Státem poskytované služby: dopravní infrastruktura — České dráhy

Alena Hamršmídová
DESIGN KISK
Published in
6 min readJan 20, 2022

Je asi jen málo služeb, o kterých můžeme tvrdit, že je alespoň jednou využil opravdu každý. Troufám si říct, že o službách českých drah to tvrdit s čistým svědomím můžeme. Historie české železniční dopravy se píše zhruba od 20. let devatenáctého století. Vlaková doprava je tedy součástí životů již mnoho generací. Pro spoustu lidí jsou je vlaková doprava provozována Českými drahami služba využívaná na každodenní bázi. Je to způsob zajištění cesty do práce, prostředek, který využíváme pro dopravu svých dětí do školy, nebo je jednoduše fajn změna jet místo autem na výlet vlakem. Pro někoho může být i motivací pro využívání služby vlakové dopravy i ekologický aspekt.

Co je to veřejná služba?

Co si můžeme představit pod pojmem veřejná služba? Jak už název napovídá, tak se jedná o služby, které jsou poskytovány veřejnosti. Veřejné služby nemají sloužit individuálním zákazníkům, ale společnosti, či jiné komunitě jako celku. Dalším znakem veřejné služby je, že je podporovaná, nebo dokonce zřizovaná státem. Pro tyto služby bývá také typické, že by byli pro komerční sféru služeb finančně nevýhodné, právě proto je nutné zapojení státu. Asi nejjednodušším členěním veřejných služeb je podle jejich odvětvové příslušnosti. Jako příklad si můžeme uvést dopravní odvětví, vzdělávací odvětví nebo i kulturní odvětví veřejných služeb.

U veřejných služeb se můžeme setkat s termíny jako zřizovatel a poskytovatel. Jako zřizovatele veřejné služby lze označit subjekt, který iniciuje vznik služby, buď dobrovolně, nebo může být zřízení služby ukládáno zákonem. Zřizovatelem služby může být tedy stát, kraj, nebo naše město ve kterém žijeme. Poskytovatel služby je pak ten, kdo nám službu poskytuje. V případě dopravy například již zmíněné České dráhy a třeba v případě vzdělávací služby školy.

České dráhy

Trofunu si říct, že kdokoliv čte tento článek, tak minimálně jednou v životě využil službu, která je předmětem našeho zájmu pro tento článek. Vlaková doprava. Do nedávna byly České dráhy jediným poskytovatelem železniční dopravy, dnes je situaci již sice jiná, ale pro tento článek se budeme zabývat výhradně veřejnou službou Českých drah. České dráhy jsou národní dopravní společnost v České republice. Právní formou jsou akciová společnost. Skupina ČD patří k jednomu z největších zaměstnavatelů v České republice

Vlaky

Jako uživatelé služeb Českých drah se můžeme setkat s různými druhy vlaků a spojů pro přepravu cestujících. Základní rozdělení je na osobní vlaky (Os), spěšné vlaky (Sp), rychlíky (R) a expresní vlaky neboli vlaky vyšší kvality. Osobní vlaky jsou asi pro většinu cestujících nejběžnější. Jsou to tzv. lokálky, tedy vlaky, které fungují mezi různými vesničkami anebo dopravují obyvatelé vesnic do měst. Spěšné vlaky, jak už jejich název napovídá jsou o něco efektivnější než vlaky osobní. Spojují většinou o něco vzdálenější destinace ovšem v jednom regionu, aniž by zastavovali na každé zastávce, kterou projedou. Typickým příkladem může být spěšný vlak renesance, který spojuje Havlíčkův Brod a Dačice s tím, že z Havlíčkova Brodu do Jihlavy nezastavuje na žádné zastávce. No a posledním typem vlaku který České dráhy nabízí jsou rychlíky Rychlíky nás dopravují většinou mezi většími městy, aniž by zastavovaly v menších obcích, čímž se samozřejmě krátí doba jejich cesty. Vlaky Českých drah mají kromě zařazení do kategorie a čísla spoje také své jméno. Všechny dálkové vlaky mají název sjednocený podle linky (např. všechny vlaky Praha — Vídeň — Št. Hradec nesou název Vindobona, vlaky Praha — Budapešť Metropolitan, rychlíky Liberec — Pardubice Ještěd atp.)

Cestování s českými dráhami

Pokud chceme využít službu přepravy Českými drahami, první, co musíme udělat je určit si kam přesně se vlastně chceme dostat. Výběr destinace můžeme provést buďto přímo na webových stránkách www.cd.cz, nebo lze využít www.idos.cz. Idos i web ČD mají dokonce i své aplikace. V případě, že tedy máte vybranou destinaci, je na čase si říct, kdo vlastně cestuje. Jsem rodina s dětmi? Jsem student? Jsem senior? Mám zdravotní postižení? Jsem normální dospělí? Jsem žena a budu cestovat večer sama? Budu cestovat s dítětem? Pro všechny tyto kategorie osob mohou platit jiná pravidla přepravy a třeba i cena.

