Європейські фонди для України

Volodymyr Vorobey
DG Ukraine
Published in
3 min readNov 23, 2022

Як країна-кандидат на членство в Європейському Союзі, Україна очікує на фінансову підтримку ЄС у відновленні та розбудові. Такі структурні фонди допомагають підготувати країну до членства, — посилити розвиткову спроможність органів влади, підтримати інститути демократії та розвиток громадянського суспільства, підготувати бізнес до конкуренції на європейському ринку, зменшити забруднення навколишнього середовища, підвищити технологічність бізнесу, модернізувати інфраструктуру, осучаснити освіту і т.д.

Багато йдеться про підтримку від європейських партнерів у повоєнному відновленні. Проте нам, українцям, бракує знань про те, як європейські фонди працюють. У Лугано (липень 2022) Україна представила Національний план відновлення України —з 3.000+ окремих проектів — але не представила систему впровадження фондів ЄС (та інших донорів), зрозумілу нашим партнерам. Фонди ЄС — це не банкомат для бажаючих на проекти мрії, фонди ЄС не виділяються комусь під щось на щось, немає “когось”, хто складатиме список проектів, які точно профінансують.

Джерело — https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/en/site/learn-more-about-european-funds/discover-how-the-funds-work

Фонди ЄС — це система фінансування операційних програм великого розміру з фокусом на досягнення конкретних цілей модернізації, наприклад регіонального типу (гіпотетична Операційна програма Розвиток Херсонської області — яка ставить у фокус розвиток регіону) або тематичні (умовна Операційна програма Інноваційна економіка — яка має у фокусі технологічну спроможність бізнесу та модернізацію технічної освіти). Операційні програми переважно складають на 7 років (поточний період — 2021–2027) і переважно вони мають бюджети у мільярдах євро.

Кожна програма має логіку інтервенції — що саме ми хочемо досягти за 7 років та як ми це виміряємо (для Операційної програми розвитку Херсонської області — це, наприклад, зростання середнього рівня доходу населення до рівня 15 тис євро на рік, а для Операційної програми Інноваційна економіка — це, наприклад, кількість промислових роботів в Україні та обсяг експорту продукції 9 рівня технологічної готовності). Кожна програма має графік оголошення конкурсів проектів. Проекти та програми обиратимуться у відкритий спосіб, відповідно до критеріїв та у спосіб, що відповідає вимогам Інструкції з організації закупівель та контрактування (Procurement procedures and practical guide, PRAG).

Далі потрібна система впровадження (за матеріалами системи у Польщі):

  • Координаційній комітет — найвищий орган, що координує та відповідає за впровадження фондів ЄС, включає усі Органи управління, Міністерство фінансів, ключових представників секторів (бізнес, громадянське суспільство) та органів місцевого самоврядування.
  • Органи управління (Managing Authorities) — органи, на яких покладене управління конкретною програмою (наприклад обласна адміністрація для Операційної програми Розвитку Херсонської області, або Міністерство економіки для Операційної програми Інноваційна економіка). Органи управління складають пріоритети програм, визначають критерії оцінювання, графіки програм, відповідають за промоцію.
  • Допоміжні органи (Intermediate Bodies) — органи, яким Органи управління делегують певні повноваження з управління Операційних програм, наприклад коли такі органи мають кращу компетенцію у певній сфері (наприклад, Міністерство економіки залучає Міністерство освіти та науки як Допоміжний орган для підготовки конкурсів та відбору проектів Операційної програми Інноваційна економіка, оскільки тут потрібні компетентності МОН).
  • Органи впровадження (Implementation Authorities) — організації, які безпосередньо приймають заявки, оцінюють проекти (залучають експертів), підписують договори, фінансують, оцінюють, отримують звіти тощо. Функції Органів впровадження можуть передаватися комерційним компаніям (сервісні контракти).
  • Орган з аудиту (Audit Authority) — проводять незалежний аудит програм та проектів у програмах.
  • Моніторингові комітети (Monitoring Committees) — відповідають за визначення критеріїв оцінки проектів, оцінку логіки інтервенції програми (доцільність програми, її вплив). До моніторингових комітетів Операційних програм входять органи влади, органи місцевого самоврядування, представники громадянського суспільства, експертних організацій, бізнес-об’єднання тощо. Кожна операційна програма має мати моніторинговий комітет.
  • Система контролю та розрахунків (Project Settlement) — єдина система відслідковування статусу програм, проектів, розрахунків за проектами, процес сертифікації витрат за проектами. Можливість мати повний зріз статусу проектів — індикаторів впровадження та стану використання коштів.
  • Аналіз та оцінка — система звітів про аналіз ефективності програм, досягнення цілей впливу, оцінки результативності та ефективності програм, визначення найкращих проектів тощо.
  • Система інструкцій — інструкції з проведення проектних конкурсів, прийнятності витрат, оцінки програм, комунікації проектів тощо.

Якщо Україна претендує на фінансування ЄС на відновлення та розбудову, нам потрібно дати самим собі відповіді на три питання:

  1. Які Операційні програми та в якому обсязі нам потрібні? Який вплив матиме кожна з цих Операційних програм у горизонті 7 років?
  2. Хто виконуватиме функції Органів управління, Допоміжних органів та Органів впровадження для кожної з цих Операційниї програм? Як та коли ці Органи мають бути створені та почати свою роботи над деталями Операційних програм (пріоритетами, критеріями, графіками конкурсів тощо)?
  3. Хто та коли має розробити та впровадити зміни до НПА (нормативно-правових актів) для роботи за PRAG, для системи розрахунків, системи контролю та розрахунків, хто та коли розробить систему інструкцій для проектних конкурсів?

Це три питання до Національної ради з відновлення України від насліднів війни. Від швидкості та спроможності дати відповіді на ці питання залежить швидкість запуску фондів ЄС для відновлення України.

--

--

Volodymyr Vorobey
DG Ukraine

Директор агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks. Бізнес-консалтинг, програми розвитку бізнесу, зелена економіка, креативні індустрії …