Digiriigi teataja nr 26

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Digiriik
Published in
7 min readMay 7, 2024

--

Tere!

Elame avatud ja demokraatlikus ühiskonnas, mille avalike teenuste digitaliseeritus on üks kõrgemaid maailmas. Eesti kodanikud on harjunud sellega, et enamus teenused on veebis mugavalt kättesaadavad. Eesti riik hoolitseb selle eest, et inimeste andmed on hästi kaitstud ning arendatavad teenused muutuvad järjest mugavamaks, kaasaegsemaks ja personaalsemaks.

Irina Klementi

Eesti pikaajaline kogemus, tehnoloogia kiire areng ja väikeriigi paindlikkus pakuvad selleks suurepäraseid võimalusi. Kaalukõvera teisel pool on aga küberturvalisus, mille tagamine muutub üha suuremaks väljakutseks.

Muutunud küber- ja julgeolekuolukord maailmas, suurem sõltuvus digitaalsetest lahendustest ja tehnoloogia areng on mõjutanud kogu ühiskonna valvsust, sh ka Eestit. Riiklikust julgeolekust ja küberohupildist lähtuvalt tuleb senisest enam prioritiseerida riskide hindamist, teenuste toimepidevuse taseme ühtlustamist, ühiskonna teadlikkuse tõstmist ja valmisolekut tuleviku tehnoloogiate rakendamiseks. Seisan hea selle eest, et riiklik küberturvalisuse juhtimine toetaks ühiskonna vajadusi ning on läbivalt intsidente ja kriise ennetav digiteenuste turvalisemaks muutmisel.

Küberturvalisus on lahutamatu osa digiriigist ning sellega peame arvestama me kõik. Kaasaegne küberohutus ja pidev kübervaldkonna areng tagab meile kõigile kindlama homse ja turvalisema digiriigi. Ainult nii saame hoida Eesti elanike turvatunnet ja usaldust nii digiriigi kui ka sellega läbi põimunud digitaalsete teenuste vastu.

Irina Klementi
Riikliku küberturvalisuse osakonna juhataja kohusetäitja
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
irina.klementi@mkm.ee
+372 5399 6896

VÄRSKED LOOD

Cybernetica toetab Eesti riiki turvalise tehisintellekti kasutuselevõtmisel ja arendamisel
Selle aasta algusest on Cybernetica AS astunud strateegilisi samme, et toetada Eesti riiki turvalise tehisintellekti juurutamisel digiühiskonda. Selle tulemusel valmis esimese kvartali lõpus Riigi Infosüsteemi Ametile (RIA) tehtud tehisintellekti küberturvet käsitlev uuring. Samuti teeb Cybernetica koostööd äsja moodustatud Eesti tehisintellekti tippkeskusega. Loe lähemalt Digiriigi blogist.

Kas e-Eesti on ligipääsetav kõigile?
Sajad õpilased kogesid EIS-i (Eksamite infosüsteemi) mittetoimimise tõttu stressi ning ebausaldust e-teenuste vastu. Ligi pool Eesti elanikkonnast kogeb ebamugavust e-teenuste kasutamisel pea igal kasutuskorral. Kuid see ei pea nii olema. Loe lähemalt Digiriigi blogist.

Tehnopoli ja RIA küberkiirendis startis kaheksa iduettevõtet
Tehnopol Startup Inkubaator korraldab koos Riigi Infosüsteemi Ameti ja Euroopa küberpädevuskeskusega (ECCC) küberkiirendit, mis aitab kübervaldkonna iduettevõtetel oma tooteid või teenuseid arendada. Kiirendi teine voor alustas oma teekonda 16. aprillil. Küberkiirendi eesmärk on tuua küberturvalisuse valdkonda uusi tooteid ja ettevõtteid, mis looksid kasu ka teistele ettevõtetele. Kiirendisse pääsenud tiimid saavad oma ideede arendamiseks tipptasemel nõu ja kuni 48 000 eurot. Täpsema ülevaate saad siit.

Märtsikuu küberruumis: suuremad küberründed ja olulisemad teenusekatkestused
Riigi Infosüsteemi Ameti kuukokkuvõttest selgub muu hulgas, et märtsis korraldati Eesti avaliku sektori veebilehtede vastu rekordilise mahuga ummistusrünne, kasvasid pettused ja pahaloomulised ümbersuunamised ning tehniliste tõrgete tõttu oli häiritud riiklike autentimisteenuste ja portaali eesti.ee töö. Loe lähemalt siit.

