Zapomenuté trendy webdesignu
- UX designer Petr Kovář

Tomáš Giesl
DESIGN KISK
Published in
8 min readNov 3, 2020

Petr Kovář je senior UX designer, který se zabývá návrhem webových stránek a digitálních produktů již více než 20 let. Je zakladatelem projektu Web Design Museum, který mapuje zaniklé trendy webového designu v letech 1991–2006.

Jak jsi se k UX dostal?

S webovým designem a návrhem digitálních produktů jsem začal již v 90. letech. V té době bylo ideálem zastávat všechny role jako jeden člověk, což znamenalo dělat grafiku, copywriting, SEO, kódovat HTML/CSS a největší borci vedle toho všeho zvládali weby i programovat. Jak se postupem času webový design vyvíjel a narůstal stále do větší šíře, tak již nebylo možné zastávat všechny role a byla nutná specializace. Vizuální myšlení a snaha pochopit, jak uživatelé používají digitální produkty, byli vždy mému srdci bližší než programování, a proto jsem se postupně z komplexního webového designéra přeorientoval na obor UX.

Jak vnímáš specializace které za tu dobu ve webdesignu vznikly?

Myslím si, že je to rozhodně dobře, že se v současné době obor webového designu a hlavně UX specializuje. Je to znamení, že se obor již plně ukotvil a zprofesionalizoval. Tvorba webů v 90. letech byla sice jedno velké dobrodružství a radost z objevování něčeho úplně nového, ale tento řemeslný styl práce nemohl přežít rozvoj technologií, který nastal po roce 2000. Dnešní doba si žádá přístup ve stylu průmyslového standardu, kdy každý specialista dělá pouze určitý úsek práce a není zde již mnoho prostoru pro umělecké ambice designérů.

Co tě na UX nejvíce baví?

Mám rád, když je práce UXáka na projektu opravdu tzv. vidět. Což v praxi znamená, že vstupní analýza, uživatelské testování, výzkum a wireframe nejsou jenom povinně odškrtnuté položky, ale skutečně projekt posunou z uživatelského a bussinesového hlediska na vyšší úroveň.

Je něco, co tě naopak nebaví a rád by jsi to delegoval?

Nejsem vyloženě výzkumnický typ, který by se jenom zabýval suchými daty. Rád si za projekty představuji skutečné uživatele, kteří budou dané věci používat. Z oboru UX mě nejvíce baví interakční design, informační architektura nebo uživatelské testování.

Co pro tebe znamená UX design?

Na internetu a v odborné literatuře se dá najít mnoho definicí, co je to UX. Mám rád klasiky žánru Steva Kruga a jeho knihu Nenuťte uživatele přemýšlet (Don’t Make Me Think) nebo Donalda Normana a Jakoba Nielsena. UX designer by měl při návrhu produktu pochopit jednak potřeby a touhy uživatele a druhak i bussinesové záměry zadavatele projektu. Na základě správně zvolených nástrojů by měl pak navrhnout produkt, který bude užitečný a dobře použitelný pro obě strany.

Vysněný projekt. Co by jsi chtěl navrhnout?

Nemám asi vyloženě vysněný konkrétní projekt. Jak už jsem se zmínil v jedné z předchozích otázek, tak mám rád, když je práce UXáka na projektu tzv. vidět. Což může například znamenat, že se na mě obrátí klient s redesignem e-shopu. Já mu pomocí dobře zvolených UX metod pomůžu odhalit slabá místa produktu, navrhnu řešení, uživatelsky otestuji a následně vše vyhodnotím. Když se podaří splnit stanovené cíle jako například vyšší konverzní poměr, lepší průchod nákupním košíkem, nebo dojde ke snížení dotazů na zákaznickou podporu, tak mám radost, že se práce povedla.

Do jakého projektu by jsi naopak nešel?

Asi bych nešel do projektů, které by se snažily manipulovat s chováním a myšlením uživatelů v rámci nějaké vyšší moci nebo by nebyly v souladu s mým pohledem na svět.

