Digiriigi Teataja nr 32

Justiits- ja Digiministeerium
Digiriik
Published in
9 min readNov 4, 2024

Kas tead mõnda IT-juhti, kes on tehnoloogia abil toonud oma organisatsioonis kaasa olulise arenguhüppe ja avaldanud mõju ka laiemalt, teistes sektorites? Või oled ise edukalt juhtinud suuri muutusi IT-vallas ja loonud seeläbi täiesti uue väärtuse? Kui jah, siis registreeri end või oma juhti parima IT-juhi konkursile!

Madis Tapupere

IT-juhi roll on klassikaliselt suurte väljakutsetega amet. Tehnoloogia kui valdkond on ühelt poolt kiire arenguga, teisalt aga ka kõrgete riskidega.

Tüüpiline IT-juht laveerib tehnoloogia-, talendi- ja rahateemade vahel tasakaalu otsides ning IT-süsteemidest oluliselt kiiremini muutuvaid äriootuseid rahuldada püüdes. Seetõttu ei ole harv, kui IT-juhi kuvand ärijuhtkonnas on olla probleemide toojaks. Samas loob tehnoloogia seniolematuid võimalusi, mille mõju asutusele tervikuna võib olla ülioluline. Ja sama oluline on IT-juhi roll nende võimaluste esiletõstmisel ja elluviimisel.

Seetõttu peame väga oluliseks rõhutada IT-juhtide rolli organisatsioonide edus. Soovime esile tõsta IT-juhte, kes on digitaliseerimise kaudu toetanud äriarengut ja rakendanud oma töös uuenduslikke lahendusi, saavutades seeläbi silmapaistvaid tulemusi.

Konkursi ellukutsujad on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koos Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liiduga. „Parim IT-juht“ konkursi võitja kuulutatakse välja 14. novembril toimuval Eesti suurimal juhtimis- ja tehnoloogiakonverentsil Telia Digital Hub. Praeguseks on esitatud 18 tugevat kandidaati. Parima IT-juhi kandidatuuri saab esitada veel vaid täna (kuni 4. novembrini) siin.

Madis Tapupere
Tehnoloogia valdkonna juht
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Värsked lood

Cybernetica arendab prototüüpi Euroopa Liidu elanike andmete kaitsmiseks
Euroopa Liidu statistikaamet (Eurostat) valis Eesti juhtiva IT-ettevõte Cybernetica arendama mitme osapoole privaatsuskaitse platvormi prototüüpi, mis võimaldab töödelda ja vahetada konfidentsiaalseid andmeid organisatsioonide ning riikide vahel. Projekti eesmärk on uuendada ametliku statistika väljatöötamise viisi, et pakkuda Euroopa Liidu liikmesriikidele laiapõhjalisemaid ja ajakohasemaid statistilisi andmeid, samal ajal nende kodanike isikuandmeid kaitstes. Täpsemalt saab lugeda siit.

Valitsus kiitis heaks seaduseelnõu muudatused, millega kaasajastatakse tooteohutuse nõudeid, mis puudutavad eelkõige küberturvalisust ja veebikaubandust
Määrus jõustub 13. detsembril. Rohkem infot siit.

Veebisaitide ja mobiilirakenduste disaini mõju privaatsusele
GPEN-i (Global Privacy Enforcement Network) 2024. aasta seire: „Deceptive Design Patterns“ ehk “Petlikud disainimustrid” on üksikasjalik ülevaade petlikest kujundusmustritest (DDP) ja nende mõjust veebisaitide ja mobiilirakenduste privaatsusele. Seires rõhutatakse, kuidas need disainitaktikad — mida tuntakse ka kui „tumedad mustrid“ (inglise keeles dark patterns) — manipuleerivad kasutajaid tegema otsuseid, mis on privaatsust kahjustavad. Täpsemalt saab lugeda siit.

Valminud on III kvartali ülevaade .ee domeeninimedest
Eestlaste südamed kuuluvad endiselt autodele, kuid uute tulijatena on näha kasiinode, hasartmängude ning spordiga seotud märksõnade populaarsuse kasvu. Pikemalt saab lugeda siit.