Eesti kinnipeetavad kasutavad asjaajamiseks tahvelarvuteid
Digiriigile kohaselt on ka vanglad astunud sammu digitaalse tuleviku suunas — 2023. aastal said kinnipeetavad enda kasutusse 200 tahvelarvutit, millele puhul on Riigi IT Keskus (RIT) tehniliselt taganud, et vangidel on võimalus turvaliselt vajalikule infole ligi pääseda. Loe lähemalt siit.

RIT osaleb IT-süsteemide nooremspetsialisti kutsestandardi väljatöötamisel
IT-süsteemide nooremspetsialistide, tase 4, kutsestandardit uuendatakse iga viie aasta tagant. Standardi väljatöötamisel esindab riigisektorit sel korral Riigi IT Keskuse (RIT) kasutajatoetalituse juhataja Kaire Eljas. Loe lähemalt siit.

RIT on ette valmistamas Microsofti litsentside keskset hanget
Riigi IT Keskus (RIT) on ette valmistamas vabatahtlikku keskset hanget „Microsoft litsentside ostmine ja rentimine raamlepinguga“. Avaliku sektori asutustel on võimalus hankes osaleda oma soovist märku andes. Loe lähemalt siit.

Kuidas ette valmistada organisatsiooni võimalikeks küberohtudeks?
Pidevalt arenevate küberohtudega silmitsi seismine muutub üha päevakajalisemaks. Saadaval on erinevad võimalused, et tõsta ettevõtte küberjulgeolekut, eelkõige tuleb tähelepanu pöörata juhtkonna kaasamisele, uute tehnoloogiate riskihaldusele, intsidentide ennetamisele ja teadlikkuse tõstmisele. Loe lähemalt siit (inglise keeles).

TASKUHÄÄLINGU UUED SAATED

  • “Sündmusteenus on järgmine samm riigiteenuse tarbimisel” — Riigi Infosüsteemi Ameti personaalriigi osakonna juhataja Kai Kallas ja Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse osakonna nõunik Margarita Källo.
  • “Andmete jagamisel peab igaüks ise piire tunnetama” — Riigi Infosüsteemi Ameti andmevahetusosakonna juhataja Riho Kerge.
  • “Andmekaitse köögipoolest ja sellest, kuidas kasutajana tähelepanelikult tegutseda” — MKMi andmete taaskasutuse programmijuht Regiina Sepp ja MKMi IT õiguse valdkonnajuht Stina Avvo.

Kuula saateid siit.

“Olukorrast digiriigis” annab iganädalaselt ülevaate Eesti digiriigis toimuvast. Saatekülalised on digiteenuste loojad ja arendajad, samuti valdkonna otsustajad ja eksperdid.
Saateid saab kuulata Delfi Taskust või Spotify’st.

Kui ka sul on mõni huvitav teema, millest võiks taskuhäälingus rääkida, võta meiega ühendust!

AKTUAALNE

MKM ja RIA on uuendamas “Eesti digiühiskond 2030” arengukavas olevat küberturvalisuse strateegiat
Küberturvalisuse strateegia dokument seab eesmärgid järgnevateks aastateks neljas võtmevaldkonnas: riikliku küberturvalisuse arengu juhtimine, ühiskonna küberkerksuse tõstmine, intsidentide seire ja tõkestamine ning küberturvalisele digitaalsele arengule soodsa keskkonna kujundamine maailmas ja Eestis. Pärast kinnitamist avaldame arengukava ja strateegia dokumendid MKMi kodulehel.

EAS/Kredex ühendasutus pakub küberturvalisuse taseme kaardistamise ja arendamise toetust
Toetuse eesmärk on edendada Eesti väikese- ja keskmise suurusega ettevõtjate küberturvalisust. Toetuse taotlemine on jooksev ning seda rakendatakse koostöös Riigi Infosüsteemi Ametiga. Taotlusvoorud on avatud kuni 02.09.2024 või kuni eelarve lõppemiseni. Toetust kaasrahastatakse Digital Europe vahenditest. Loe lisaks siit.

EAS/Kredex toetab ka digipööret ettevõtetes
Toetuse eesmärk on toetada automatiseerimist ning digitaalsete tehnoloogiate ja robotite kasutuselevõttu. Loe lisaks siit.

ACER edastas Euroopa Komisjonile piiriüleste elektrivoodega seotud valdkondlike nõuete teksti
Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööamet (ACER) pani kokku ja edastas Euroopa Komisjonile piiriüleste elektrivoodega seotud valdkondlike nõuete (võrgueeskirja) teksti, mis on seotud küberturvalisusega — lühendina NCCS; need sisaldavad ka ühiseid miinimumnõudeid kriisihalduse planeerimise, monitoorimise ja teavitamisega selles sektoris. NCCS on Euroopa Komisjoni (DG Energy) poolt vastu võetud ning hetkel kehtib dokumendi suhtes esitatavate vastuväidete ooteperiood kuni 11. maini. Lisainfo ja tekst leitav siit.

