Digiriigi Teataja nr 31

Justiits- ja Digiministeerium
Digiriik
Published in
10 min readOct 7, 2024

Eeldame kodanikena riigilt efektiivsust targa tellija kingade täitmisel ning avalike vahendite kasutamisel. Selle taustal on avalikkuses tekitanud elavat arutelu riigi IT-majade paisumine. Kahtlemata on tänases toimemudelis tõhustamise potentsiaali, kuid vastandamise taustal kipub jääma tähelepanuta olulisem — kuidas tagada, et sektorist sõltumata jaguks meil ka lähitulevikus IT-talente, kes loodud digiriiki arendaks ja ülal hoiaks.

Karl Andreas Sprenk

IT-talentide nappusest on räägitud pikalt — ka sellest, et tööjõuvajaduse prognoosidele vastamiseks ei piisa „traditsioonilise hariduse“ panusest, vaid vajalik on luua alternatiivseid sisenemisteekondi ning täiend- ja ümberõppe võimalusi. Lõppeval suvel kajas ajakirjandusest aga vastu, kuidas noortel IT-erialade lõpetajatel on keeruline leida esimest praktika- või töökohta. Samuti nähtus suvel avaldatud Statistikaameti tööturu kiirstatistikast, et noorte tippspetsialistide arv on languses. Seetõttu on paslik küsida (uudiskirja formaati arvestades küll retooriliselt) — mida saame avaliku ja erasektori koostöös teha selleks, et meil jaguks spetsialiste, kes loodud digiriiki ka homme arendaks ja ülal hoiaks.

Pilootprojektina käivitasime sel suvel RIA, RITi ja TEHIKuga koostöös ühtse IT-tudengite praktikaprogrammi, eesmärgiga pakkuda IT-erialade lõpetajatele võimestavat praktikakogemust. Üle 350 kandideerimise 16-le erinevale profiilile on tugev algus. Arvestades nii kandidaatide kui osalevate asutuste positiivset vastukaja kujuneb loodetavasti sellest toimiv ja jätkusuutlik mudel.

Lõpetuseks — tõhusamat toimimist ei ole võimalik saavutada üksnes kärpimisega. Loodetavasti kõlab nüüdseks juba „lahtisest uksest sissemurdmisena“ üleskutse tegeleda inimeste (digi)kompetentside kasvatamisega. Sel sügis-talvel on digiarengu valdkonna pakutavate täiendkoolituste fookuses targa tellija kompetentsi kasvatamine — kuidas olla paremaks partneriks IT-arendusprojektide juures ning planeerida ja kavandada suuremahulisi digimuutuseid. Lisaks leiab jätkuvalt erinevatel teemadel e-kursuseid Digiriigi Akadeemia platvormilt.

Ei muud kui viime digiteadmised uuele tasemele!

Karl Andreas Sprenk
IT-oskuste valdkonna juht
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Värsked lood

Valmimas on (digi)teenuse standardi edasiarendus
Selle aasta detsembris valmib (digi)teenuse standardi uus täiendatud versioon, mis kirjeldab, kuidas peaksime avalikus sektoris kodanikele ja ettevõtjatele suunatud teenuseid ning digiteenuseid arendama ja osutama. Standard hõlmab teenuse arendamise ja osutamise protsessi, keskseid põhimõtteid ja suuniseid ning hindamiskriteeriume. Täpsemalt saab lugeda siit.

Andmekaitselised rikkumised 2024
Juunis, juulis ja augustis teavitasid organisatsioonid meid andmekaitselistest rikkumistest kokku 42 korral: juunis 8, juulis 16 ja augustis 18 rikkumisteadet. Nendest 19 juhul oli rikkumine seotud avaliku sektori või nende hallatava asutusega. Aasta varem oli samal perioodil teavitatud kogu rikkumiste arv 32, millest 11 seotud avaliku sektoriga.Võrreldes 2023. aastaga, kui kogu rikkumiste arv oli 197, on selle aasta 8 kuuga meile laekunud juba 122 rikkumisteadet. Täpsemalt saab lugeda siit.

Augustis korraldati kaks lunavararünnakut ja levitati massiliselt õngitsusi
Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) kuuülevaatest selgub muu hulgas, et augustis toimus Eestis kaks lunavararünnakut, turvanõrkust ära kasutades tungiti Transpordiameti süsteemi ja Omniva nime kuritarvitades saadeti massiliselt õngitsussõnumeid. Loe lähemalt siit.

