Онлайн мапи та істотні суспільні питання

Ми (PPV Knowledge Networks) зараз працюємо над технічним завданням онлайн мапи організацій громадянського суспільства в Україні (Ukrainian Civil Society Organizations Online Map, UCSOOM) для проекту ЄС. Загальна ідея — створити зручний, корисний і гнучкий інструмент для громадських організацій, ініціатив, активістів, асоціацій, гуртків, профспілок і т.д. Щоб ми могли бачити на мапі, де хто розміщений і де що робиться. Важливо — ми лише робимо технічне завдання (ТЗ) — розробляти будуть професіонали, яких ще треба буде знайти. Відповідно, виникло питання — а як взагалі в Україні використовуються онлайн мапи у громадській діяльності, що у нас з мапуванням?

Кілька прикладів з порівняльного аналізу, який ми зробили у липні 2015р. для Європейської Комісії. Ми не ставили за мету вивчити всі онлайн мапи, які є в Україні, а лише дослідити, як використовують онлайн мапування організації громадянського суспільства.

Динамічні мапи — мапи, що дозволяють користувачам або відвідувачам вносити дані, підтягують контент з соціальних мереж або інших джерел тощо.

Redonbass

Redonbasss

Redonbass (www.redonbass.org) — мапа зруйнованих та пошкоджених будівель у Луганській та Донецькій областях. Користувачі можуть напряму позначати на мапі нові об’єкти. Створення мапи профінансував проект ПРООН в Україні. Redonbass — проект громадської організації SocialBoost, яка займається питання відкритих даних та інформаційного активізму в Україні.

Liveuamap

Liveuamap

Liveuamap (www.liveuamap.com) була створена київськими розробниками (Altwork) для оперативного висвітлення війни на Донбасі. На мапі позначені події — вибухи, руйнування, обстріли і т.д. Мапа підтягує інформацію з соціальних мереж, що робить її зручною для журналістів — можна оперативно отримати підтвердження фактів. Цікаво, що мапа стала популярним інструментом — зараз її використовують для позначення подій на війні у Сірії.

Мапа порушень на виборах 2014

MapOporaUA

Опора зробила мапу порушень на парламентських виборах 2014р. (map.oporaua.org). Мапа є динамічною — відвідувачі могли повідомляти про випадки порушень.

Мапа корупції

CorruptUA

Розроблена громадською організацією Інтерньюз Україна за фінансування National Endowment for Democracy, мапа корупції (corruptua.org/map) дозволяє користувачам подавати інформацію про випадки корупції і дозволяє візуалізувати стан корупції в Україні. Мапа розроблена на основі платформи з відкритим кодом Ushahidi.

Advohub

Advohub

Сайт для промоції адвокаційних кампаній Advohub (www.advohub.org) розроблений Центром політичних студій та аналітики за підтримки UNITER. Це спроба стати українським еквівалентом Avaaz.

Мапа екологічних проблем

Ecomap

WWF Україна запустила онлайн мапу екологічних проблем в Україні www.ecomap.org), де відвідувачі можуть повідомити про проблеми та позначити їх безпосередньо на мапі.

mapped in ukraine

MappedinUA

Мапа ІТ екосистеми України (mappedinua.com), — старт-апи, венчурні фонди, інкубатори, тощо. Компанії та учасники еко-системи можуть додавати себе до мапи. Мапа розроблена на платформі Mapme.

UAroads

UAroads

Проект (uaroads.com), розроблений волонтерами, і запущений Міністерством інфраструктури, мапує стан українських доріг. Є можливість завантажити додаток, встановити на автомобілі й автоматично подавати дані для мапи. Станом на липень 2015 проект промапував 25% українських доріг (42.000 км). Розробник — студія stfalcon.

Відкрите місто

ВідкритеМісто 1

Фонд Східна Європа за підтримки Європейської Комісії розробив платформу Відкрите Місто (opencity.in.ua) для мапування міських проблем мешканцями міст-учасників проекту. Платформа використовує адаптоване рішення Street Journal російської компанії Gelicon.

Статичні мапи — з можливістю подати дані для нанесення вручну адміністраторами сайтів, або мапи з візуалізацією певних тематичних даних.

Мапа приймалень народних депутатів

Чесно

Розроблена рухом Чесно, мапа (pryjmalni.chesno.org) візуалізує адреси приймалень депутатів ВРУ.

Texty.org.ua

Texty.org.ua

Команда тексти.org.ua регулярно оприлюднює візуалізації даних та інфографічні матеріали.

Cifragroup

Моніторингово-аналітична група Cifragroup розробляє інтерактивні візуалізації та інфографіку, особливо до виборів.

Мапа Допоможемо ТВ

MapDopomozhemoTV

Допоможемо ТВ (проект Фонду Ахметова) зробило мапу гуманітарних потреб у Луганській та Донецькій областях (map.dopomozhemo.tv). Мапа є статичною — фактично це нанесені на мапу дані з їхнього дослідження. Розробники — київська команда Eco&Tech.

Infolight

Decommunisation

Рівненська компанія Infolight продукує тематичні мапи на основі великих масивів даних. Їхні роботи включають карти обстрілів військ у зоні АТО, карту декомунізації — перелік міст, назви яких мають бути змінені, тощо.

Отже, в Україні є цікаві та дієві приклади використання онлайн мапування для громадської діяльності та вирішення істотних суспільних питань. Деякі з проектів вже мають міжнародне визнання і використовуються за кордоном (приклад www.liveuamap.com та війна з ISIS у Сирії). Є команди розробників, які роблять якісні динамічні портали з онлайн мапами, продукують якісні візуалізації даних та інфографіку.

Наступним проривним проектом може стати онлайн мапа організацій громадянського суспільства — буду вдячний, якщо допоможе нам підготоувати добре ТЗ для цієї мапи, заповнивши анкету https://www.surveymonkey.com/s/ucsoom.