Analüüsi tulemused AI tehnoloogia riskidest ja nende leevendamise võimalustest
Tehisintellekti süsteemide üha laiema leviku tõttu on Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) hinnangul vaja eraldi tähelepanu pöörata nende küberturvalisusele. Toetamaks Eesti ettevõtete ja asutuste arenguplaane, pani Cybernetica AS RIA tellimusel kokku analüüsi AI tehnoloogia riskidest ja nende leevendamise võimalustest, millega tasub tutvuda kõigil, kes kavatsevad tehisaru kasutusele võtta. Loe rohkem siit.

TalTechi e-riigi õppekava aitab naistel tehnoloogiasektoris läbi lüüa
Elame ajastul, mida on vaieldamatult kõige rohkem mõjutamas tehnoloogia ja selle tormiline areng. Lisaks laiapõhjalistele uuendustele erasektoris leiavad digimuutused aset ka riigitasandil, mistõttu vajab riik järjepidevalt juurde e-riigi süsteeme tundvaid spetsialiste. Just sel eesmärgil on loodud TalTechi e-riigi tehnoloogiate ja teenuste magistriõppekava, kus töökogemusega spetsialistid saavad teha kiirelt ning mugavalt põneva karjääripöörde. Loe lähemalt siit.

Tallinna Mehhanism sai auhinna
USA Insitute for Security and Technology IST jagas esmakordselt auhindu silmapaistvate küberjulgeolekualaste saavutuste eest. Tallinna Mehhanism sai auhinna rahvusvahelise mõjuga algatuse kategoorias. Eraldi toodi välja Tanel Sepa ja Tadeusz Chomicki roll mehhanismi eestvedajatena.

Aprillis uuenes riiklik postkast
Aprilis jõudis kasutajateni täiesti uus riiklik postkast, kus muudeti lisaks visuaalsetele uuendustele oluliselt kogu riikliku postkasti toimimisloogikat ja taustsüsteeme. Uuendusega tagatakse sujuvam postkasti toimimine, mis võimaldab edaspidi teha uusi olulisi tehnoloogilisi hüppeid. Loe lähemalt siit.

RIA peadirektori asetäitjaks riigi infosüsteemi alal sai Taavi Ploompuu
Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektori asetäitjana riigi infosüsteemi alal asus 1. aprillist tööle senine personaalriigi osakonna juht Taavi Ploompuu. „Kandideerisin sellele kohale, sest suund, kuhu koos liigume, on õige. RIA on muutumas olulisimaks riigi keskseks IT-majaks ning meie mõju ühiskonnas on kasvamas. RIAs töötavad head ja kompetentsed inimesed, kellega koos suudame selles pidevalt muutuvas keskkonnas kohaneda ja samal ajal luua klientidele lisandväärtust,“ kirjeldas Ploompuu. Loe lähemalt siit.

Eesti Mereakadeemia alustab merenduse küberjulgeolekualast koostööd Singapuriga
TalTech Eesti Mereakadeemia sõlmis vastastikuse mõistmise memorandumiga koostööleppe Singapuri Mere- ja Sadamaametiga (MPA), Singapuri Mereinstituudi (SMI), Singapuri Tehnoloogiainstituudi (SUTD) ja CR14 Sihtasutusega Eestist, et koostöös läbi viia merenduse küberjulgeoleku uurimis- ja arendustegevusi. Loe rohkem siit.

TOIMUNUD ÜRITUSED

Interneti Päev tõi luubi alla mitmed olulised teemad.
10. aprillil toimunud Interneti Päev andis palju head mõtteainet nii valimiste mõjutamisest, interneti tulevikust kui ka AI kasutamise võimalustest. Loe rohkem ja vaata ettekandeid siit.

Lvivi Polütehnilise Ülikooli delegatsioon külastas Taltechi
15.–19. aprillil toimunud professorite Yuriy Lakh ja Olena Nyemkova visiidi eesmärgiks oli leida võimalusi Ukraina Küberturvalisuse suurendamiseks ning arutleda, lisaks täna hindamisel olevale Erasmus mobility ühisprojektile, tulevaste ühiste projektide võimalusi. Koostöö võimalusi arutati nii Küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuses kui ka Sardtehisintellekti laborist Mairo Leieriga kellel on juba varasemalt koostöökogemused Ukraina teadlastega.