Riigiportaal on nüüd micro-frontend võimekusega
Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) viis eesti.ee portaali uuele mikroesitluskihi (micro-frontend ehk MFE) lahendusele. See uuendus võimaldab avalike teenuste omanikel kuvada oma mikroesitluskihil loodud teenuseid riigiportaalis tehniliselt kaasaegse ja turvalise raami ehk kestrakenduse kaudu, mis sisaldab päist, jalust ja vasakmenüüd. Lõppkasutaja jaoks jäi portaali visuaalne vaade ja funktsionaalsus samaks. Loe lähemalt siit.

Eesti.ee mobiilirakendust hakkab testima 2300 kasutajat
Riigiäppi hakkab testima 2300 kasutajat. Testimine algab 7. oktoobril ja kestab kaks nädalat. Selle aja jooksul saavad testijad rakendust proovida ning anda tagasisidet, mis aitab arendusmeeskonnal luua kasutajate vajadustele vastava riikliku mobiilirakenduse. Loe lähemalt siit.

Ukraina lansseeris Eesti eeskujul e-residentsuse programmi — uResidency
E-riigi Akadeemia (eGA) on Euroopa Liidu toel panustanud Ukraina e-residentsuse programmi väljatöötamisse ja käivitamisse. Programm aitab Ukrainal meelitada ligi välisinvesteeringuid ja tuua riik lähemale Euroopa Liidu digitaalsele turule. Loe lähemalt siit.

ÜRO Rahvusvahelise Telekommunikatsiooni Liidu värske küberturvalisuse raport paigutab Eesti kõige edukamate riikide hulka
Globaalse küberturvalisuse indeksi raport analüüsis Eesti edusamme digitaalsete turvameetmete rakendamisel viies peamises valdkonnas: õiguslikud, organisatsioonilised, koostöö-, tehnilised ja võimekuse arendamise meetmed. Loe lähemalt siit.

Uuring: ligi kümnendik Eesti elanikest ei pööra küberohtudele üldse tähelepanu
Värsked küsitlustulemused näitavad, et valdav osa Eesti elanikest järgib internetis vähemalt mõnda turvalise käitumise soovitust, aga ligi kümme protsenti inimestest ei kasuta mitte ühtegi. Samal ajal on mõjuga küberintsidentide arv Eestis aastaga ligi kahekordistunud. Loe lähemalt siit.

Teaduste akadeemia komisjon: väga kõrged riskid e-valimistel puuduvad
Teaduste akadeemia küberturvalisuse komisjon ei tuvastanud e-valimistel väga kõrgeid riske, kuid leidis kuus võimalikku keskmise riskitasemega ohtu, ütles küberturvalisuse komisjoni esimees ja akadeemik Dan Bogdanov “Terevisioonis”. Loe lähemalt siit.

Valmis põhjalik teekaart Eesti ühe kõige olulisema maksusüsteemi kaasajastamiseks
Maksu- ja Tolliameti (MTA), Rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskuse (RmIT), Ernst & Young Baltic (EY) ja Cybernetica koostöö tulemusel valmis detailne teekaart maksukohustuslaste registri (MKR) kaasajastamiseks. Projekti eesmärk oli kaardistada süsteemi seisukord ja luua konkreetsed juhtnöörid, kuidas edaspidi tagada maksumaksjatele veelgi lihtsamad, mugavamad ja tulevikukindlamad teenused. Registrile toetuvad riigi maksusüsteemi ja teiste riigiasutuste jaoks tähtsad teenused. Loe lähemalt siit.

Eesti omistas esimest korda riigivastased küberrünnakud kuriteo toimepanijatele, kelleks on Venemaa sõjaväeluure
Septembri alguses omistas Eesti koos veel 9 riigiga 2020.a küberrünnakuid GRU konkreetsele üksusele — tegemist on paari aasta pikkuse erinevate riikide ühise uurimisega, millest ka Eesti aktiivselt osa võttis. GRU on teadupärast ikka meid sihikule võtnud, kuid meie jaoks on see omistamine erakordne, kuivõrd teeme esmakordselt eraldi oma riikliku omistamise, millega kaasnevad nt ka vahistamismäärused kolmele kurjategijatele. Loe lähemalt siit.