V poslední době se zabýváš hodně svým projektem Web Design Museum, jak tě to vlastně napadlo?

Myšlenka vytvořit muzeum webového designu mě napadla již někdy kolem roku 2012. Původní profesí jsem vystudovaný historik se zaměřením na historii počítačů a uvědomil jsem si, že na internetu existuje projekt Internet Archive, který pravidelně archivuje verze webových stránek od roku 1996. Tento projekt weby ale nijak netřídí a uživatel v něm nemůže sledovat, jak se vyvíjely trendy webového designu za posledních více než dvacet let. Napadlo mě tedy, že podobně jako v offline světě, kde vedle sebe existují různě koncipovaná muzea a archivy, tak i v prostředí internetu by mělo existovat muzeum, které by návštěvníkům zobrazovalo zaniklé trendy webového designu. V roce 2017 se mi konečně za pomoci programátora Ondřeje Letochy podařilo Museum spustit. Letos jsme již přivítali půl miliontého návštěvníka a Museum zaznamenalo velmi pozitivní ohlasy jak v komunitě webových designérů tak i mezi širokou veřejností, což mi dělá velkou radost :-)

Můžeš prozradit, jaké máš další plány s Web Design Museem?

Rád bych někdy v blízké budoucnosti spustil novou verzi Musea, která by se více do hloubky zabývala jednotlivými obdobími webového designu. Nejde o to jenom vystavovat statické screenshoty starých webů, ale jako skutečný historik bych chtěl více zmapoval a popsal, proč v určitém období vypadaly webové stránky, tak jak vypadaly a jaké jsou příčiny, že se webový design vyvíjí právě určitým směrem.

Jakou stránku nebo skupinu stránek máš v Museu nejraději?

Mám rád flashové stránky v tzv. stylu futuristic nebo techno, které byly velmi cool kolem roku 2000. Mezi špičku v tomto oboru patřila například digitální agentura 2Advanced Studios.

Když si prohlížíš staré weby, napadá tě něco, co ti na těch současných chybí?

Občas nostalgicky zamáčknu slzu po tzv. flashových KPZ webech, což byly před dvaceti lety krásné, pomalé a uživatelsky zmatené stránky, které sice uživatele ohromily kreativním designem, nabušenými animacemi, ale velmi dlouho se načítaly a s přístupností, použitelností nebo obsahem to bylo většinou slabší. Někdy mi proto chybí na současných webech více kreativity v grafickém designu. Jak už jsem říkal, nyní převládá ve webovém designu průmyslově standardizovaný přístup, který vede k hromadnému používání šablon. Mnoho webů tak vypadá jako z jedné formičky :-) Oproti webům z tzv. Zlatého období webdesignu kolem roku 2000 kladou dnešní weby větší důraz na obsah, použitelnost a přístupnost, což je ale jedině dobře. Je to vlastně takový návrat ke kořenům, neboť i první webová stránka na světě byla hlavně o obsahu a je dokonce použitelná i na současných mobilech.

Na tvém Museu vidím spoustu webů, co už zanikly třeba ICQ. Proč si myslíš, že některé weby zaniknou a některé jedou pořád dál.

Na otázku proč zanikly některé z dříve velmi populárních webových služeb je těžké odpovědět, protože neznám pozadí a důvody, které vedly k jejich konci. Je ale možné, že jejich tvůrci nestihli včas zareagovat na rychle se měnící prostředí internetu a protože nedělali uživatelský výzkum a testování, tak nepochopili, jaké funkce uživatelé skutečně potřebují a doposud dobře fungující službu zabili nesmyslným redesignem.

Dají se weby dělit do nějakých stylů nebo období?

Ano, určitě. Estetika webového designu 90. let byla vizuálně velmi specifická a kolem roku 2000 se na webu objevují velmi kreativní designové styly jako například grunge design, techno, pixel design a jiné.

Propojil jsi se díky tomuto projektu s někým zajímavým?

