Branding workshop

Andrej Garaj
Design Sprint

--

Ako vzniká značka? Jej základom je to, čo robíte a prečo to robíte, no dôležité je tiež určiť si hodnoty, cieľové skupiny i samotné ciele. V neposlednom rade je nutné sa vyprofilovať voči konkurencii. Čím chcete byť iný? Chcete byť viac Lada alebo Ferrari? Sú to možno ťažké otázky, no zodpoviete ich jednoducho — pomocou 3-hodinového Branding workshopu.

Niekde som počul, že za vznikom mnohých nových firiem je frustrácia z predchádzajúceho zamestnania. V poslednej dobe však okolo seba badám skôr motiváciu podnikať, lebo ľudia chcú zmeniť svet.

Prv ako zmeníte svet, musíte si prežiť začiatok, ktorý býva náročný. Viete, prečo robíte to, čo robíte, no trochu sa trápite pri zháňaní klientov. Vravíte si, že to bude ok, povenujete sa marketingu a ono sa to rozbehne. Postupne zistíte, že existuje aj konkurencia a vzniká potreba sa odlíšiť. Byť niečím jedinečný, budovať značku. Skôr ako sa však pustíte do budovania značky, je nutné stavať na silných základoch a tie vytvoríte spoločne pomocou Branding workshopu.

Vďaka Branding workshopu sa prelúskate sadou úloh tak, aby ste na konci mali jasne stanovené, akú spoločnosť chcete mať. Za tri hodiny získate všetko potrebné pre budovanie vašej značky. Potrebujete najdôležitejších ľudí z firmy, miestnosť na tri hodiny a facilitátora.

Koho potrebujete na workshop?

Workshopu by sa mali zúčastniť zakladatelia a taktiež najdôležitejší ľudia z manažmentu spoločnosti. Jeden z participantov (prevažne zakladateľ alebo CEO) bude rozhodovačom, ktorý bude mať hlavné slovo, keď vznikne nerozhodná situácia. Bez rozhodovača sa do workshopu nepúšťajte.

Čo budete potrebovať

  • Whiteboard alebo popisovateľnú stenu
  • Post-it’s (bloček lepivých papierikov v rovnakej farbe)
  • Hodnotiace samolepky
  • Fixky
  • Zasadačku na tri hodiny
  • Vodu a malé občerstvenie

Základné pravidlá

Workshop trvá tri hodiny vďaka jednoduchým, no časovo striktne ohraničeným pravidlám. Všetky úlohy rieši každý z participantov samostatne na farebné papieriky, ktoré sa potom nalepia na stenu a tím hlasuje za tie najlepšie. Samozrejme, prebieha aj diskusia, ktorá je však urýchlená a konštruktívna.

Takmer všetky cvičenia majú identickú postupnosť:

  1. Každý účastník samostatne vypracuje zadanie úlohy.
  2. Každý príde k tabuli, prečíta, čo vymyslel a post-it's nápadom nalepí na stenu.
  3. Po tom, ako všetci odprezentujú svoje nápady, preštudujú si celú stenu nápadov a na papier si zapíšu tie, ktoré sa im páčia.
  4. Následne dostanú hodnotiace samolepky a označia nápady, ktoré majú napísané na papieroch
  5. Najviac bodované nápady postupujú do finále, kde o víťazných nápadoch rozhoduje rozhodovač. Tu prebieha aj diskusia a rozhodovač sa môže poradiť s tímom.

Cvičenia workshopu

  • Akčný plán (15 minút)
  • Čo? Ako? Prečo? (30 minút)
  • Top tri hodnoty (30 minút)

Prestávka (10 min)

  • Top tri cieľové skupiny (30 minút)
  • Určenie osobnosti (30 minút)
  • Konkurenčné porovnanie (30 minút)

Akčný plán

Kde chcete byť o jeden, dva alebo päť rokov? A čo tak rovno o 20? Na jednoduchej časovej osi popíšete, kde vidíte vašu spoločnosť o niekoľko rokov. Znie to možno ako pritiahnuté za vlasy, no nik v skutočnosti neočakáva, že sa tento akčný plán dodrží. Cieľom cvičenia je skôr premýšľať o budúcnosti spoločnosti, ktorá, ak má pretrvať, musí mať silný základ.

Čo? Ako? Prečo?

