Zásady přístupného webu

Jakub Dadák
DESIGN KISK
Published in
5 min readDec 6, 2021

Webovou přístupnost můžeme definovat, jako myšlenku, kdy se snaží neklást uživatelům překážky v jeho používání. Je zde snaha o to, aby byly odstraněny veškeré bariéry, které by mohly bránit v jeho užívání jakýmkoliv uživatelům. Mínění jsou zde převážně uživatelé s hendikepem, kdy také jim je umožněno plnohodnotné užívání bez ohledu na jejich znalosti, dovednosti či technické vybavení. Každý by měl mít možnost prohlédnout si obsah jakýchkoliv webových stránek. Ačkoliv si většina uživatelů zakládá na grafickém designu webu, tak jej samozřejmě nesmíme upřednostňovat před samotným obsahem, který je pro takovéto uživatele důležitější.

Jaké jsou výhody přístupnějších webů?

Webová dostupnost není brána pouze jako dobrovolná. Mnoho státních institucí má tuto povinnost dokonce ukotvenou v zákoně, kdy je povinností poskytnout svůj obsah všem uživatelům.

Společnost, která se přístupnosti webu věnuje si tímto posiluje svou značku. Jejich webová stránka tímto dává najevo, že nikoho neomezuje v tom, aby se na jejich stránku dostali a prohlídli si ji. Veřejnost, a především poté hendikepovaní uživatelé tento akt mohou vnímat jako jasný signál solidarity a vzbuzuje to tak v nich pozitivní emoce. Kromě toho má také více obchodních příležitostí. Přece jen, pokud náš web zpřístupníme více uživatelům, tak je potencionálně větší šance, že i tito uživatelé budou na našem webu například nakupovat.

Pravidla přístupnosti webu vycházejí ze spolupráce hendikepovaných uživatelů a týmu expertů. Ti se společnými silami snaží dojít k cíli a stanovit zásady, které by měli dodržovat tvůrci webu, a hlavně tyto předpoklady následně naplňovat. Tito lidé se se svým hendikepem většinou vypořádávají s nástroji a asistivními technologiemi, které jim pomáhají překonat většinu případných překážek.

Mezi znevýhodněné uživatele webu v tomto případě můžeme kategorizovat i návštěvníky webů pomocí mobilních zařízeních (prakticky se jedná o největší kategorii znevýhodněných). Kvůli přístupu na web z mobilního zařízení je důležité mít zejména optimalizovaný layout, správně uspořádaný a rychlý web, ale i dostatečně velké odkazy, které budou dobře ovladatelné pouhým prstem.

Základní pravidla přístupnosti

Obsah webové stránky je vhodně strukturován pomocí nápisů, čitelný a dostupný

  • Velké množství uživatelů nedokáže kvůli svému postižení vnímat obrázky nebo jiná multimédia. Zásady přístupného webu mají proto těmto lidem napomoct a veškeré obrázky, které mohou mít informační význam, musí obsahovat taktéž textové vyjádření toho, co může sdělený obrázek znamenat.
  • Pokud tvůrce/správce webových stránek poskytuje informace pomocí multimediálního prvku (můžeme se zde bavit o audiozáznamu, videozáznamu atd…), kdy tyto informace nejsou jen doplňkovou alternativou, k již existujícímu textovému obsahu, tak musí být uživatelům poskytnuty taktéž textové titulky, anebo jiný textový zápis.
  • Po technické stránce tvůrce/správce webu musí počítat s tím, že někteří uživatelé mohou narazit na problém s technikou, čímž v tomto důsledku nemohou využívat některé doplňky ve svém počítači. To vede k tomu, že webové stránky musí obsahovat všechny podstatné informace, i když uživatel aktuálně nemůže používat JavaScript, Flash nebo jiné doplňky internetového prohlížeče nebo operačního systému. Zároveň nesmí dojít k tomu, že by webové stránky byly bez těchto doplňků neovladatelné. K dispozici musí být všechny webové stránky, stejně tak odkaz bez ohledu na to, zdali uživatel tyto doplňky má anebo ne.

Práci s webovou stránkou řídí uživatel

  • Uživatel si dle sebe určuje užití vstupních a výstupních zařízení. To znamená, že by se nemělo brát jako samozřejmost to, že uživatel má například barevný monitor, možnost tisku nebo aktivní zvukový výstup. Ovládací zařízení se může mezi uživateli lišit. V tomto případě webová stránka nemůže počítat s tím, že každý uživatel má stejné možnosti a nastavené ovládací prvky stejně. Jednotlivé klávesy na klávesnici například mohou u každého uživatele znamenat něco odlišného.