Selgusid nimekonkurssi “Ehe Eesti 2024” laureaadid
parima domeeninime tiitli pälvis kõmu.ee. Juba üheksandat korda toimuva konkursi eesmärgiks on väärtustada eestimaiseid ettevõtte-, äri- ja domeeninimesid ning juhtida tähelepanu avaliku ruumi võõrkeelestumisele. Pikemalt saab lugeda siit.

September küberruumis: inimesed kaotasid õngitsuste tõttu kümneid tuhandeid eurosid
Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) kuuülevaatest selgub, et paljud inimesed kaotasid septembris suuri rahasummasid LHV panga nime kuritarvitades saadetud õngitsuskirjaga ning mitmeid olulisi e-teenuseid tabasid katkestused. Loe lähemalt siit.

RIA uuendas ID-tarkvara versiooni ja kohandas rakenduse DigiDoc4 nimetust
Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) avaldas 7. oktoobril ID-tarkvara uue versiooni 2024.9, milles muude uuenduste seas muudeti ka rakenduse DigiDoc4 nimetust ja peamist digiallkirjastamise teeki. Loe rohkem siit.

Eesti valimiste tehnoloogias ei tuvastatud kõrgeid turvariske
Eesti Teaduste Akadeemia küberturvalisuse komisjon hindas koostöös valimisi korraldavate riigiasutustega Eesti hääletustehnoloogiate turvalisust. Kaardistatud 31 ohu seas ei hinnatud ühtegi kõrgeks või väga kõrgeks. Keskmise riskiastmega hinnati kuut võimalikku ohtu, mida analüüsiti koos kasutusel olevate ja soovitavate turvameetmetega. Ülejäänud 25 riski hinnati madalaks. Loe rohkem siit.

M-valimiste tehniline prototüüp on valmis
Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) on Riigi valimisteenistuse tehniline ja innovatsioonipartner, kes lisaks valimiste infosüsteemi arendamisele ja e-hääletuse süsteemi käitamisele vastutab ka m-hääletuse rakenduse arendamise eest. RIA üks prioriteeteesmärk on olnud mobiiliga valimise võimaldamiseks sobiva ja turvalise valimisrakenduse arendamine. Loe rohkem siit.

Uuenes keskse volituste haldamise süsteemi Pääsuke kasutajaliides
Oktoobri alguses läbis Pääsuke suurema UX/UI uuenduskuuri. Selle tingis ennekõike asjaolu, et nii Pääsukese kasutajate kui seal hallatavate volituste arv on kiiresti kasvanud. Loe lähemalt siit.

Kuidas läheb meie andmemajandusel?
Ettevõtete ja avaliku sektori organisatsioonide igapäevaste tegevuste käigus tekib üha rohkem andmeid, sealhulgas olulise osana ka asjade interneti kaudu. Kuna andmevood kasvavad iga päev gigabaitide ja terabaitide võrra, on maailmas hakatud nägema andmeid kui väärtust ning tekkinud on andmemajandus ehk majandusharu, mille keskmes on andmete kogumine, jagamine ja kasutamine kasu saamise eesmärgil. Sellest hoolimata puuduvad täna veel enamikel organisatsioonidel otstarbekad meetodid selle potentsiaalselt uue väärtuse kasutamiseks, kasu teenimiseks ja strateegiliseks kasutamiseks. Loe lähemalt siit.

Algamas on andmete valdkonna sisekoolitajate koolitus
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel on käivitumas andmete valdkonna sisekoolitajate väljaõpe ning luuakse võrgustik.
Täna räägitakse tehisintellekti suurepärastest kasutusvõimalustest, kuid tegelikult on kogu andmete valdkond kiirelt arenev. Andmed võivad avada uusi uksi innovatsiooniks ning teenuste ja mudelite arendamiseks. Andmete analüüs ja nende oskuslik kasutamine aitab jõuda paremate ning personaliseeritumate teenusteni. Loe lähemalt siit.

