Az Adobe a felhőbe költözött

Adobe MAX 2013

Tibu
Desktop Publishing
Published in
3 min readMay 7, 2013

--

Hétfőn bemutatta az Adobe a kreatív szoftverei következő generációját, amik erősen integrálva lettek a Creative Cloud-ba . Olyannyira, hogy a legtöbbje CSAK a cloudból érhetőek el, nem lesznek kaphatóak dobozos verzióban. Remek új funkciókkal bővültek a megszokott alkalmazások, mint például a egyszerűsített font választás, az új/jobb engine-el felszerelt InDesign, és így tovább. A legfontosabb változás, hogy nem lesz CS7, hanem a “cloud only”-ba lesz a legtöbb szoftver (a Lightroom pl nem), és onnan lesz elérhető mindig a legfrissebb változat. Emellett a tervekről nyílt levélben kérdezték meg az Adobe felhasználóit, így a valóra válás még nem teljesen bizonyos, nyilván a felhasználói visszajelzések függvényében véglegesíti majd a fejlesztéseket.

Creative Cloud

Beszéljünk először a Creative Cloud-ról (CC). A tavaly ilyenkor bemutatott szolgáltatás arra hivatott, hogy minden Creative Suite-os adatunk, beállításaink, palettáink, stb. és fájljaink és szoftvereink a felhőben tárolódnak, hogy bármelyik számítógépünkről, mobil eszközünkről elérhessük őket. Minden szinkronban van mindennel.

Árazás: Számunkra most a csoportos előfizetés lehet érdekes. A jelenlegi Euro árfolyamon+magyar Áfa ~33.000,- forintra jön ki per hó/felhasználó. Ezért megkapjuk az összes alkalmazást, szolgáltatást 100Gb tárhelyet felhasználónként a fájloknak, stb. Ez első hallásra soknak tűnhet, de ha összevetjük a teljes programcsomag (~1misi) árával, akkor elég kedvező lehet. A másik alternatíva, ha személyenként kötünk előfizetést, az fejenként ~24.000,-/hó (vagy apponként ~5000,-/hó/fő).

Első hallásra nekem is égnek állt a hajam amikor hallottam miket talált ki a szoftveróriás, de sajnos ez a jövő és naprakésznek kell maradni. Egy ilyen korban élünk ahol a felhő és a netkapcsolathoz-kötöttség az úr. Biztos lesz lehetőség ezeket is warezolni, de ezt majd még meglátjuk. Biztos itt is lesz valami szopatás. Egy olyan igazi mélytorkos. De térjünk vissza a CC-hez, lássunk pár fincsi újdonságot.

Photoshop

Ezentúl szerkeszthetjük végre a rounded shape-ek radiusát, és méretezés után is megtartják azokat. Fákjeee! Lessz még itt “Kamera rázkódás korrekció”, “okos élesítés”, de a legmenőbb újdonság, hogy ezentúl minden smart object-et kezelhetünk úgy, mint egy Camera Raw fájlt. Alkalmazhatunk rá minden eddigi módosítót, valamint megdobtak minket egy plusz ellipszis/vinnyettáló módosító eszközzel. Remélhetőleg megkapjuk a megújult fontkezelést is. Video

Illustrator

A feliratokban a betűket ezentúl egyesével tudjuk méretezni/forgatni, a font módosíthatóság megtartása mellett. Megkapjuk a vadi új fontkezelést, melyben könnyebb gyorsabb a fontok keresése és ráadásul megadhatunk kedvenceket. Végre, erre már nagyon rég várunk! A Brush-ok most már raszteres képeket is tartalmazhatnak, és most már ebből a programból is másolhatunk CCS kódot az objektumok alapján. Elvileg még a pattern brusht is fejlesztették.
Video

InDesign

Itt nagyobb újítások történtek, elkészült végre a 64 bites verzió, az új gyorsabb engine-el (majd meglátjuk!), amivel már elvileg pixelpontos anyagok készülhetnek. Az eddigi trendhez alkalmazkodva ő is megkapta a fekete/szürke felületet(dárkúáj jeeee), és telenyomták CC integrációval. Megkapjuk itt is a hihetetlenül fantasztikus új fontkezelőt, amit már mindenki várt.

Apróbb hírek még érdekesek lehetnek, mint például kijöttek egy tabletekhez fejlesztett hardverrel, ami ugyan jópofa kezdeményezés, de még elég gyerekcipőben jár. De azért érdemes odafigyelni rá.

…I think, we just scratching the surface…

Jah és kinyírták a Fireworks-ot, amit nyílt forráskódúként fognak kiadni később.

Nagyon sok újítást kaptunk, amik előremutatók, és nagy valószínűséggel hasznunk is lesz belőlük. Érdemes megfontolni a váltást, hosszútávon megtérülhet.

források:
plastik, printscreen, blogs.adobe.com

--

--