Позитивні зміни

Минулої суботи мене зачепила думка Лєшека Бальцеровича, яку він висловив на зустрічі з членами Несторівської Групи, про те, що добрі, але непопулістські реформи у нас ніхто не захищає — ані громадські організації, ані окремі експерти, ані популярні медіа. Так, у нас багато симуляцій реформування, водночас є речі, які змінились і змінились позитивно. Позитивне мислення, в принципі, не моя найсильніша сторона, але зважаючи на поїздку наступного тижня, де мої давні друзі з різних країн точно питатимуть, що у нас змінилось, залишу тут перелік позитивних змін у владі, у суспільстві та у бізнесі — мої топ п’ять позитивних змін у владі, суспільстві та бізнесі за 2014–2015.

П’ять позитивних змін від влади

1. Зачистка банківської системи. Країна нарешті відкрила очі і побачила, що наша банківська система — зомбі, напічкана вампірами. Власники банків доять депозити з ринку і крутять грошима інших людей із повним ігноруванням вимог щодо інсайдерських операцій. Гроші виводяться, нормативи — підробляються і ніхто ще не сів. Відносно тихо (хоча і не без конфліктів інтересів) відбувається наведення порядку — банки ліквідовуються, власники починають усвідомлювати, що за інсайдерські операції можна сісти і надовго, люди починають усвідомлювати роль власників банку. На вимогу МФВ і за фінансової та експертної допомоги Світового Банку наводиться порядок. Це — добре, хоч і болісно. Позитивно і істотно.

2. Ринкові ціни на енергоносії. Ракову пухлину української економіки вскрили — підняли ціни для населення на енергоносії. Лікування ще триває, і будуть рецеси, але примушення до розуміння реальної (високої) вартості енергоносіїв — це добра справа. Це примушує економіти, це примушує шукати рішення, це примушує вимагати прозорості тарифів, це примушує розуміти, що більшість населення аж ніяк не зможе отримати субсидію і має думати за себе, як дозволяти собі теплі домівки. Це випрямляє мозкові потоки. Це — добре, хоч і болісно. Позитивно і істотно.

3. Нормальний казначейський рахунок. Нормальний стан єдиного казначейського рахунку — це такий, про який ніхто навіть не задумується. Тобто державні та місцеві органи влади мають доступ до своїх коштів у цій системі. За попереднього режиму коштів на рахунках не було — їх всі витягли, роздерібанили і саме тому у 2014р. органи влади майже не інвестували у проекти розвитку — бюджет розраховувався за зобов’язаннями режиму Януковича. Те, що цю ганебну ситуацію вдалось розрулити, — позитив. (при чому свою думку про саму систему Держказначейства висловив раніше).

4. Автономія вишів. Більшість ректорів зараз дивиться на Міносвіти у надії почути накази про програми, які треба впроваджувати, спеціальності, яким треба навчати з вересня 2015р.. І знаєте що? Міносвіти нічого не каже. Почалась автономія вишів — вони самі мають писати і затверджувати програми, вони самі мають право визначати спеціальності. Виші — в шоці, ректори або бавляться в самодурів або гальмують. Але це все — позитив. Ми відпускаємо у вільне плавання систему, яка розівчилась думати самостійно і не вчить цьому студентів. Позитивно й істотно. Ми не робили цього 20+ років.

5. Створення антикорупційного бюро. За Януковича про це бюро згадувалось одним пунктом меню і пустою сторінкою на сайті Адміністрації Президента. Про вимоги Венеційської Комісії щодо бюро тоді було не вигідно говорити. А Національне антикорупційне бюро України таки створюється — вперше в історії країни. Під пильним наглядом інституцій громадянського суспільства.

П’ять позитивних змін у суспільстві

1. Зменшення відстані до влади. Які-не-які — але у телевізорах на ток-шоу з’явились нові обличчя. Недоторкаємих мерів та губернаторів — звільняють, керівників державних монополій та начальників начальників — усувають. Влада перестала бути чимось залізобетонним. Із розумінням порушності влади також прийшло розуміння, що від влади не можна залежати — зменшується патерналізм. Зрозуміло, що багатьом така “слабка влада” недовподоби, — але насправді відбувається позитивне зменшення відстані до влади.

