Õiged kontaktandmed rahvastikuregistris — kas täitumatu unistus on täitumas?

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Digiriik
Published in
2 min readSep 13, 2023

Eestis on enesestmõistetav, et riik suhtleb inimesega elektrooniliselt — nii jõuavad kõik vajalikud teated kiiresti kohale, olenemata sellest, kas inimene on oma püsivas elukohas, suvekodus või reisil. Miks aga on teadete ja dokumentide inimesteni toimetamine läinud seni üle kivide ja kändude? Eelkõige seepärast, et riigi käsutuses olevad kontaktandmed on sageli aegunud või valed. Lisaks rahvastikuregistrile, mis peaks olema inimeste kontaktandmete „tõe allikas“, dubleeritakse ja kogutakse neid paljudesse infosüsteemidesse ning see lisab keerukust veelgi.

Iseteeninduskeskkonnas kasutajale kuvatav kontaktandmete ajakohastamise aken (prototüüp)

Probleemi teadvustades tellis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium analüüsi, et leida hea lahendus, mille abil saaks inimene mis tahes asutuse elektroonilisse iseteeninduskeskkonda sisenedes näha oma kontaktandmeid otse rahvastikuregistris ja neid ka parandada. Analüüsi viib läbi Cybernetica AS ja see valmib käesoleva, 2023. a oktoobris. Tulemite alusel juurutatakse lahendus esmalt Sotsiaalkindlustusameti kui idee autori ja rahvastikuregistri kui andmete omaniku e-iseteenindustes, seejärel järk-järgult mujal.

Andmete uuendamiseks kasutatakse Riikliku Postkasti 2.0 lahendust

Kui hetkeolukord oli läbi analüüsitud, kaaluti koostöös partneritega[1] läbi kolm võimalikku lahendusalternatiivi ja valiti neist parim. Otsustati, et kasutama hakatakse Riikliku Postkasti 2.0 kontaktandmete uuendamise funktsionaalsust, mida arendab RIA. Selle lahenduse kasuks rääkis lihtsus ja universaalsus ning see, et kontaktandmete uuendamise käigus valideeritakse kohe ka sisestatud e-posti aadressi ja telefoninumbri õigsust. Arvestati seda, et riiklikus postkastis valideeritakse esitatud andmeid juba praegu ning et Riikliku Postkasti 2.0 arendused on töös. Otsustamisel võeti arvesse kaasatud asutuste ja — mis eriti oluline — lahenduse tulevaste kasutajate vajadusi ja arvamusi.

Praeguseks on valminud lahenduse prototüüp, mida testiti kolme eri vanusegruppi kuuluvate kasutajatega. Kasutajate hinnang prototüübile on positiivne. Kontaktandmete ja lisa-aadresside lisamine ja eemaldamine oli nende jaoks lihtne ja intuitiivne. Ka peeti sisestatud kontaktandmete valideerimist igati mõistlikuks, kuna see on erasektori teenustest juba tuttav.

Prototüübist töötava lahenduseni pole enam pikk tee

Koostöös SMITi, TEHIKu ja RIAga on käimas tehniliste lahenduste kirjeldamine. Lisaks selgitatakse, kas ja milliseid arendusi on vaja teha kaasatud asutuste infosüsteemides ja kuidas peaks käima andmete re-valideerimine, kui inimene pole ammu ühtki e-iseteenindust külastanud. Paralleelselt projektiga arutatakse, mida tuleb muuta õiguses, et lahendus toimima saada. Rahvastikuregistri seadus on uuendamisel ning tõenäoliselt on vaja mõningaid muudatusi ka teistes õigusaktides.

Kui kontaktandmete uuendamise lahendus on edukas, saab selle juurutada kõigis e-iseteenindustes. Kuna andmeid muudetakse otse rahvastikuregistris ja need kontrollitakse üle, paraneb andmete kvaliteet ja kaob vajadus kontaktandmeid dubleerivalt kõigisse infosüsteemidesse koguda.

[1] Projekti on kaasatud Siseministeerium kui rahvastikuregistri vastutav töötleja, Sotsiaalkindlustusamet, Maksu- ja Tolliamet, Kaitseressursside Amet, Transpordiamet ning Politsei- ja Piirivalveamet kui rahvastikuregistri andmeandjad, SMIT ja TEHIK kui tehniliste lahenduste arendajad ja RIA kui riikliku postkasti ehk riigi teavitusteenuse arendaja.

Liivi Karpištšenko
Teenuste nõunik
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

--

--