Video izlenmelerini arttırmak için dikkat edilmesi gereken 13 nokta

 1. Kısa olsun. Videolarınız mümkünse 90 saniyeyi geçmesin. Eğer anlatacağınız şey 90 saniyenin üzerindeyse ya videoyu chapter’lara bölün veya konuları birden fazla videoda anlatın. Uzun videolarda izlenmenin düştüğü hakkında ki araştırmalara Wistia blogdan ulaşabilirsiniz.
 2. Özgün ve ilgi çekici içerik. Bu madde aslında artık internetteki tüm içerikler için geçerli. Çok kaliteli bir video üretebilirsiniz ama ilgi çekici değilse o video 3. saniyede kapatılmaya muhtaçtır.
 3. Vurucu bir giriş yapın. Videoyu açan kullanıcıyı yakalamak için yalnızca 3 saniyeniz var unutmayın. İlk 3 saniyede kullanıcının ilgisini çekmeyi başaramayan videolar başarı yakalaması daha zordur.
 4. Thumbnail’e özen gösterin. Kullanıcılar, videoda neyden bahsedeceğinizi thumbnail’e bakarak anlamalıdır. Yine internetteki her içerik gibi ilgi çekici başlık ve görsel kullanımı video için de geçerlidir.
 5. İnteraktif olun. Video içinde kullanıcı ile iletişime geçin hatta içeriğe onu da dahil edin. Videoyu chapter’lara ayırın, sonuna aksiyon ekleyin ve hatta içeriğin devamına kullanıcının karar vermesini sağlayın. Onları video ile etkileşime geçirin.
 6. Video raporlarını iyi analiz edin. Eğer videonuzun izlenmesinde belli bir noktadan sonra düşüş yaşanıyorsa, sorunu iyi analiz edin ve içeriğe hemen müdahele edin. A/B testleri yapın. Küçük gruplar üzerinde iki farklı videoyu test edin. Sonuçlara göre seçtiğiniz video ile büyük kitlelere ulaşın.
 7. Samimi olun. Herşey ürün veya fiyat değil. Kullanıcı ile kişisel bir bağ kurmaya çalışın. Videoda kullanıcıyla göz teması kurun. Unutmayın, içeriğinizi tüketen kullanıcı en büyük müşterilerinizden biri olmaya adaydır.
 8. Video sonuna aksiyon bağlayın. Başka bir videoya veya web/mikro sitenize, nereye olursa ama videonun sonunda kullanıcıyı öylece ortada bırakmayın. Playlist yapısını kullanın. Videonun sonuna kadar gelen kullanıcıların kıymetini bilin.
 9. Her mecraya aynı videoyu koymayın. Videolarınızın mecralara göre farklı versiyonlarını üretin. Tüm mecralardaki kullanıcı tüketim alışkanlıklarının farklı olduğunu unutmayın.
 10. Meta datasız olmaz. İçeriğin geniş kitlelere ulaşması için meta datalara özen gösterin. Video içeriği ile alakasız SEO çalışmasından kesinlikle kaçının.
 11. YouTube’da. Belirli aralıklar ile düzenli içerik girişi yapın. İyi veya kötü her izleyici yorumunu yanıtlayın. Ortaklıkların ve cross-promotion’ların ekmeğini yiyin. Annotation’lar ile abone kazanın ve diğer videolarınızı promote edin. Detaylı bilgi için YouTube Creator Academy’e göz atın.
 12. Facebook’ta. Videolar sessizken de izlenebilir şekilde olsun. Facebook auto play özelliğini unutmayın. Detaylı bilgi için tıklayın.
 13. Kişiselleştirin Günümüz yükselen pazarlama trendi kişiselleştirmeyi videolarınızda da kullanın. SMS veya mail ile video gönderimlerinde; jenerik videolar %2 civarında izlenirken, kişiselleştirilmiş video gönderimlerinde izlenme oranları %15 civarlarında oluşmaktadır. Video kişiselleştirme teknolojisi için benimle yorumlardan iletişime geçebilirsiniz.

Video izlenmelerini arttırma konusunda siz de düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim.

Daha fazla içerik için detsolfolks.com u takip edebilirsiniz. Teşekkürler.

Like what you read? Give Murat Sanlıdilek a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.