Taskuhäälingu uued saated

  • “Miks registreerida .ee domeen?” — Eesti Interneti SA turundus- ja kommunikatsioonijuht Mare Vahtre ning jurist Helen Aaremäe-Saar.
  • “Avaandmed — varjatud aare Eesti innovatsioonis või kasutamata potentsiaal?” — MKMi andmete nõunik Sofia Paes ja Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) andmete talituse juht Kristjan Lemmsalu.
  • “Noorem-tarkvaraarendajaks saab õppida ka poole aastaga” — MKMi IT-oskuste valdkonna juht Karl Andreas Sprenk.
  • “Miks vajab Eesti e-residentsust?” — e-residentsuse tegevjuht Liina Vahtras.
  • “Kas praktikaprogrammid suudavad lahendada tööjõupuuduse IT-sektoris?” — Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) andmete talituse juht Kristjan Lemmsalu, RIA praktikant Hanna Kätlin Ardel, MKMi projektijuht Triinu Lätt.

Kuula saateid siit.

“Olukorrast digiriigis” annab iganädalaselt ülevaate Eesti digiriigis toimuvast. Saatekülalised on digiteenuste loojad ja arendajad, samuti valdkonna otsustajad ja eksperdid.
Saateid saab kuulata Delfi Taskust või Spotify’st.

Kui ka sul on mõni huvitav teema, millest võiks taskuhäälingus rääkida, võta meiega ühendust!

Aktuaalne

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM) ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit (ITL) kuulutavad välja konkursi “Parim IT-juht”
Kas tead mõnda IT-juhti, kes on tehnoloogia abil toonud oma organisatsioonis kaasa olulise arenguhüppe ja avaldanud mõju ka laiemalt, teistes sektorites? Või oled ise edukalt juhtinud suuri muutusi IT-vallas ja loonud seeläbi täiesti uue väärtuse? Kui jah, siis registreeri end või oma juhti parima IT-juhi konkursile siin!

31. oktoobril toimub Riigiside infopäev
Riigi infokommunikatsiooni Sihtasutus koostöös Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga korraldavad 31.oktoobril Riigiside infopäeva. Sel aastal räägitakse Euroopa komisjoni sidetaristu teemalisest valgest raamatust, välisühendustest, saartalituse ja asutuse kriisvalmidusest, teabekaitsest ja turvalisest sidest Eestis, suhtlusest kriiside ja arvutitöökoha teenuses ja muud huvitavat. Ettekandeid teevad teiste hulgas MKM, RIKS, RIT, VLA ja TTJA.

Kuula andmehäälingu saadet “Noored, veebikäitumine ja andmekaitse”
Värskes episoodis on põhiteemaks noored. Saatejuhil Geili Keppil on külas Politsei- ja Piirivalveameti kommunikatsioonispetsialist Maarja Punak, kes toob markantseid näiteid oma tööelust ja räägib ka veebipolitseiniku tööst. Loomulikult ei saa saates mööda vaadata andmekaitsest ja erinevatest soovitustest ning kasulikest näpunäidetest. Kuula siit.

Üle Eesti saab tasuta õppida internetis turvaliselt tegutsema
Alates septembri lõpust korraldatakse üle Eesti 25 täiskasvanutele mõeldud tasuta töötuba, kus õpetatakse internetiga seotud ohte ära tundma ning oma arvuteid ja nutiseadmeid paremini kaitsma. Vaata toimumisaegu siit.

Valmis said turvalise interneti juhendmaterjalid lastele ja lapsevanematele
Ilmunud on algkoolieas lastele ja nende vanematele mõeldud eestikeelsed juhendmaterjalid, mis aitavad interneti kasutamisega seotud ohte ära tunda ja vältida. Materjalid on leitavad siit.

