Vojtěch Bruk: S designovým myšlením se mi ve firmě pracuje jednodušeji než v neziskovce

Veronika Batelkova
DESIGN KISK
Published in
7 min readNov 25, 2020
Vojtěch Bruk na konferenci Krimyš (Zdroj: archiv Vojtěcha Bruka)

Při studiu na Masarykově univerzitě spoluzaložil projekt Zvol si info, který bojuje s nízkou mediální gramotností. V něm se angažuje dodnes i přesto, že už pracuje na plný úvazek. Jak se ze studenta politologie stane Product Owner? A proč je těžké pracovat s designovým myšlením ve studentském spolku? Na to odpovídá Vojtěch Bruk.

Před pár měsíci se v mediálním světě objevila nová aplikace FlashSport, proč myslíš, že něco takového na trhu doposud chybělo?

Na trhu existuje několik aplikací podobného typu, ale žádná z nich není zaměřená vysloveně na sport a většina z nich pokulhává v obsahu na českém trhu. Informací je v dnešní době strašně moc a vyznat se v nich, objevit něco nového a zajímavého, je obtížné. Proto se snažíme uživateli ulehčit výběr a přinášíme to nejzajímavější ze světa sportu přímo do jeho kapsy.

FlashSport je platforma pro sportovní články a informace. Přivádí na jedno místo spoustu informačního obsahu, aby si uživatel mohl vybrat to, co ho opravdu zajímá, a aby mohl konzumovat obsah bez přebíhání mezi desítkami webů a zdrojů. Cílovou skupinou nejsou jen hardcore sportovní fanoušci, ale i nadšenci, kteří mají svůj minoritní sport nebo sledují sportovní zprávy spíše pasivněji — raději si přečtou zprávu po konci zápasu, než aby napjatě sledovali jeho průběh.

Je FlashSport logickým vyústěním toho, co už Livesport dělal?

Posláním a vizí Livesportu bylo vždycky přinášet maximální množství informací o sportu na jedno místo personalizovaně pro konkrétního uživatele. Do toho zapadá i FlashSport, kdy chceme přinést maximum sportovních informací z různých platforem na jedno místo. Určitě je to logickým vyústěním toho, co Livesport už skoro 15 let dělá, můžeme to vidět i na vzniku Livesport TV, na rozšiřujícím se obsahu na webech Livesportu apod. Cílem je stát se opravdovou bránou do světa sportu, kde uživatel nalezne opravdu vše, co ho okolo jeho oblíbeného sportu, týmu, sportovce zajímá.

V jaké fázi vývoje se nacházíte? Co nyní bude následovat?

Jsme na začátku naší cesty. Livesportu se podařilo dobýt celý sportovní svět s FlashScorem, který je globální jedničkou v poskytování rychlých sportovních informací. Stejné ambice máme i s FlashSportem. Máme spoustu nápadů a plánů, ale v první řadě nás čeká expanze do spousty zemí. Čeká nás vylepšování FlashSportu a taky přidávání nových platforem, protože se nechceme zastavit jen u zpravodajských zdrojů.

Reklama na FlashSport

Product Owner se musí vyznat v řadě oborů

Jsi Product Owner, co je náplní tvé práce?

Product Owner, je ten který sbírá zpětnou vazbu, vyhodnocuje ji, přichází s relevantními nápady na nové prvky/produkty, tyto nápady analyzuje, podrobuje testování a pak dohlíží na jejich implementaci. Další rolí je především koordinovat veškeré práce na produktu, být spojkou, spojovacím článkem v celém vývoji daného produktu. Product Owner je ten kdo o produktu ví nejvíc a dokáže spojit na první pohled nespojitelné informace tak aby uživateli přinášel co nejlepší produkt. To vše a mnohem víc je mou náplní práce, musím se vyznat v designu, v komunikaci, v technickém vývoji, v marketingu a v mnoha dalších odvětvích, abych měl dokonalý přehled o tom v jakém stavu produkt je a zároveň do jakého ideálního stavu chceme produkt dostat.

Nastala už situace, kde jsi při vývoji musel na něco říct ne, protože to nesplňovalo vizi?

To je něco co se dobrý Product Owner učí celý život. Já jsem zatím na začátku své cesty a upřímně neumím říkat ne tak dobře, jak bych si představoval. Aby mohl Product Owner říkat dobré a kvalitní ne, musí mít podloženo a vyargumentováno proč zrovna na tuhle funkci ne říká a to je něco co se nedá jednoduše naučit a pak to používat, je to dlouhý a neustále se vyvíjející proces.

Dokázal bys popsat svůj typický pracovní týden?

Můj typický pracovní týden se skládá z několika pravidelných meetingů a spousty další variabilní práce. Mezi pravidelné meetingy patří meeting s ostatními produkťáky, pravidelné statusy s naším externím dodavatelem, pravidelné schůzky s marketingem a spousta dalších menších pravidelných věcí, včetně pravidelné kávičky s kolegy (směje se). Zbytek práce pak tvoří jak sběr zpětné vazby od uživatelů, tak konkretizování požadavků na vývoj, řešení operativní problémů a především neustálá snaha o vylepšení produktu v jakékoliv podobě.

Product Owner ve FlashSportu (Zdroj: archiv Vojtěcha Bruka)

Jak probíhají porady? Jaké metody na nich používáte?

Na většině našich meetingů nepoužívám žádné speciální metody nebo nástroje. Co je však hodně důležité a co se snažíme nepodceňovat je příprava. Snažíme se, aby každý věděl co daný meeting znamená, proč se scházíme a co budeme řešit. Na to opravdu dbáme a díky tomu se nám daří řešit spoustu věcí a problémů i bez metod a nástrojů.

