User Experience (UX) - základné predstavenie konceptu

Radovan Tanáč
DESIGN KISK
Published in
6 min read2 days ago

Obsah:

  1. Predstavenie konceptu
  2. Zhrnutie predchádzajúcich výskumov
  3. Slabé a silné stránky konceptu
  4. Možnosti pre ďalší výskum
  5. Referencie a zdroje

Predstavenie konceptu

User experience, často interpretovaný ako používateľská skúsenosť, je termín, ktorý označuje všetky aspekty interakcie so spoločnosťou, jej službami a produktami (Norman 2013). “Dizajn služieb pomáha inovovať (vytvárať nové) alebo zlepšovať (existujúce) služby, aby boli užitočnejšie, použiteľnejšie, žiadanejšie pre klienta a tiež efektívnejšie a výkonnejšie pre organizácie. Je to nová holistická metóda, multidisciplinárna integračná oblasť” (Moritz 2015). Predstavuje komplexný zážitok používateľa pri interakcii s digitálnym systémom, zahŕňajúci jeho vnímanie, pocity a správanie, ako aj úžitok a emocionálny vplyv systému (Norman a Nielsen 2018).

Používateľská skúsenosť sa stáva neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Od interakcie s mobilnými aplikáciami po nákup v obchode, UX ovplyvňuje, ako vnímame a komunikujeme s technológiou a službami okolo nás. Každým kliknutím, každým posunom po obrazovke sme svedkami toho, ako dobre (alebo zle) boli navrhnuté naše digitálne prostredia. UX sa stáva takmer neustálym sprievodcom, ktorý nám umožňuje navigovať svetom digitálnych možností a ponúka nám rôzne zážitky na základe toho, ako sú produkty a služby navrhnuté a implementované (Norman 2013).

Z dôvodu svojej všeobecnosti a zároveň svojej dôležitosti sa UX stal kľúčovým aspektom úspechu v dnešnom digitálnom svete. Dobre navrhnutá používateľská skúsenosť môže mať pozitívny vplyv na spokojnosť zákazníkov, zvyšovať ich vernosť a podporovať ich angažovanosť. V kontexte e-commerce môže kvalitný UX viesť k zvýšeniu konverzií a návratnosti investícií. Preto nie je prekvapujúce, že stále viac spoločností investuje do UX dizajnu a stratégií, aby si zabezpečili konkurenčnú výhodu a poskytli svojim zákazníkom optimálny zážitok. UX nie je len príjemnou pridanou hodnotou, ale stáva sa nevyhnutnou súčasťou stratégie každého podnikania, ktoré sa usiluje o úspech v digitálnom svete (Polaine et al. 2013).

Zhrnutie predchádzajúcich výskumov

Závery doterajších UX výskumov poukazujú na kritický význam analýzy užívateľskej skúsenosti pre úspech produktov a služieb. Použitie rôznorodých výskumných metód zabezpečuje komplexné porozumenie potrieb užívateľov a podporuje kontinuálne zdokonaľovanie dizajnu.

Táto práca sa venuje výskumu v oblasti užívateľskej skúsenosti (UX). Aj keď existuje nespočetné množstvo výskumov v tejto oblasti, práca sa zameriava na novšie štúdie, pretože poskytujú aktuálnejšie perspektívy a metódy. V súvislosti s tým, je dôležité venovať pozornosť UX systematicky, nie len ako pridanej hodnote, pretože kvalitná užívateľská skúsenosť je kľúčovým faktorom pri získavaní a udržiavaní zákazníkov.

Výskumy v oblasti UX umožňujú lepšie porozumenie potrieb a preferencií užívateľov, čo vedie k vývoju efektívnejších a použiteľnejších produktov a služieb. Výsledky týchto výskumov môžu podporiť lepšie rozhodovanie a optimalizáciu dizajnu, čím sa zvyšuje konkurencieschopnosť a úspech na trhu. Preto je dôležité, aby (nie len) podniky a dizajnéri venovali užívateľskej skúsenosti náležitú pozornosť a integrovali ho do svojich procesov ako plnohodnotnú súčasť vývoja produktov a služieb.