Algas registreerumine Balti küberturvalisuse innovatsioonifoorumile CyberBazaar
Baltimaade riiklikud küberturvalisuse keskused korraldavad küberturvalisuse innovatsioonifoorumi CyberBazaar 2024, mis toimub 3.–5. detsembril Läti pealinnas Riias. Ootame osalema valdkonna eksperte, teadlasi, ettevõtjaid, tudengeid ja teisi huvilisi. Konverentsile on tulemas kuni 600 ja häkatonile kuni 300 osalejat ning esineb ligi 50 kõnelejat Baltikumist ja kaugemalt. Konverentsi raames on avatud kolm temaatilist lava: tehnoloogia, teadus ja äriarendus. Üles on seatud ka küberturbe valdkonna Balti ettevõtete EXPO ala, mis võimaldab tutvuda uusimate teenuste ja tehnoloogiatega või otsida koostööpartnereid. 27. oktoobrini on avatud ka teadusartiklite esitamine CyberBazaarile, millest parimad valitakse välja teaduskonverentsi lavale või virtuaalselt esitamisele. Sündmusel osalustasu puudub ning tagatud on toitlustus. Rohkem infot siit.

Eesti e-riigi kogemus jõuab Kuubale
Euroopa Liidu toetusel nõustavad E-riigi Akadeemia (eGA) ja Hispaania arenguabiorganisatsioon FIIAPP Kuubas digipöörde läbiviimist. eGA meeskonna tegevused keskenduvad digitaalsete avalike teenuste osutamise suutlikkuse parandamisele ja infrastruktuuri tugevdamisele ning avalike teenuste portaalide loomisele. Loe lähemalt siit.

Avalike teenuste arendamine Hispaania ja Saksamaa regionaalse ettevõtluse toetamiseks
Euroopa Komisjoni struktuurireformide toe peadirektoraadi toel nõustab eGA Saksamaa ja Hispaania omavalitsusi avalike teenuste arendamisel, et toetada sealset piirkondlikku ettevõtlust. Tegevuste tulemusel valmib Saksamaa ja Hispaania ametiasutusi abistav uuenduslike tehnoloogiate kasutuselevõtu tegevuskava. Samuti koolitatakse Saksamaa ja Hispaania ametnikke uuenduslikke tehnoloogiaid juurutama. Loe lähemalt siit.

eGA jätkab Lääne-Balkani riikide küberintsidentidele reageerimise parendamist
Euroopa Liidu toetusel jätkab eGA Albaania, Montenegro ja Põhja-Makedoonia küberturvalisuse arendamist keskendudes uue projektiga “Cybersecurity Rapid Response for Albania, Montenegro and North Macedonia 2.0” riikide CERTIde tehnilise ja operatiivse suutlikkuse suurendamisele suuremahulise küberkriiside ohjamisel. Loe lähemalt siit.

Oktoobriga algas ka seekordne küberturvalisuse kuu — järjelt 12.
Euroopa küberturvalisuse kuu keskendub tänavu teadlikkuse suurendamisele sotsiaalse manipulatsiooni võtetest Internetis. Iga-aastane kampaania on pühendatud küberturvalisuse alase teadlikkuse ja küberhügieeni oskuste edendamisele. Üle Euroopa toimuvad oktoobrikuu jooksul mitmed üritused, mis keskenduvad küberturvalisuse- ja digioskuste edendamisele. Loe rohkem siit.

Cybernetica taskuhäälingu episood: Miks postkvantkrüptograafia mõjutab meid kõiki?
Kvantarvutid on järjest arenemas, millal peame olema valmis viima krüpteerimise uuele tasemele? Just postkvantkrüptograafia on see, mis meie kõigi andmeid veebis edaspidi kaitseb. Saadet juhib Cybernetica teadusinstituudi direktor Dan Bogdanov ja külaliseks Cybernetica vanemteadur Jan Villemson. Kuula siit.

Koostööleping ESTDEViga Moldova Küberakadeemia tegevusteks
Tallinna Tehnikaülikool koostöös ESTDEViga (SA Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus) on ühendanud jõud projektis, mille eesmärgiks on aidata kaasa Moldova ühiskonna küberkaitsealase võimekuse tugevdamisele, mille praktilise väljundina toetatakse Moldova Tehnikaülikooli küberkaitse õppe kaasajastamist ning parimate Eestis kasutust leidvate kontseptsioonide rakendamist. Koostöö Moldova Tehnikaülikooliga sai SA Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus toel alguse juba 2023. aastal, mil viidi ühiselt läbi Moldova Tehnikaülikooli õppekava analüüs ning ühiselt seati plaanid 2024. aastal Moldova Tehnikaülikooli küberturvalisuse õppekava edasiarenduseks ja kaasajastamiseks. Rohkem infot siit. Projekti arengutel saab silma peal hoida Küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse LinkedIni ja Facebooki lehel.