2. Перехід до пошуку рішень. Громадські активісти раптом опинились при владі і зрозуміли, що зараз треба управляти, — думати, обговорювати, пропонувати, відстоювати, переконувати, аналізувати. Швидко, складні теми, прозоро. І певній частині цей перехід від активізму до пошуку рішень вдається, — люди пишуть стратегії, говорять на засіданнях, і т.д. Раптом люди почали розуміти, що хтось ці рішення має мати — або аналітики, або партії, або громадський сектор. Перехід до конструктиву — це супер. Відкрився ще один соціальний ліфт — для толкових експертів у різних сферах.

3. Масове перемішання населення. Не з доброї причини і часто не з доброї волі, але у 2014–2015 в Україні відбулось найбільше перемішання населення, зустрічі людей з різних регіонів. Вимушено переміщені особи (ВПО), армія, добровольці, волонтери, активісти, медики, психологи, менеджери, власники бізнесів … — люди їздять, спілкуються, встановлюють новий соціальний капітал. Значно більше українців зараз знають інших українців з інших регіонів ніж будь-коли за 20+ років нашої новітньої історії.

4. Поява інформаційного імунітету. Люди стали фільтрувати інформацію. Приклад огульної російської пропаганди довів, до чого можна дозомбувати людей, і українці стали обережно ставитись до інформації загалом. Це моя суб’єктивна думка, отримана у спілкуванні, — люди починають вчитись перевіряти інформацію, читати різні джерела, аналізувати.

5. Підвищення рівня громадянської писемності. Люди починають ставити істотні питання — хто відповідає за тарифи і чому вони такі, які є. Чому малі пенсії і чому є так? Яка роль місцевої влади, чому армія така, яка вона є і чим займається міністр. Від власного двору до кухонних дебатів після політичинх ток-шоу — люди прозрівають, що вони живуть у суспільстві і воно якось функціонує. Політичний українець дуже активно вчиться. І це не може не тішити.

П’ять позитивних змін у бізнесі

1. Зменшення пафосу та пихи. У багатьох, хто втратив бізнеси в Криму та на Сході, відбулась переорієнтація — від орієнтації на статус до орієнтації на визнання. Коли на лексусах-паджеро возили канапки на Майдан чи берці в АТО, — лексуси-паджеро набули свого первинного статусу — транспортного засобу. Збився пафос в бізнесі, мати пшонку головного мозку вже не модно. Стали важливі люди, довіра людей до бізнесів та бізнесменів, стали важливими відносини. Пафос і пиха у бізнесі — зменшились.

2. Усвідомлення концепту конкурентоспроможності. Коли ринок Росії — захлопнувся, внутрішній ринок — зсохся, а ринок ЄС — наблизився, красні директори, новоолігархи, дипломовані менеджери, — весь цвєт українського бізнесу, почали усвідомлювати всю внутрішню гниль. Як вийти на зовнішні ринки — де ці маркетологі, де ці менеджери? Як сертифікуватись за євростандартами? Яку продукцію випустити, щоб її купляли? Питання, над якими думають давно в нормальних країнах, нарешті увійшли у голови власників та менеджерів. Пустого ринку, який можна завалити, — більше немає. Схєм, з яких можна пиляти, стає менше. Кредитів і виходів на біржі більше немає. Це все — позитив.

3. Нова хвиля продуктивного малого бізнесу. І в продовження попереднього позитивного моменту — відсутність роботи, звільнення, зменшення доходів породило хвилю нових бізнесів — наразі мікро і малих, але які мають всі шанси стати основою нової української економіки. Щось шиють, придумують, знаходять, виводять одразу на світові ринки. За рік довелось стикнутись з більшою кількістю адекватних підприємців та бізнес-моделей, ніж за кілька попередніх. Це — прекрасно.

4. Загибель присосок. Схєми, дири, розпили знаходять, — про них говорять, з ними воюють (Укртранснафта — пригадуєте), їх витискають. Так, звільнять людей, так, “знищать бізнес”, але таким бюджетним корупційним присоскам пам’ятники ставити не будуть. А ті, які ще сидять на цих схємах, починають гірше спати. Свято — наближається, це вітає у повітрі на бізнес збіговиськах.

5. Зачистка від псевдо підприємців. Так, купа бізнесів відходить у небуття. І це — насправді позитив. Власники та менеджери, які загубили підприємницьку кмітливість, втратили ініціативу, пропустили моменти, — вони відходять. Хтось виїжджає за кордон, хтось насолоджується заробленим, хтось — іде в інші сфери та інші сектори. Але це — позитив, бізнес зачищається від неспроможних, як би прикро це не звучало. Є багато злих у доброму сенсі цього слова — готових спробувати ще раз, ще раз стати підприємцем. І це теж — позитив.