Taskuhäälingu uued saated

  • “Riigi e-teenuste disain vaatab korraga nii riigi kui ka kodaniku suunas” — Registrite ja Infosüsteemide Keskuse (RIK) kompetentsijuhid: UX-disaini suunal Heleene Kaljurand ja ärianalüüsi vaatepunktist Shirley Salm.
  • “Millal võib tehisaru hakata kujutama ohtu meie tsivilisatsioonile?” — Justiitsministeeriumi õiguspoliitika osakonna nõunik Henrik Trasberg ning MKMi tehisintellekti programmijuht Indrek Seppo.
  • “Digitaliseerimine viib transpordivaldkonna uuele tasemele” — Kliimaministeeriumi digitranspordi valdkonna juht Enriko Laanemäe ning Digilogistika Keskuse tegevjuht ja asutaja Heiti Mering.
  • “e-Valimiste võltsimine maksaks liiga palju ja nõuaks suurt riigiasutuste pahatahtlikkust” — Teaduste Akadeemia küberturvalisuse komisjoni juht Dan Bogdanov ja Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) valimiste infosüsteemide arenduse osakonna tootejuht Tõnis Lepik.

Kuula saateid siit.

“Olukorrast digiriigis” annab iganädalaselt ülevaate Eesti digiriigis toimuvast. Saatekülalised on digiteenuste loojad ja arendajad, samuti valdkonna otsustajad ja eksperdid.
Saateid saab kuulata Delfi Taskust või Spotify’st.

Kui ka sul on mõni huvitav teema, millest võiks taskuhäälingus rääkida, võta meiega ühendust!

Aktuaalne

Viimane päev kandidaatide esitamiseks konkursile “Parim IT-juht”
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM) ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit (ITL) kuulutasid välja konkursi “Parim IT-juht”. Kas tead mõnda IT-juhti, kes on tehnoloogia abil toonud oma organisatsioonis kaasa olulise arenguhüppe ja avaldanud mõju ka laiemalt, teistes sektorites? Või oled ise edukalt juhtinud suuri muutusi IT-vallas ja loonud seeläbi täiesti uue väärtuse? Kui jah, siis registreeri end või oma juhti parima IT-juhi konkursile hiljemalt 4. novembril siin!

Kuula Haridus- ja Teadusministeeriumi taskuhäälingu uut osa
Taskuhäälingu „Hariduse tulevik“ värske episood kannab pealkirja “Meediapädevus — kuidas digiajastul infot hankides mitte petta saada?” ning keskendub meediapädevuse nädalal sellele, kuidas eristada fakte väljamõeldistest. Saatekülalisteks on Postimehe peatoimetaja Priit Hõbemägi, Riigikantselei strateegilise kommunikatsiooni nõunik Stella Saarts ja Inglise Kolledži füüsikaõpetaja Martin Vällik, saatejuhiks Paul-Henry Sereda. Kuula saadet siit.

Novembris toimub Tallinna küberdiplomaatia suvekool
Välisministeeriumi ja ESTDEViga koostöös korraldatav küberdiplomaatia suvekool toimub sel aastal 11.-15. novembril 2024. Viiepäevane üritus on mõeldud diplomaatidele, kes kujundavad keerukat küber-välispoliitikat ja riigiametnikele, kes on huvitatud kübervaldkonnast. Tänavu toimub suvekool viiendat korda. Loe lähemalt siit.

Euroopa Liidu toetusel algas Belgia kohtute digiteerimine
Projekti käigus loovad eGA eksperdid Belgia kohtutele tõendite haldamise digilahenduse kontseptsiooni, mis on aluseks edasisele arendustegevusele. Loe projektist lähemalt siit.

Ukraina kriitilise taristu valdajate kübervõimekus fookuses
Koostöös ESTDEVi ja USA Kiievi saatkonnaga toetavad eGA eksperdid Ukraina riigiasutuste ja kriitilise taristu valdajate küberturvalisuse võimekust, et nad saaksid viia asutuste tegevuse vastavusse äsja vastu võetud küberturvalisuse seaduse ja teiste õigusaktidega. Loe projektist lähemalt siit.

