Harmonogram a tím pre tvoj dizajn šprint

Zuzana Pokrivčáková
Design Sprint
5 min readMay 13, 2018

--

Kto sa dizajn šprintu zúčastní?

Dizajn šprintu sa zúčastní tzv. “dream team” pozostávajúci z maximálne siedmich ľudí alebo menej. Rola každého člena tímu je vopred jasne stanovená. Pre dizajn šprint potrebuješ do jednej miestnosti dostať ľudí, ktorí budú mať nasledujúce roly:

  1. Rozhodovač/ka (decision-maker ako napr. CEO, zakladateľ spoločnosti, projektový manažér, produktový manažér) — kľúčová postava tímu, ktorá rozsekáva nerozhodné situácie pri výbere návrhov, s ktorými bude celý tím pracovať v ďalších úlohách dizajn šprintu. Rozhodovač musí byť stotožnený s výsledkom dizajn šprintu, pretože najvýraznejšie ovplyvňuje smerovanie celého šprintu.
  2. Finančný špecialista/ka (CEO, CFO, business developer) — osoba, ktorá počas dizajn šprintu objasní, odkiaľ a kam smerujú peniaze vo firme. Zároveň zodpovie všetky finančné otázky počas dizajn šprintu, objasní cash-flow a vnesie do výstupov dizajn šprintu finančný pohľad na produkt.
  3. Marketing špecialista/ka (CMO, PR manažér, marketér) — osoba, ktorá je zodpovedná za prezentáciu produktu, pozná víziu, vlastnosti, tone of voice, … značky.
  4. Špecialista/ka zo zákazníckej podpory (predajca, customer support, client service) — osoba, ktorá je pravidelne v kontakte so zákazníkmi využívajúcimi produkt spoločnosti.
  5. Špecialista/ka na logistiku alebo technológiu (CTO, inžinier, developer) — osoba, ktorá rozumie, čo dokáže spoločnosť vyrobiť a dodať.
  6. Dizajnér/ka (dizajnér, UX dizajnér, UI dizajnér, produktový manažér) — osoba, ktorá vytvára produkt spoločnosti.
  7. Facilitátor/ka — osoba, ktorá nie je zamestnancom spoločnosti, ale expertom na vedenie dizajn šprintov. Úlohou facilitátora je previesť tím celým procesom od pondelka do piatka, dbá o dodržiavanie časových limitov úloh a harmonogramu dizajn šprintu. Facilitátor všetkých vráti na správnu cestu, ak sa diskusie odkláňajú od podstaty problému a nikam nevedú. Upozorní, ak sa z diskusií stáva iba brainstorming bez jasného cieľa a konca.
Počas dizajn šprintu pracuje tím metódou TOGETHER ALONE. Zadanie vypracuje každý samostatne (ALONE), ale rozhodnutia prijímate spolu ako tím (TOGETHER).

V prípade, že tvoja spoločnosť má viac adeptov, ktorí sú expertami na určitú oblasť produktu, zaraď ich do “zoznamu expertov”. Títo experti sa zúčastnia dizajn šprintu v pondelok poobede. Počas úlohy “opýtajte sa expertov” porozprávajú zvyšku tímu o produkte z perspektívy ich expertízy a zároveň zodpovedajú otázky ostatných členov tímu. Zistenia a odpovede využije tím počas dizajn šprintu.

Procesná časť šprintu pozostáva z piatich dní, pričom každý deň má vopred definovaný harmonogram úloh a časový rámec na vypracovanie daných úloh, ktorý nesmie byť prekročený. Znie to ako náročný týždeň a bez pochyby to makačka je, ale stačí, ak budete dôverovať procesu dizajn šprintu a požadované výsledky sa dostavia a načas.

Harmonogram dizajn šprintu

PONDELOK

V pondelok si spolu s tímom zmapujete cestu zákazníka vzhľadom na tvoj produkt. Výsledok si predstav ako mapu, ktorou tvoj zákazník prejde od momentu, keď sa po prvýkrát dozvie o produkte, cez návštevu webu alebo kamennej predajne až po nákup.

V pondelok poobede si vyberiete hlavnú šprintovú otázku. Odpoveď na túto otázku bude predstavovať prototyp riešenia, ktorý na konci šprintu otestujete.

UTOROK

V utorok budete kresliť, skicovať a tvoriť (všetci, nielen dizajnér alebo grafik z vášho dizajn šprint tímu). Nepustíte papier a ceruzku z ruky a navrhnete riešenia na hlavnú šprintovú otázku. Skicovanie je najefektívnejší spôsob, ktorý ti umožní pretransformovať abstraktné nápady na konkrétne riešenia, ktoré pochopia ostatní členovia dizajn šprint tímu.