Děláte agilní vývoj, jak ses s tímto typem práce sžil?

Používáme techniku SCRUM, stejně tak ji používá i náš externí dodavatel, fungujeme v pravidelných dvoutýdenních cyklech. Dále se snažíme zavést i systém takzvaných OKR (Objective Key Results).

Pro mě osobně bylo sžití s tímto stylem práce jednoduché a hodně intuitivní. Vyhovuje mi jeho proměnlivost a flexibilita ale zároveň pevně daný řád. Díky tomu dokážeme v krátkém čase reagovat na jakékoliv problémy či nové podněty ale zároveň se neutápíme v tisícovkách malých věcí najednou. Pomáhá nám to určit priority a musím říct, že tato vlastnost se pak hodí i v jiných oblastech života.

Je pro tebe pohodlný homeoffice? Anebo je potřeba vidět se s ostatními?

Chápu, že někomu homeoffice může vyhovovat, ale v tuto chvíli je to pro mě nutné zlo. Cítím potřebu se vidět osobně s ostatními, nemyslím si, že se věci dají kvalitně řešit pouze přes počítač. Chybí tomu lidskost a i to něco navíc, díky čemu se nám do práce chodí s radostí — kolektiv, kolegové, prostředí. Spousta věcí jde navíc vyřešit daleko jednoduše a lépe tím, že za daným člověkem se zajde do vedlejší kanceláře a probere se vše osobně.

Vysokoškolské studium ho naučilo především pracovat s informacemi

Jak ses dostal k práci Product Ownera?

Pracoval jsem několik let pro dodavatele dat naší firmě a měl jsem možnost postupně poznat i lidi v naší společnosti. Dalo by se říct, že mi hodně pomohlo i Zvol si info, které znal a zná majitel Livesportu.

Vystudoval jsi politologii, jaký to mělo vliv na práci, kterou nyní děláš?

Určitě mi dalo jednu zásadní věc — a to zvládnout ohromné množství informací za strašně krátký čas. A je vlastně jedno v jaké podobě ty informace jsou. Dále určitě pohlížení na věci v širším kontextu, kdy si díky studiu a zájmu o politiku dokážu dát věci dohromady a dokážu se na ně dívat pohledem z větší dálky a ve větším kontextu. No a samozřejmě mi pak studium politologie dalo Zvol si info a bez něj bych určitě teď nebyl tam kde jsem.

Vojtěch Bruk při přednášce na FSS MUNI (Zdroj: Z archivu Vojtěcha Bruka)

Pamatuješ si na moment, kdy ses poprvé setkal s designovým myšlením? Jaké to bylo?

Bylo to v jedné části akcelerátoru, který jsme se Zvol si info absolvovali v Impact Hubu a musím říct, že poprvé jsem byl velice zmatený a trošku mi unikal smysl celé věci. Ale čím víc jsem se do této problematiky dostával, tím víc mi tento mindset učaroval a rozhodně se v něm chci zdokonalovat i nadále.

Využíval jsi někdy prvky designového myšlení ve Zvol si info? Dokážeš porovnat implementaci či používání designového myšlení ve studentském spolku/neziskovce versus ve firmě?

Bohužel, jsme se k tomu nikdy pořádně nedostali. Tohle vnímám jako trošku své selhání, ale přeci jen v neziskovce jsme na to nikdy neměli tolik času a energie, často jsme byli rádi, že jsme dokončili to, co jsme začali. Určitě jsme ale implementovali určité prvky a mindset u vymýšlení některých věcí, ale asi bych to nenazval kompletním designovým myšlením. Ve firmě je to samozřejmě o mnoho jednodušší. Máte plnou podporu své firmy, máte prostředky, čas, je to vaše hlavní náplň práce, tak se to dělá o to jednodušeji. Nicméně je pravda, že i v neziskovách se to pomalu mění a to mě osobně moc těší, protože jsem přesvědčený, že je to něco, co může spoustě projektů neskutečně pomoct a to nejenom po stránce jejich produktů ale i z hlediska osobního vývoje jednotlivých členů.

Zvol si info je spolek tvořený studenty či čerstvými absolventy vysokých škol. Spolek vznikl na Katedře politologie FSS MUNI a postupně se rozrostl. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské žáky, studenty, učitele, knihovníky a veřejnost v oblasti informační a mediální gramotnosti.

Jakým způsobem se dále vzděláváš ve svém oboru?

V momentální situaci je to spíše pomocí knih, zajímavých podcastů nebo ebooků a výzkumů, které například sdílí i přímo firmy z oboru (krásným příkladem je český startupový jednorožec ProductBoard, který na svých stránkách sdílí spoustu skvělých materiálů). Jakmile se situace trošku uklidní, tak se určitě chci účastnit školení a konferencí, které se v našem oboru pořádají po celém světě a jsou neskutečně inspirativní.

Na závěr by mě zajímalo, zda máš nějakou oblíbenou designovou metodu.

Úplně oblíbenou metodu nemám. Myslím si, že pro každou situaci se trošku víc hodí jiná metoda a proto se snažím zůstat variabilní a hlavně se pořád učit nové věci, protože to nejhorší, co se produktovému manažeru může stát je, že ustrne. Najde si svou oblíbenou metodu, zaběhne se do stereotypu a přestane být inovativní a kreativní. Proto je potřeba pořád objevovat nové a nové metody, zkoušet, vzít si z nich to nejlepší a poučit se z toho nejhoršího. Jen to nás v produktu a designu posune dál.

--

--

Veronika Batelkova
DESIGN KISK

Po studiu žurnalistiky a politologie jsem se vydala objevovat edTech na KISK. Zajímá mě mediální vzdělávání, dělám ho se svým spolkem Zvol si info.