Prohlášení o přístupnosti webových stránek

  • Každá webová stránka musí zahrnovat sdělení, že informace jsou zde sdíleny s vyhláškou o přístupnosti.

Informace jsou srozumitelné a přehledné

  • Informace na webových stránkách musí být pro návštěvníky co nejsrozumitelnější. Ne každý uživatel, který stránku otevře se vyzná v dané problematice, která je zde prezentována. Je proto lepší, pokud se v textu vyskytují kratší věty, než zbytečně dlouhá a složitá souvětí. Zde samozřejmě záleží na povaze dané stránky. Pokud je stránka věnována danému tématu a navštěvuje ji velké množství odborníků, tak v tomto případě se zde nedá vyhnout ani zvýšené koncentraci odborných slovíček.

Ovládání webu je jasné a pochopitelné

  • Navigace je základním prvkem každého webu. Je proto důležité, aby ovládaní webu bylo jasné a pochopitelné. Právě díky navigačním odkazům se uživatelé pohybují mezi webovými stránkami. Navigační odkazy musí být dobře přehledné, měli by být srozumitelné a uživatel by se v nich měl dobře orientovat.

Kód je technicky způsobilý a strukturovaný

  • Sémantické značky se zde používají pro vyjádření významu např. nadpisu nebo citace. Vstupní zařízení následně dokážou rozeznat význam těchto značek. Při označování je proto důležité, aby byly označovány pouze správné prvky, které odpovídají významu značek. Při nedodržení tohoto pravidla dochází u čtenáře ke skreslení.

Iniciativy, které napomáhají v oblasti přístupnosti webu

Web Accessibility Initative — iniciativa, která se zaměřuje na zlepšení přístupnosti pro osoby se zdravotním postižením, které se mohou setkat s problémy při používání počítačů obecně. Zabývají se zde vývojem nových technologií, výzkumem, vzděláváním nebo poskytováním nástrojů. Zaměřují se i na vydávání odborných návodů.

Web Accessibility in Mind — jedná se o neziskovou organizaci, která se snaží šířit myšlenku přístupného webu pro všechny. Umožňuje jednotlivcům a organizacím vytvářet přístupný obsah prostřednictvím poskytování znalostí, technických dovedností, nástrojů nebo různých strategií. Mimo jiné se podílí na publikační činnosti, účastní se výzkumů, podílí se na legislativním procesu nebo vytváří softwarové nástroje.

Přístupnosti webu v České republice

V České republice se můžeme setkat s projektem Blind Friendly Web, což je metodika tvorby přístupného webu a funguje od roku 2000, kdy prochází postupnou aktualizací a modernizací pravidel. Tento projekt vznikl v organizaci SONS, neboli Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Nezaměřuje se pouze na rovinu technicko-teoretickou, snaží se brát v potaz i ostatní aspekty, které mají na přístupnost vliv. Byl zde v rámci zkušeností s prací s lidmi se zrakovým postižením vypracován dokument Dokumentace zásad přístupnosti webových stránek pro uživatele s těžkým zrakovým postižením. Skládá se celkem z 25 pravidel, které se rozdělují na základě důležitosti do tří skupin — pravidla s nejvyšší prioritou, pravidla se střední prioritou, pravidla s nejnižší prioritou.

Každý tvůrce nového webu má možnost si ověřit, zdali je jeho web přístupný. Metody, kterými si může ověřit svou webovou přístupnost jsou tři — ruční kontrola, automatická kontrola nebo kontrola odborníka. Nejčastěji je užívána ruční metoda kontroly, kdy si každý tvůrce webu může nasimulovat všechny možné situace, které mohou během prohlížení webu nastat.

Zdroje:

  1. Blind Friendly Web. Přístupný web nejen pro zrakově postižené [online]. [cit. 2021–12–06]. Dostupné z: http://blindfriendly.cz/
  2. Dobrý web. Česká pravidla přístupnosti [online]. [cit. 2021–12–06]. Dostupné z: http://www.pristupnost.cz/jak-tvorit-pristupny-web/pravidla-pristupnosti/ceska-pravidla-pristupnosti/
  3. Henry, Lawton Shawn. Introduction to Web Accessibility [online]. 6. October, 2021 [cit. 2021–12–06]. Dostupné z: https://www.w3.org/WAI/fundamentals/accessibility-intro/
  4. Přístupnost. O přístupnosti [online]. [cit. 2021–12–06]. Dostupné z: http://www.pristupnost.cz/o-pristupnosti/

--

--