Možno viete odpovedať na všetky tieto otázky, no vedia to aj vaši kolegovia? A čo vaši zákazníci? Značka potrebuje prezentovať, prečo robíte to, čo robíte. Motivácia spoločnosti sa potom stane motiváciou aj vašich zákazníkov. Pozrite sa napríklad na Patagoniu, ktorá jasne komunikuje svoju misiu. Ako niekto ukáže, že je eko? Nosí Patagoniu.

Top tri hodnoty

Aké sú vaše hodnoty? Čo je pre vás dôležité? Čím sa chcete riadiť v prípade ťažkých situácií? Aby ste vedeli kedykoľvek reagovať na niektorú z týchto otázok, potrebujete poznať hodnoty vašej spoločnosti. Nie je to však o jedincovi. Hodnoty musia byť súčasťou kultúry.

Ak si veríte, môžete okrem jednoslovných hodnôt popísať ich konkrétnu realizáciu. Napríklad namiesto “Ekológie” môžete na post-it napísať “Pri výrobe budeme používať iba recyklované materiály”.

Prečo práve tri hodnoty? Ak by ste mali 20 hodnôt, vždy môžete povedať, že ich spĺňate. Menej je niekedy viac.

Top tri cieľové skupiny

Koho má vaša značka osloviť? Nerozprávame sa teraz iba o zákazníkoch. Koho naozaj chcete osloviť svojou komunikáciou? Okrem zákazníkov sa môže stať, že chcete osloviť aj potenciálnych budúcich kolegov alebo influencerov. Zamyslite sa, kto je váš zákazník a kto je reálnym používateľom produktu (keby ste sa napr. rozhodli predávať detské oblečenie, vašimi zákazníkmi budú rodičia, no používateľmi produktu malé deti). Hľadajte rôzne kontexty.

Určenie osobnosti

Ako chcete byť vnímaní? Chcete byť priateľskejší alebo seriózni? Ste rebeli alebo skôr odmeraní klasici? Mnohé značky spadnú do pasce, keď chcú byť neutrálne a zároveň chcú osloviť ojedinelými výstrelkami. Môže to byť mätúce, ale ak si hneď na začiatku poviete, akú osobnosť má vaša značka, ľahšie si zodpoviete otázky v budúcnosti. Akú osobnosť bude mať, takých ľudí aj priláka.

Konkurenčné porovnanie

Predstavte si, že prichádzate na trh s novou značkou auta. Akú značku chcete predávať? Aký je interiér a exteriér auta? Je viac ako Ferarri? Rýchle, červené? Alebo ste skôr ako Tesla? Plná inovácií a umelej inteligencie? Niekto by možno chcel byť ľudovejší ako Škoda či Dacia. Možno nemáte odvahu, no máte kvalitu, ktorá sa má predať sama a chcete byť skôr ako Honda. Vždy je nutné vedieť, aký je váš trh a akú pozíciu na ňom má vaša spoločnosť.

Prečo vyskúšať Branding workshop?

Je pravdou, že workshopy sú dnes cool. Nie je to však len o farebných papierikoch, ktoré máte polepené po stenách, aby ste boli “in” a zabavili sa. Cieľom je naozaj pochopiť, čo si predstavujete pod slovom “naša značka”. Taktiež vďaka workshopu zistíte, ako firmu vnímajú vaši kolegovia.

Pri vytváraní značky máte na výber. Buď pôjdete sami podľa seba (alebo podľa toho, čo vám odporučia nejakí konzultanti) a “nadiktujete” značku firme, alebo ju skúsite spoluvytvoriť s kolegami. Prídete síce o tri hodiny cenného času, no spoločne objavíte vaše motivácie, ciele i hodnoty, ktoré vás spájajú a pre ktoré chcete zmeniť svet. A to za to stojí.

P.S.:Ak by si po prečítaní článku vyhodnotil, že o Branding workshope chceš vedieť viac alebo ho potrebuješ ako firma (alebo freelancer, NGO, OZ) absolvovať, napíš nám na run@designsprint.sk alebo pošli PM na Facebooku na @designsprint.sk

Sme slovenská vzdelávacia platforma, ktorá sa zameriava výlučne na dizajn šprinty. Rečníme o šprintoch a facilitujeme dizajn šprinty.

--

--