Eesti kübersaadik pälvis maineka küberjulgeolekuauhinna
5. septembril pälvis välisministeeriumi digi- ja küberdiplomaatia osakonna peadirektor ning Eesti küberjulgeoleku erivolitustega diplomaatiline esindaja Tanel Sepp maineka Billingtoni küberjulgeolekupreemia. Loe rohkem siit.

Toimunud üritused

4.–5. septembrini toimus Rootsis konverents “Annual Privacy Forum 2024”
Konverentsi päevakava ja esitlused on leitavad siit.

10.–12. septembrini toimus seminar eIDAS2 teemadel
10.–12. septembrini toimus Euroopa Telekommunikatsiooni Standardiinstituudi (ETSI) ja Euroopa Standardikomitee (CEN) seminar eIDAS2 teemadel, lisainfo on leitav siit ja esitlused siit.

Balti riikide andmekaitseasutuste kohtumine
Balti riikide andmekaitseasutused kogunesid 12.–13. septembril Riias aastakoosolekule. Arutati viimase aasta arenguid ja kaardistati andmekaitsetavade edasist arengut piirkonnas. See kohtumine andis naaberriikidele olulise võimaluse süvendada oma koostööd ja jagada parimaid tavasid ajal, mil andmekaitse on kriitilise tähtsusega ja olulist rolli mängiv paljude erinevate valdkondade vaates. Loe rohkem siit.

17.–21. septembrini toimusid kõrgemad digiriigi ja küberkaitse kursused (KÜDI)
Kursusel esinesid Eesti parimad asjatundjad Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumist ning selle valitsemisalast, Välisministeeriumist, Kaitseministeeriumi valitsemisalast, Riigikantseleist ja TalTechist. Erasektorit esindasid e-GA, Bondora, Value Space, RiskSight, SK ID Solutions, Cybernetica, Greenergy Data Centers ja Ericsson Eesti. Kursuse eesmärgiks on teadvustada inimkonna loodud sünteetilist keskkonda, mis põhineb tehnoloogial ning mille põhialustest tihti teadmisi napib. Valitseb üha suurenev lõhe nii-öelda tehnikute ja teisalt otsusetegijate vahel. KÜDI eesmärk on seda lõhet vähendada.

ÜRO-s lepiti kokku digitehnoloogiate globaalses halduses
22.–23.09, enne UNGA79 kõrgetasemelise nädala algust, toimus New Yorgis Tuleviku tippkohtumine, kus võeti Peaassambleel maailma liidrite poolt konsensuslikult vastu Tuleviku pakt, koos selle lisade, Globaalse Digikokkuleppe (GDC) ja Tulevaste põlvkondade deklaratsiooniga, mis on küll keeruliste läbirääkimiste protsessi kompromisstulem, aga siiski tugev tõend multilateralismi toimimisest. Digikokkulepe loob raamistiku globaalseks digitehnoloogiate (sh tehisaru) haldamiseks. Hoolimata 9 kuud kestnud pingelistest läbirääkimistest, sai pakt siiski konsensusliku joone alla ning võite on seal nii ELile kui ka Eestilegi. Lepiti kokku, et rahvusvaheline õigus, inimõigused, sooline võrdõiguslikkus, jätkusuutlikkus ja sidusrühmade kaasamine on kõik printsiibid, mida tuleb ühiselt digitehnoloogiate (sh tehisaru) kasutamisel järgida. Tegu on esmase korraga kui ÜRO egiidi all saab paberile sellised ühised globaalsed printsiibid. EE oli ka üks EL27 nimel GDC läbirääkijatest.

ÜRO tehisaru nõukogu ettepanekud tehisaru globaalseks halduseks
Paralleelselt on toimunud ÜRO tehisaru nõukogu aruande protsess, aruande lõplik versioon avaldati 19.09.2024. Raport sisaldab ülevaadet globaalsetest kitsaskohtadest (AI-ga seotud võimaluste ebavõrdsus, kaasatuse vähesus, digilõhe, AI-ga seotud ohud) ja sisaldab 7 konkreetset soovitust AI globaalseks halduseks (suunab globaalset AI haldust ÜRO-sse). Globaalne Digikokkuleppe sisaldab aruandes välja pakutud tehisaruga seotud ettepanekuid, nagu AI teaduspaneeli loomine.
ÜRO tehisaru nõukogu (High-Level Advisory Body on AI) on ÜRO Peasekretäri poolt on välja kuulutatud. Kogu tuli kokku oktoobris 2023, mille multistakeholder 38 liikme hulgas on ka Jaan Tallinn. Detsembris 2023 avaldati ÜRO tehisaru nõukogu vahearuanne.

