of_social_innovationNESTA.pdf
- What We Fund — Elrha. Home — Elrha [online]. 2018 [cit. 27.12.2020]. Dostupné z: https://www.elrha.org/what-we-fund/