Tvoja skica nemusí byť umelecké dielo. Je podstatné, aby bola samovysvetľujúca a obsahovala konkrétne text, žiadne “lorem ipsum”.

STREDA

Streda je najkritickejším dňom dizajn šprintu. V stredu doobedu tím vyberie top riešenie hlavnej šprintovej otázky z návrhov, ktoré vytvorili členovia dizajn šprintu v utorok. Vybrané top riešenie bude vo štvrtok pretavené do reality a to formou prototypu, ktorý bude imitovať novonavrhnutý produkt.

Prototyp je “akože” hotový produkt, imitácia hotového produktu, ktorý je možné využiť pre účely testovania so skutočnými zákazníkmi.

V stredu poobede tím vytvorí tzv. “storyboard”, teda scenár ako pri tvorbe filmov, ktorý mapuje, čo všetko sa môže stať pri interakcii zákazníka s prototypom. Storyboard poslúži ako zoznam funkcionalít, ktoré musí prototyp obsahovať, aby mu zákazník uveril a simuloval používanie reálneho budúceho produktu.

Výber top riešenia je ťažký oriešok a rozhodovač sa v stredu riadne zapotí.

ŠTVRTOK

Štvrtok si možno trochu zašpiníš ruky a odľahčíš mozgové závity. Dizajn šprint tím vo štvrtok pracuje na vytvorení prototypu na základe top riešenia, ktoré si tím vybral v stredu. Či už ide o online alebo offline produkt, všetko sa dá vyprototypovať. Pomocou powerpoint alebo keynote prezentácie, polohotového softvéru, wordpressových webových šablón, Photoshopu a pod. Samozrejme, ak potrebuje tím vytvoriť fyzický prototyp, aj to je možné. Zruční remeselníci môžu byť priamo súčasťou tvojho tímu alebo si ich vo štvrtok pozveš, aby ti s vývojom prototypu pomohli.

Vo štvrtok zároveň navrhneš scenár testovanie prototypu, podľa ktorého sa bude postupovať v piatok pri testovaní navrhnutého riešenia.

PIATOK

V piatok prebieha testovanie prototypu formou rozhovorov s piatimi používateľmi, ide o tzv. prezenčné testovanie. Testovanie sledujú všetci členovia dizajn šprint tímu a zaznamenávajú zistenia (ktoré vlastnosti prototypu používatelia využívajú, ocenia, pochvália a naopak, ktoré vlastnosti prehliadajú, nerozumejú im alebo na ne reagujú negatívne).

Na konci dňa tím vyhodnotí zistenia z testovania, zosumarizuje vzory (pozitívne aj negatívne), ktoré sa opakovali pri väčšine používateľov. Výsledky testovania tím porovná s dlhodobým cieľom produktu a hlavnou šprintovou otázkou.

… a poobede v piatok máš hotovo. Cheers!

Prečo je dizajn šprint taký obľúbený

Dizajn šprint je “novým hráčom” v prístupe k prijímaniu rozhodnutí. Musíš sa rozhodnúť tu a teraz s informáciami a nápadmi, ktoré máš k dispozícii. Toto je to najlepšie rozpoloženie, keď ideš do hĺbky vecí, ktoré ak odložíš na neskôr, neskôr a neskôr, neskôr … až do času, keď tvoje rozhodnutie bude pre vývoj produktu irelevantné a budeš musieť zápasiť s tímom, šéfom a možno aj sebou samým, ak sa neviete rozhodovať.

Podnikateľské prostredie si dnes vyžaduje vysoké tempo, čo si odnášajú nadčasy a prebdené noci. Dizajn šprint je populárny, pretože ti umožní spraviť veľké množstvo užitočnej práce za päť dní v štandardnom pracovnom čase (od 9-tej do 17-tej). Zároveň je to mini projekt s jasným koncom (v piatok o 17-tej) a výsledkom. Striktný harmonogram pomáha členom tímu vidieť koniec projektu, čo zažívajú iba málokedy vzhľadom na ich ostatné pracovné povinnosti, keď sa z niektorých projektov stanú nočné mory bez konca.

P.S.:Ak by si po prečítaní článku vyhodnotil, že o dizajn šprinte chceš vedieť viac alebo ho potrebuješ ako firma (alebo freelancer, NGO, OZ) absolvovať, napíš nám na run@designsprint.sk alebo pošli PM na Facebooku na @designsprint.sk

Sme slovenská vzdelávacia platforma, ktorá sa zameriava výlučne na dizajn šprinty. Rečníme o šprintoch a facilitujeme dizajn šprinty.

--

--