Avaandmete ja avaliku teabe seaduse temaatilise konverents
Andmekaitse Inspektsioon korraldab koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga 20. novembril Tallinnas, Ülemiste Citys, Öpiku konverentsikeskuses avaandmete ja avaliku teabe seaduse temaatilise konverentsi “Avalik teave: innovatsioon ja läbipaistvus”. Konverentsil kasutatakse mitmekesist lähenemist. Esitluste kuulamise järel on külalistel võimalik osaleda töötubades, kus jagatakse praktilisi nõuandeid ja kogemuslugusid. Konverents toob kokku valdkonna juhtivad spetsialistid, et arutada ja jagada teadmisi avaliku teabe, avaandmete ja privaatsuskaitse tehnoloogiate teemadel. Üritusele saab registreerida kuni 13. novembrini siin.

Alanud on registreerimine Delta karjääripäevale
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut kutsub ettevõtteid ja asutusi 19. veebruaril 2025 Delta karjääripäevale, et tutvustada Tartu Ülikooli IT, matemaatika, statistika, robootika, arvutitehnika ja majanduse üliõpilastele oma karjääri- ja praktikavõimalusi. Registreerumine kestab 19. jaanuarini. Üritusel on piiratud arv kohti. Uuri lähemalt siit.

Riigi IT Keskus viib läbi tööandja kampaaniat
Riigi IT Keskus jagab inspireerivaid lugusid IT-valdkonna ekspertidelt, kes on leidnud oma tee riigi IT kompetentsikeskusesse. Kampaania eesmärk on esile tuua väärtused ja karjäärivõimalused, mis teevad Riigi IT Keskusest unikaalse koha töötamiseks ning motiveerida uusi talente meeskonnaga liituma.
- Erasektorist RITiga liitunud Heikko: motiveerib võimalus jätta jälg riigi digiarengusse | RIT
- Spetsialistist juhiks: inspireeriv IT-valdkonna karjäär Riigi IT Keskuses | RIT
- Tiimijuht Merle: RIT on andnud mulle võimaluse kasvada | RIT
- Eesti digiriigi arengusse panustamine annab võimaluse professionaalsuse kujunemiseks | RIT

RIA koolitas õpetajaid küberturvalisuse teemadel
Septembris ja oktoobris toimus Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) tellimusel kolm praktilist küberturbe koolitust arvutiõpetuse ja informaatika õpetajatele. Kahepäevased koolitused korraldati kolmel järjestikusel nädalal Tallinnas, Tartus ja Pärnus ning kokku osales neil ligi 70 õpetajat. Loe rohkem siit.

Novembris toimub Dominikaani Vabariigis küberturvalisuse foorum CyberWeek@LAC4
11.– 14. novembrini toimuvat foorumit veab Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) projekt EU CyberNet. Kolmandat korda toimuv üritus toob taas kokku üle saja küberturvalisuse eksperdi, poliitikakujundaja ja ettevõtja Euroopast, Ladina Ameerikast ja Kariibimere piirkonnast Santo Domingosse. Nelja päeva jooksul arutletakse küberkuritegevusega võitlemise, riikliku küberjulgeoleku parendamise ja regionaalse küberturvalisuse teemadel koos praktiliste näidete ja edulugudega küberintsidentide käsitlemisest ja tehisintellektist küberturvalisuses. Rohkem infot siit.