Pokud se budeme bavit o kategorii osobních a spěšných vlaků, Tak nás pravděpodobně bude zajímat pouze to, zda nemáme nárok na nějakou slevu, popřípadě pokud cestujete jako cyklista, zda Váš konkrétní vlak kola přepravuje. To se může stát v případě, zda je cestující dítě, student, senior, rodina, případně pokud nás cestuje víc, zda je možná skupinová sleva. Jiná situace nastává, pokud využíváme například služby rychlíku. V rychlících je možné zvolit si místo na sezení podle toho, jaké potřeby jako cestující mám. Ať už si kupujete lístek elektronicky, či na přepážce, můžete jako samostatně cestující žena požádat o místenku ve speciálním oddílu vlaku. V případě cestování s dětmi je možnost cestovat v dětském kupé a samozřejmostí je u rychlíku i kupé pro vozíčkáře.

Co je to In karta a pro koho je výhodná?

Pro pravidelné cestující nabízí ČD takzvané In karty. S kartou lze získat 25%, 50% či až 100% slevy při jízdě vlakem, a to podle zvolené slevové aplikace. In kartu si každý cestující musí zakoupit, a to s platností na tři měsíce, rok nebo tři roky.

https://www.cd.cz/jizdne/in-karta/default.htm?gclid=Cj0KCQiAuP-OBhDqARIsAD4XHpeuQzhfFI881OfMzRWIcAh7ZD45iqDDdG4msAVl6tKhik6aUAomCBEaAgNSEALw_wcB

Aplikace ČD

Pokud využíváte služeb českých drah pravidelně, a jste vlastníky chytrého telefonu, určitě se vyplatí stáhnout si do mobilního telefonu aplikaci ČD. Jaké jsou její výhody? Je jich spoustu. Předně můžete aplikaci využívat jako vyhledávač spojů. Na počátku vyhledávání si zvolíte, jaký typ cestujícího jste (student, dospělí, …) a vyhledáváte. Pokud si spoj najdete tak se vám rovnou ukáže i cena jízdenky, jakou byste konkrétně vy zaplatili. Ve chvíli, kdy máte vybraný konkrétní spoj, tak není nic jednoduššího, než si zvolit metodu placení a jízdenku si v aplikaci zakoupit.

Ukázka z aplikace ČD

Zakoupení jízdenky v aplikaci má několik výhod. Předně dostanete většinou (podle toho s jakým předstihem jízdenku kupujete) na výběr z tzv. vázané a flexi jízdenky, z čehož ta vázaná bývá většinou levnější, ne vždy Vám jí na přepážce nabídnou. No a další veliká výhoda jsou notifikace po zakoupení jízdenky. Dostáváte informace o tom, jaké má vlak zpoždění, z jakého nástupiště bude odjíždět, na jaké nástupiště přijíždět. V průběhu cesty si v aplikaci najdete, jakou další stanicí bude vlak projíždět a za jak dlouho. Zkrátka máte dokonalý přehled o cestě.

Ukázka aplikace ČD

Návrhy na zlepšení služeb ČD

Mé (autorka textu) návrhy na zlepšení služeb ČD budou vycházet výhradně z mých zkušeností s tímto dopravcem. Jsem pravidelným uživatelem služeb ČD, a to především díky komfortu, který nabízí vlaková doprava. Pochopitelně ale je mnoho věcí, které by mohly ČD vylepšit a zlepšit tak své služby. První věcí, kterou zmíním je aplikace, je skvělá ve všech výše zmíněných bodech, bohužel, občas se stane, že se jízdenka v podobě QR kódu nepropíše do aplikace a vy jí pak musíte hledat v emailu, k čemuž již potřebujete připojení k internetu, což ne každý cestující má. Nebyl by to ovšem až takový problém, pokud by ČD ve svých vlacích poskytovali Wi-Fi připojení. V dnešní době, je dostupná Wi-Fi síť naprostým standardem a bohužel ne ve všech dálkových vlacích jí ČD nabízejí

ZDROJE:

Slavík, J. (2014). Marketing a strategické řízení ve veřejných službách: jak poskytovat zákaznicky orientované veřejné služby.

Halásek, D., & Lenert, D. (2008). Ekonomika veřejného sektoru: (vybrané kapitoly). VŠB — Technická univerzita Ostrava.

Informace dostupné z: www.cd.cz

Informace dostupné z: https://www.facebook.com/ceskedrahy/

Mobilní aplikace Můj vlak: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.cd.mujvlak.an&hl=cs&gl=US

--

--