Slabé a silné stránky konceptu

Koncept UX má mnohé slabé a silné stránky, ktoré môžeme označiť ako dark and light patterns. Dark a light patterns predstavujú dva protichodné prístupy v užívateľskom dizajne, ktoré výrazne ovplyvňujú používateľskú skúsenosť. Zatiaľ čo light patterns sa zameriavajú na pozitívne a etické navrhovanie, dark patterns často využívajú manipulatívne taktiky s cieľom ovplyvniť správanie používateľa.

Zdroj: Vlastné spracovanie podľa súhrnu stratégií neetických postupov, identifikovaných prostredníctvom výskumu Colina Gray a jeho kolegov v laboratóriu pre UX pedagogiku a prax na Purdue University.

Výskum ohľadom neetických postupov (dark patterns) uskutočnený na Purdue University identifikoval päť neetických dizajnových stratégií, ktoré pokrývajú hlavné existujúce postupy neetického charakteru. Medzi ne patria dotieravosť, prekážky, skrytie, interferencia s rozhraním a nútené akcie. Všetky tieto stratégie využívajú manipuláciu s cieľom oklamať používateľa k žiadanej akcii. Paleta nástrojov je široká. UX dizajnéri môžu začať manipuláciou emócií a skončiť využitím niekoho neistôt a znevýhodnení (O’Malley 2017). Vyvarovať sa aj týmto (často cieleným) neetickým postupom môže i umelá inteligencia, ktorá na základe sebazlepšovania môže dosihanuť želané etické postupy. Napriek analytickým schopnostiam AI, má však ľudský dotyk svoju nezameniteľnú hodnotu v dizajnovom procese, a preto je potrebné dbať na zachovanie rovnováhy medzi technológiou a ľudskou kreativitou (Deogan 2024).

Zdroj: Vlastné spracovanie podľa (Melnyk, 2023)

Opakom dark patterns (neetických postupov) sú light patterns (etické postupy). Etickými postupmi by sme mohli nazvať také dizajnové praktiky, ktoré sa snažia obohatiť užívateľskú skúsenosť tým, že sú transparentné, spravodlivé a prospešné. Ideálne by sa UX dizajnéri mali prikláňať k etickým postupom pre zodpovednejší, priamočiarejší a úctivejší dizajn (Rousselle 2024).

Etické postupy (light patterns) slúžia ako cenný nástroj pre dizajnérov, ktorým pomáhajú lepšie porozumieť potrebám a preferenciám používateľov. Tieto postupy sú založené na psychologických princípoch a behaviorálnych vzoroch, čo pomáha vytvárať užívateľsky priaznivejšie rozhrania. Ich dodržiavanie môže prispieť k vyššej konzistencii a použiteľnosti dizajnových riešení. Napriek ich výhodám však dizajnéri musia byť schopní prispôsobiť sa konkrétnym potrebám projektu a jeho cieľovej skupiny používateľov (Melnyk 2023).

Pre objektívne zhodnotenie konceptu UX je nevyhnutné identifikovať jeho silné a slabé stránky, ktoré možno označiť ako dark a light patterns (ne/etické postupy). Dark patterns sa zameriavajú na manipulatívne taktiky, kým light patterns sa snažia o etické a prospešné navrhovanie. Výskum na Purdue University identifikoval päť neetických dizajnových stratégií, zatiaľ čo etické postupy slúžia ako cenný nástroj pre lepšie porozumenie potrieb a preferencií používateľov. Je dôležité, aby dizajnéri pri výbere postupov zvážili ich vplyv na užívateľskú skúsenosť a zodpovednosť voči užívateľom.

Možnosti pre ďalší výskum

Možnosti ďalšieho výskumu v oblasti užívateľskej skúsenosti (UX) sú široké a ponúkajú možnosti hlbšieho pochopenia a zdokonalenia dizajnových postupov. Prvou možnosťou je preskúmanie vplyvu nových technologických trendov, ako je rozšírená realita, umelá inteligencia alebo IoT, na užívateľskú interakciu a spôsoby, ako tieto technológie môžu byť efektívne integrované do UX dizajnu s cieľom zlepšiť celkovú užívateľskú skúsenosť. Ďalšou perspektívou je inkluzívny dizajn, ktorý sa zameriava na vytvorenie užívateľsky prístupného a prijateľného prostredia pre rôzne skupiny používateľov, vrátane jedincov so zdravotným postihnutím alebo rôznym jazykovým a kultúrnym pozadím. Tento prístup zdôrazňuje dôležitosť diverzity a inkluzívnosti v digitálnom prostredí a podporuje rozmanitosť užívateľov.

