Eesti.ee kui uks personaalsesse riiki

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Digiriik
Published in
3 min readOct 13, 2023

Andmed on muutunud 21. sajandi kõige väärtuslikumaks ressursiks, mis mitte ainult ei toeta innovatsiooni, majanduskasvu ja ühiskondlikke muutusi, vaid on ka tõhusaks mootoriks nende edendamisel. Nii on ka eesti.ee portaal võtnud kasutusele mitu muudatust, mis põhinevad andmetel ja kasutaja tagasisidel, et luua paremaid teenuseid ja pakkuda paremat kasutajakogemust.

Näiteks uuendatud eesti.ee artiklivaade, mis on välja töötatud vastavalt kasutajate tagasisidele ja vajadustele. Uuendatud vaade võimaldab kasutajatel leida neid isiklikult puudutavat teavet kiiremini ja lihtsamalt kui kunagi varem. Samuti on tehtud mitu andmetel ja kasutaja tagasisidel põhinevaid arendust, mis on oluliselt suurendanud portaali soovitusindeksi väärtust. Ühe aastaga on Net Promoter Score (NPS) tõusnud lausa 3 punkti võrra, mis kinnitab andmete olulisust teenuste parendamisel.

Tulevikus kavatseb eesti.ee minna veelgi kaugemale, keskendudes iga kasutaja personaalsetele soovidele ja vajadustele. See tähendab, et andmete kasutamine ei piirdu enam üldise kasutusmugavuse tõstmisega, vaid võimaldab pakkuda igale kasutajale kohandatud teenuseid ja infot, mis lähtub nende isiklikest eelistustest ja andmetest. See muudab eesti.ee portaali veelgi kasutajasõbralikumaks ja võimaldab kodanikel veelgi paremini riigi digiteenuseid tarbida.

Eesti.ee personaalne töölaud

2023. aasta esimeses pooles käivitatud “Personaalse ja proaktiivse iseteeninduse” projekt hõlmab endas kolme väärtusliku arendust.

Esiteks on plaanis oluliselt täiendada kodaniku vaate töölauda, mis praegu koondab portaali kõige kasutatavamaid päringuid. Hetkel näevad kõik kasutajad samasugust vaadet, mis ei arvesta inimese individuaalsete vajaduste, huvide ja soovidega. Projekti esimeses etapis teeme põhjaliku analüüsi, mis aitab määratleda, kuidas hakatakse kindlaks tegema kasutajate soove ja vajadusi. Seejärel arendatakse välja mehhanism, mis suudab kaasaegsete tehnoloogiliste võimaluste abil tuvastada kasutajate personaalsed vajadused ja eelistused ning kuvada talle senisest isikupärasem töölaud.

Igas projekti etapis kaasame ka võimalikult palju avaliku sektori asutuste teenuseomanikke, sest eesti.ee on riigiülene teenus ja selle edukus sõltub koostöö tõhususest. Üheskoos suudame saavutada palju paremaid tulemusi ja tegutseda efektiivsemalt, tagades samal ajal, et teenused vastavad kodanike ootustele ja vajadustele.

Teenuste kategooria vaade

Teiseks on hetkel paljud e-teenused erinevates iseteeninduskeskkondades laiali, muutes nende leidmise ja kasutamise kasutaja jaoks keerukaks. Tuginedes esimeses etapis tehtud analüüsile, loome eesti.ee-sse teenuste kategooriate põhise vaate, mis toob need teenused kokku ühte keskkonda, kasutades selleks kas micro-frontend liidestumist või muid viise. Loodavas vaates on teenused jagatud loogilistesse kategooriatesse ning on filtreeritavad, mis muudab nende leidmise ja navigeerimise lihtsamaks. Teenuste esitlus, sealhulgas järjekord ja prioriteetsus, on kohandatud vastavalt kasutaja vajadustele. Näiteks loome kategooria “Minu tervis” kuhu on koondatud tervisega seotud teenused nagu retseptid, töövõimetushüvitised, hambaravihüvitis jne, aga ka viited teenustele, mis ei asu eesti.ee iseteeninduse keskkonnas, nagu saatekirjad jms. Samuti kuvame samas vaates ka teenuseid, mis võivad olla seotud teiste kasutajate sarnaste valikutega, muutes vajaliku leidmise veelgi lihtsamaks.

Personaalne võimaluste ja kohustuste vaade

Kolmandaks loome personaalse võimaluste ja kohustuste vaate, mis koondab riiklikult olulised tähtajad ja tähtpäevad ühte kohta. See tähendab, et kasutajad saavad ühest kohast näha oma passi, juhiloa, ravikindlustuskaardi ja muude dokumentide aegumiskuupäevi. Personaalse vaate saab kasutaja tulevikus integreerida juba kasutatava kalendriga, et hõlbustada tähtaegade meelespidamist. Täiendavalt X-tee teenustest saadavale infole ja riikliku postkasti teavitustele näeb kasutaja ka digiregistratuuris broneeritud aegu, sõeluuringute kutseid, pensioni indekseerimise aegu ja muud olulist teavet.

Lisaks partnerasutuste kaasamisele on oluline rõhutada ka kasutajate kaasamise tähtsust. Loodavate vaadete disain ja kasutajaliides on välja töötatud koostöös kasutajatega, võttes arvesse nende tagasisidet ja vajadusi. See tagab, et portaali kasutamine on tõepoolest lihtne ja intuitiivne ning visuaalselt rahuldust pakkuv.

Kokkuvõttes esindavad Eesti.ee portaali uuendused olulist sammu suunas, kus riigi ja kodanike vaheline suhtlus muutub palju tõhusamaks ja kasutajasõbralikumaks. Portaal pakub personaliseeritud teenuseid ja teavet, mis aitab inimestel olla pidevalt kursis nende jaoks oluliste asjadega. “Personaalse ja proaktiivse iseteeninduse” projekt seab aluse tuleviku digiriigile, mis on veelgi lähedasem ja kättesaadavam kõigile Eesti kodanikele ja ettevõtjatele.

Pilt eesti.ee uuendamisel oleva avalehe kalendrivaatest.

Polina Dvinskihh, Sigrid Kontus
Riigiportaali talitus
Riigi Infosüsteemi Amet

--

--