Julgeolekumemorandum tehisintellekti kohta
24. oktoobril võttis Bideni administratsioon vastu olulise riikliku julgeolekumemorandumi tehisintellekti kohta, mille eesmärk on tagada USA juhtpositsioon AI valdkonnas ja toetada riiklikke julgeolekueesmärke AI tehnoloogia abil. Loe lähemalt siit. Memorandumiga koos avaldati ka raamistik, mis reguleerib AI kasutamist ja riskijuhtimist riiklikus julgeolekus, keskendudes turvalisele ja vastutustundlikule kasutamisele, mis austab privaatsust, inimõigusi ja kodanikuvabadusi. See on kättesaadav siit

Uus õigusakt, mis käsitleb digielemente sisaldavate toodete küberturvalisuse nõudeid
Euroopa Liidu nõukogu võttis 10. oktoobril vastu uue õigusakti, mis käsitleb digielemente sisaldavate toodete küberturvalisuse nõudeid ning millega püütakse tagada, et sellised tooted nagu ühendatud kodukaamerad, nutikülmikud, -televiisorid ja -mänguasjad, oleksid enne nende turule laskmist ohutud (küberkerksuse määrus). Uue määruse eesmärk on täita lüngad, selgitada seoseid ja suurendada kehtiva küberturvalisust käsitleva õigusraamistiku sidusust, millega tagatakse, et digikomponentidega tooted, näiteks asjade interneti tooted, muudetakse turvaliseks kogu tarneahela ulatuses ja nende olelusringi jooksul. Rohkem infot siit.

Toimunud üritused

Seitsmendat korda toimunud Avaandmete foorum tõi taas kokku andmehuvilised ja eksperdid
Sellel aastal keskendusime väärtuslike andmestike olulisusele ning uurisime, kuidas neid andmeid reaalses elus kasutada. Päevakavas olid välkettekanded ja paneeldiskussioon, kus räägiti avaandmete valdkonna hetkeseisust ja tulevikust, meteoroloogiateave avalikustamisest ning selle kasutamisest tormide ettevalmistamiseks, reaalaja liiklusandmetest ja targa linna lahendustest, georuumilistest andmetest ja nende tähtsusest linnaplaneerimises ja arhitektuuris, statistikast ja teadustööst ning keeleandmestike rollist digiajastul. Esitlused on leitavad siit.

28. oktoobril toimus konverents „Usaldusest ja usaldatavusest 2024: valimiste tehnoloogia“
Tallinna Õpetajate Majas RIA ja Teaduste Akadeemia korraldatud konverentsil tutvustati Teaduste Akadeemia küberturvalisuse komisjoni koostatud riskianalüüsi Eesti valimiste tehnoloogiale. Analüüs näitas, et valimiste tehnoloogias ei tuvastatud kõrgeid turvariske. Lisaks käsitleti konverentsil ka valimiste tehnoloogia tuleviku väljakutseid, parimaid praktikaid ja rahvusvahelisi kogemusi, et tõsta teadlikkust ja usaldusväärsust Eesti valimiste protsessides. Konverentsil osales ka justiits ja digiminister Liisa Pakosta, kes rõhutas, et usaldusväärsus põhineb avatusel ja mida rohkem räägime riigi toimimisest, selgitame lahti erinevaid protsesse, seda läbipaistvamad ja usaldusväärsemad oleme.

RIA korraldab oktoobris ja novembris koostöös MKM-iga E-ITS rakendamise praktilisi töötubasid kohalikele omavalitsustele ja nende haridusasutustele
Kohtumisi toimub kokku neli, mille käigus tutvustatakse E-ITS rakendamise etappe, kaardistatakse varad, määratakse kaitsetarve ning koostatakse infoturbe meetmete rakendusplaan. Samuti antakse ülevaade dokumendiloome põhimõtetest. Uuri lähemalt siit.

Koostööleping ESTDEViga Moldova Küberakadeemia tegevusteks
14.-18. oktoobril külastas TalTech’i Moldova Tehnikaülikooli esindus, et tutvuda meie õppetöö ja moodulitega ning et ühiselt arendada edasi õppekavasid. Moldova külalised osalesid lõputöö juhendajate briifinguga, kus kohtusid TalTech’i akadeemiliste töötajate, doktorantide ja MSc küberturvalisuse tudengitega. Samuti võeti osa mitmetest nädala jooksul toimunud küberkaitse magistriõppe loengutest, et näha oma silmaga kuidas TalTech’is õppetöö käib, ning arutleti mitmete TalTechi küberturbe õppejõudude ja spetsialistidega. Nädala teises pooles liitusid meie külalised iganädalase küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse koosolekuga, kus võõrustasime Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindajaid; külastati kolleege TalTech Eesti Mereakadeemiast, et arutleda uute suundade üle merenduse küberturbes. Projektist lähemalt siit.