Eestist saab Internetivabaduse Koalitsiooni eesistuja
23. septembril New Yorgis toimunud Internetivabaduse Koalitsiooni (FOC) üritusel teatas välisminister Margus Tsahkna, et Eestist saab 2025. aastal koalitsiooni eesistuja. Eesti eesmärk eesistujana saab olema esmajoones e-riigi ülesehitamise teadmiste jagamine ning seeläbi digilõhe vähendamisele kaasaaitamine. Internetivabaduse Koalitsioon loodi 2011. aastal eesmärgiga kaitsta ja edendada maailmas internetivabadust ning kujundada sellest aluspõhimõttest lähtudes rahvusvahelisi otsuseid. Eesti on üks 15-st FOCi asutajaliikmest, nüüdseks on grupis 39 riiki. Loe rohkem siit.

30. september — 1. oktoober esindas Välisministeerium Eestit CRI ehk Counter Ransomware Initiative tippkohtumisel Washingtonis
CRI tippkohtumine toimus neljandat korda. Praeguseks on algatusega liitunud 68 riiki, kellest 18 viimase aasta jooksul. Eesti on initsiatiiviga liitunud selle algusest. Tegemist on poliitiliselt olulise teemaga, kus on vajalik rahvusvaheline koostöö. CRI raames töötatakse selle nimel, et suurendada kõigi CRI partnerite vastupanuvõimet, võidelda ebaseadusliku rahastamisega, luua erasektoriga partnerlusi, jagada paremini informatsiooni ja parimaid praktikaid.

Digiriigi akadeemia uued kursused

• IT-arendusprojektide planeerimise ja juhtimise kompetentsid, lisainfo siit.
• Avaliku sektori digimuutuste kavandamine ja juhtimine, lisainfo siit.

Osale

7. oktoober — 4. november konkurss “Parim IT-juht”, kandidatuuri ülesseadmine siin.
9. oktoober RIA aastakonverents, registreeri veebiosalus siin.
14. oktoober — 8. detsember TÜ arvutiteaduse instituudi veebikursus „Programmeerimise alused”
14. oktoober — 10. november TÜ arvutiteaduse instituudi ja AIRE koolitus „Tehisintellekti kasutusvõimalused tööstusettevõttes”, registreeri siin 7. oktoobrini.
14.–17. oktoober ETSI Security Conference 2024, lisainfo siit.
16. oktoober Avaandmete foorum, registreeri veebiosalus siin.
17. oktoober RIA CyberMeetUp, rohkem infot siit.
21. oktoober koolitus “IT-arendusprojektide planeerimise ja juhtimise kompetentsid”, registreerimine kuni 11. oktoober, lisainfo siit.
28. oktoober
Teaduste akadeemia konverents „Usaldusest ja usaldatavusest 2024: valimiste tehnoloogia“. Uuri lähemalt siit.
30. oktoober XVII Julgeoleku ja Riskijuhtimise Foorum 2024, lisainfo siit.
31. oktoober Riigiside infopäev
31. oktoober ENISA “Cybersecurity Resilience and Market Conference”, lisainfo siit.
1. november Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis “Cybercation 2024: küberturvalisuse mitu palet”, lisainfo siit.
6. november ENISA “9th ENISA eHealth Security Conference”, lisainfo siit.
7. november SK ID Solutionsi aastakonverents, lisainfo ja registreerimine leitav siit.
31. jaanuar 2025 koolitus “Avaliku sektori digimuutuste kavandamine ja juhtimine”, registreerimine kuni 18. oktoober, lisainfo siit.

Digiriigi Teataja ilmub kuus korra ning toob teieni tähtsaimad digiriigi arengud. Liitu uudiskirjaga siin.

--

--

Digiriik
Digiriik

Published in Digiriik

Justiits- ja Digiministeeriumi blogi digiühiskonna arengust ja digipoliitikast.

No responses yet