Ano, měl jsem příležitost poskytnout o projektu Web Design Museum několik rozhovorů například pro portál Mashable.com, El Mundo, Speckyboy Design Magazine nebo pro organizaci AIGA (pozn. největší a nejstarší profesionální organizace pro grafický design v USA). Na sociálních sítích přínos projektu Web Design Museum ocenil například Jeffrey Zeldman (pozn. otec webových standardů) nebo také Eric Jordan zakladatel dnes již zaniklého legendárního studia 2Advanced, což byl pro mě velký vzor v mých začátcích webdesignu.

Co jsi vůbec studoval? Bylo to pro UX přínosné nebo jsi se učil vše znovu?

V době kdy jsem začínal s webovým designem a následně s UX, tak se prakticky v České republice tyto obory nedaly nikde řádně studovat. Jsem proto hlavně samouk jako obdobně většina starších kolegů v branži. Jinak jsem absolventem mezifakultního studia Historie a Geografie na Přírodovědecké a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Díky mezioborovému studiu mám přesah do dalších disciplín, což se mi v UX velmi často hodí.

Jak se dále vzděláváš?

Sleduji pravidelně UX komunity na sociálních sítích a aktivní jsem hlavně na Twitteru. Rád si pustím zajímavá videa z oboru na YouTube a mám i pár oblíbených blogů. Snažím se vzdělávat každý den, neboť obor UX je dynamický a stále se něco nového děje.

Prošel jsi několika firmami, jak moc se pozice UX designéra lišily?

Měl jsem příležitost pracovat v prostředí velkých korporátů, menších designových agentur nebo startupů, které vyvíjely vlastní produkt a každý firma byla něčím specifická. Nemyslím si ale, že musí úplně záležet na typu firmy, ve které UX designer pracuje, aby mohl dělat svojí práci dobře. Domnívám se, že je nejdůležitější, aby vedení firmy chápalo, co je náplní práce UX designera a jaký je jeho přínos v procesu tvorby produktu. Když si tvůj nadřízený myslí, že UX designer je ve firmě od toho, aby kreslil jenom nějaké ty „wireframy” bez jakékoliv analýzy nebo kontextu, tak je vlastně jedno v jakém typu společnosti pracuješ.

Vnímáš v UX nějaké změny, za tu dobu co se oboru věnuješ?

Ano, pozitivní změny se v oboru určitě dějí. Vidím, že stále více klientů si uvědomuje, že UX nejsou jenom nějaké ty hezké barvičky na webu nebo sada wireframů, ale vnímají obor v hlubším kontextu a chápou, že uživatelské testování může mít zásadní přínos pro úspěch projektu.

Mám pocit, že se někdo často bere za UX designera, ale přitom není. Nebo firmy hledají někoho na UX, ale popis pozice tomu neodpovídá. Jak to vnímáš ty?

Inzeráty typu hledám UX designéra, který ovládá React nebo 3D programy asi budeme ještě nějakou dobu na pracovních portálech vídat. Věřím ale, že za pár let úplně vymizí a místo nich bude v požadavcích uvedeno hledáme UX designera, který má zkušenosti s uživatelským výzkumem a testováním digitálních produktů.

Co by jsi doporučil začínajícím UX designérům?

Začít v oboru UX zatím nevyžaduje příliš velké vstupní požadavky. Špatného UX designera může proto začít z fleku dělat prakticky každý. Chcete-li být v tomto oboru ale skutečně dobří, tak vám nezbývá než se důkladně vzdělávat, neustále se učit a koukat pod ruce zkušenějším kolegům. Mít poctivý základ řemesla, ještě nikomu profesně neublížilo.

Jakou knihu/blog o UX (nebo podobně) jsi v poslední době četl a můžeš doporučit?

Google co nevidět spustí novou verzi Analytics App + Web, která brzy nahradí nynější Universal Analytics. Je nutné se proto pustit znovu do zkoumání, co nového nám tento nástroj přinese. Pro začínající UX designery, kteří nemají s Analytics ještě takové zkušenosti, bych tudíž doporučil výborný blog na toto téma od Františka Rajtmajera www.nazakladedat.cz.

--

--