MoU TalTechi ja Embry-Riddle Aeronautical University of Daytona Beach vahel
Oktoobri algul allkirjastasid TalTech ja Embry-Riddle Aeronautical University of Daytona Beach MoU, mille eesmärgiks on edendada koostööd kosmoseküberjulgeoleku valdkonnas. Embry-Riddle Aeronautical University on olnud edukas õpetades sarnaseid kursusi, mida nüüd ka TalTech oma uue küberturbe magistriprogrammi raames ja Eesti kosmosesektoris arendama asub. See koostöö on tulutoov mõlemale osalisele, jagades teadmisi ja kogemusi TalTechi küberjulgeoleku vallas ning Embry-Riddle Aeronautical University lennunduse ja kosmoseteaduste teemadel.

Digiriigi akadeemia uued kursused

Microsoft 365 (Outlook/OneDrive) rakenduste võimalused individuaalse igapäevatöö tõhustamisel, lisainfo siit.
• Microsoft 365 (Teams/SharePoint) rakenduste võimalused ühistöö tõhustamisel, lisainfo siit.
• Microsoft 365 (Planner) rakenduste abil eesmärkide seadmine ja töö planeerimine, lisainfo siit.

Osale

7. oktoober — 4. november konkurss “Parim IT-juht”, kandidatuuri ülesseadmine siin.
6. november ENISA “9th ENISA eHealth Security Conference”, lisainfo siit.
7. november SK ID Solutionsi aastakonverents, lisainfo ja registreerimine leitav siit.
8. november loeng “How To Regulate Artificial Intelligence: Some Lessons from the EU’s AI Act”, lisainfo siit.
11.–14. november küberturvalisuse foorum CyberWeek@LAC4, lisainfo siit.
12.–14. november ETSI “Software and Standards for Smart Networks and Services Conference & Hackfests”, lisainfo siit.
14. november Telia Digital Hub, lisainfo siit.
14. november kell 18 toimub RIA CyberMeetUp. Uuri lähemalt siit.
14. november Eesti Andmekaitse Liidu aastakonverents “Andmekaitse ja infoturve — mida toob tulevik?”, lisainfo siit.
19.–20. november Tallinn Digital Summit, lisainfo siit.
20. november AKI avaandmete konverents, registreerimine kuni 13. novembrini ja lisainfo siit.
26. novembril TÜ arvutiteaduse instituudi ja TÜ teadusarvutuste keskuse andmeteaduse seminar „Kõrgjõudlusega andmetöötlus kui innovatsiooni käivitav jõud“, lisainfo ja registreerumine siin.
27. november 1. ENISA Küberturvalisuse teadlikkuse tõstmise konverents “Reframing Cybersecurity Awareness Raising”, lisainfo siit.
28. november Eesti tehisintellekti tippkeskuse, TÜ eetikakeskuse ja TÜ arvutiteaduse seminar „Tehisintellekti eetika: kas innovatsiooni pidur või hea teaduse arengumootor?“, rohkem infot siit.
28. november AWS Cloud koolitus, lisainfo ja ootejärjekorda lisamine siit.
29.–30. november Avaandmete häkaton, lisainfo siit.
2. detsember Arhitektuurinõukogu
5. detsember Balti küberturvalisuse innovatsioonifoorum CyberBazaar Riias, lisainfo siit.
5. detsember IT-juhtide (metsa)seminar, lisainfo siit.

Digiriigi Teataja ilmub kuus korra ning toob teieni tähtsaimad digiriigi arengud. Liitu uudiskirjaga siin.

--

--

Digiriik
Digiriik

Published in Digiriik

Justiits- ja Digiministeeriumi blogi digiühiskonna arengust ja digipoliitikast.

No responses yet