Ďalším smerom výskumu môže byť analýza užívateľských vzorcov správania a preferencií, s cieľom lepšie pochopiť interakciu používateľov s digitálnymi produktmi/službami a identifikovať oblasti na ďalšie zdokonalenie užívateľskej skúsenosti. Emocionálny dizajn predstavuje ďalšiu oblasť výskumu, ktorá sa zameriava na integráciu emocionálneho aspektu do UX dizajnu s cieľom vytvoriť zážitok, ktorý osloví a angažuje používateľov na hlbšej úrovni.

Napokon, výskum udržateľného dizajnu sa sústreďuje na možnosti integrovať princípy udržateľnosti do UX dizajnu, s dôrazom na ekologickú zodpovednosť a etické zvažovanie pri tvorbe digitálnych produktov a služieb. Tieto smerovania výskumu predstavujú dôležité nástroje pre vytváranie lepšej užívateľskej skúsenosti a sú neoddeliteľnou súčasťou neustáleho zdokonaľovania dizajnových postupov

Referencie a zdroje

BENITO-ESTEBAN, Clara I., Teresa ELVIRA-LORILLA, Inigo GARCIA-RODRIGUEZ a M. Elena ROMERO-MERINO, 2023. The Complex Relationship between the Board and Web Transparency in Nonprofit Organizations. VOLUNTAS: International Journal of Voluntary and Nonprofit Organizations [online]. 2023 [cit. 21.1.2024]. ISSN 1573–7888. Dostupné na: doi:10.1007/s11266–023–00566-y

CARRILLO-DURÁN, María Victoria, Juan Luis TATO-JIMÉNEZ, Chris CHAPLEO a Lara SEPULCRI, 2023. Enhancing non-profit engagement: the extended model of webpage engagement and adoption for strategic management. Humanities and Social Sciences Communications [online]. 2023, roč. 10, č. 1, s. 1–15 [cit. 21.1.2024]. ISSN 2662–9992. Dostupné na: doi:10.1057/s41599–023–01980–9

DEOGAN, Jas, 2024. AI’s role in design thinking. Medium [online] [cit. 5.4.2024]. Dostupné na: https://uxplanet.org/ais-role-in-design-thinking-b36a07df89b9

GUDMUNDS, Emma a Lovisa TEGELBERG, 2021. The Volunteer App-Increasing Volunteer Engagement Through User Experience and Behavioral Design. jún 2021.

HASUGIAN, Leonardi Paris a Dalih RUSMANA, 2021. Development of UX orbit design online courses platform in the field of user interface (UI) and user experience (UX). Journal of Engineering Science and Technology. 2021, roč. 16, č. 3, s. 2454–2463. ISSN 1823–4690.

MELNYK, Mykola, 2023. Improve Your UX Design with These 9 Helpful Patterns. Hongkiat [online] [cit. 5.4.2024]. Dostupné na: https://www.hongkiat.com/blog/ux-design-patterns/

MORITZ, Stefan, 2015. Service Design. null edition. B.m.: null. ISBN 978–1–4452–0667–7.

NORMAN, Don, 2013. The Design Of Everyday Things. Revised edition. New York, New York: Basic Books. ISBN 978–0–465–05065–9.

NORMAN, Don a Jakob NIELSEN, 2018. The Definition of User Experience (UX). Nielsen Norman Group [online] [cit. 21.1.2024]. Dostupné na: https://www.nngroup.com/articles/definition-user-experience/

O’MALLEY, John, 2017. “Dark patterns” in user experience design manipulates consumers, says CGT research — Purdue Polytechnic Institute. Purdue University — Polytechnic Institute [online] [cit. 5.4.2024]. Dostupné na: https://polytechnic.purdue.edu/newsroom/dark-patternsuser-experience-design-manipulates-consumers

POLAINE, Andy, Lavrans LØVLIE a Ben REASON, 2013. Service Design: From Insight to Implementation. B.m.: Rosenfeld Media. ISBN 978–1–933820–61–3.

ROUSSELLE, Matthis, 2024. From Shadow to Light : Rethinking Dark Patterns for Ethical Design. Medium [online] [cit. 5.4.2024]. Dostupné na: https://uxplanet.org/from-shadow-tolight-rethinking-dark-patterns-for-ethical-design-ebf9a72bec41

--

--