Euroopa Liidu regulaatorasutuste ekspertrühm kohtus Tallinnas
16.–17. aprillini toimus Tallinnas Euroopa Liidu 23 liikmesriigi regulaatorasutuste FESA/ECATS ekspertrühma töökohtumine, mille korraldas Riigi Infosüsteemi Amet. Töörühm aitab kaasa üleeuroopaliselt ühtlustatud usaldusteenuste piiriülesele toimimisele. Kohtumisel arutati NIS2 ja eIDAS2 regulatsioonidest tingitud uusi tegevusi ja nende üle võtmist siseriiklikesse õigusaktidesse. Jagati ka infot digikukru ehk ELi digiidentiteedirakenduse arengutest liikmesriikides, räägiti postkvantkrüptograafiast ja Eesti tutvustas krüptoalgoritmi elutsükli uuringuid.

16. ja 25. aprillil toimusid Eesti infoturbestandardi ehk E-ITS kaasamisseminarid
Kaasamisseminaril tegi NIS2 direktiivi nõuetest KüTSi rakendajale teemal ettekande Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindaja. Seminaride info koos esitatud slaididega on leitav siit ja siit.

17. aprillil toimus Ülemiste Citys Mudel-Eesti Sihtasutuse poolt korraldatud küberkaitse meistriklass
Töötoas anti oma panus noorte poliitikahuviliste harimisse ja küberturvalisuse teadlikkuse tõstmisesse. Tallinnas toimunud üritusel osales kokku rohkem kui 150 noort üle Euroopa, kes sessiooni neljandal päeval jagunesid seitsme erineva töötoa vahel.

Maailma kõige progressiivsem küberkaitse harjutus igaaastaselt Tallinnas
22.–25. aprillini toimus Tallinnas maailma kõige mahukam live-fire küberkaitse harjutus Locked Shields 2024. See ülemaailmne sündmus näitab strateegilist koostööd enam kui 40 riigis, tuues kokku küberturvalisuse, digitaalse kriminalistika, õigusküsimuste, strateegilise kommunikatsiooni ja teised eksperdid. Loe rohkem siit.

Kodutütred kogunesid Virumaale küberturbe linnalaagrisse
Kevadisel koolivaheajal kogunesid Alutaguse, Järva, Jõgeva ja Viru ringkonna kodutütred Rakverre, et uurida, millega tegelevad küberturbe eksperdid, mis on eetiline häkkimine ning millised küberohud võivad ähvardada võrke, arvuteid ja nutiseadmeid. Küberturbe linnalaagri korraldas koostöös kodutütardega Riigi Infosüsteemi Amet. 23. aprillil toimunud üritus oli juba kolmas ning järgmine sarnane laager on kavas sügisel.

OSALE

7. mail koolitus “Tehisintellekti projektijuhtimine — tehisintellekti sõbralik tarkvaraarendus”, registreeru siin.
8. mail lõppeb kandideerimine rahvusvahelise küberturvalisuse koostöö nõuniku kohale, kandideeri siin.
9. mail hübriidkonverents “Digiühiskond: mõtleme veel”, osale siit.
15. mail koolitus “Lihtsalt ja arusaadavalt keeletehnoloogiast”, registreeru siin.
15. mail Merenduse küberjulgeoleku keskuse teadusseminar, osale siit.
15. mail ENISA konverents “Telecom & Digital Infrastructure Security Forum 2024”, Soomes, registreeru siin.
17. mail TalTechi küberturvalisuse päev.
17. mail IT bändide suurüritus RockIT, rohkem infot siit.
20. mail lõppeb ideekorje kosmosevaldkonna aasta tippsündmusele “Software Defined Space Confecerence (SDSC2024)”, esita oma idee siin.
21.–22. mail 6G tehnoloogiakonverents “G Global Summit 2024”, Ühendkuningriigis, registreeru siin.
22. mail Andmeteaduse seminar “Kultuur ja andmed”, registreeru siin.
28.–31. mail CCDCOE rahvusvaheline küberturbe konverents (CyCON), rohkem infot siit.
28.–31. mail IX Kõrgemad küberkaitse ja digiriigi kursused (KÜDI).
5. juunil koolitus “Lihtsalt ja arusaadavalt andmehaldusest”, registreeru siin.
5. juunil TalTechi Innovatsioonifestival 2024: Tehisintellekt ühiskonna teenistuses, rohkem infot siit.

Digiriigi Teataja ilmub kuus korra ning toob teieni tähtsaimad digiriigi arengud. Liitu uudiskirjaga siin.

--

--