Eesti kutsub eksperte üle maailma ehitama uue põlvkonna avalikke e-teenuseid
Eesti on algatanud unikaalse 5 miljoni euro suuruse rahvusvahelise raamhanke, mis lennutab Eesti digiühiskonna uutesse kõrgustesse.
Hanke raames oodatakse laiapõhjaliste teadmiste ja oskustega tarkvaraarenduse, keeletehnoloogia ning masinõppe eksperte tegema koostööd maailma ühe arenenuma digiriigiga ning panustama digiriigi andmepõhiseks ja krativäeliseks muutumisse.
Raamhanke eesmärk on leida partnereid ja panustada laiemalt digiühiskonna arengukava 2030 andmete suuna eesmärkide saavutamiseks. Koostöös partneritega on plaanis panustada nii digiriigi arenguhüpete kui ka baasvõimekuse arendamisse. Näiteks viiakse raamhanke raames läbi tegevusi, mis toetavad digiriigi krativäeliseks ja inimkeskseks muutumist. Teiste seas on plaanis käivitada privaatsust säilitavate tehnoloogiate rakendamine avalikus sektoris, toetada asutusi andmeteaduse projektide läbiviimisel, arendada keskseid kratijuppe ja samuti Bürokratti. Bürokrati puhul on tegemist auhinnatud ja tehisintellektil põhineva virtuaalse abilisega, mis lihtsustab kodanikele asjaajamist riigiga. Nimelt võimaldab Bürokratt riiklike veebikeskkondade külge lisatud krattide koosvõimelise võrgustikuna olla kodanikul riigiga ühenduses asutuste üleselt. Tänu sellele muutub avalike teenuste kasutamine lihtsamaks, mugavamaks ja hõlpsamini juurdepääsetavaks. Teisalt aitavad privaatsust säilitavad tehnoloogiad töödelda andmeid turvaliselt ja tagada privaatsus.
Näiteks viiakse raamhanke raames läbi tegevusi, mis toetavad digiriigi krativäeliseks ja inimkeskseks muutumist.
Eesti kutsub hankes osalema Maailma Kaubandusorganisatsiooni kuuluvate riikide kvalifitseeritud arendajaid, andmeteadlasi, andmeanalüütikuid ja andmearhitekte, kellel on kogemusi tarkvaraarenduse, keeletehnoloogia ning masinõppe vallas. Hanke raames elluviidavad tegevused keskenduvad peamiselt privaatsust säilitavatele tehnoloogiatele, tehisintellekti arendamisele andmepõhise otsustusprotsessi edendamiseks ja keeletehnoloogiatele. Ülesanded võivad endas hõlmata näiteks erinevate keeletehnoloogiate ja masinõppel põhinevate lahenduste arendamist, hajusõppe rakendamist, sünteetiliste andmete loomist, kõneroboti arendamist ning erinevate olemasolevate avalike teenuste ligipääsetavamaks, tõhusamaks ja inimkesksemaks muutmist.
Eesti andmete valdkonna juht Ott Velsberg tõi välja, et oluline on pakkuda ettevõtetele ja kodanikele parimaid avalikke teenuseid ning anda neile rohkem kontrolli selle üle, kuidas nende isikuandmeid kasutatakse. “Oleme viimase nelja aasta jooksul teinud olulise arenguhüppe andmepõhiseks muutumisel. Järjest enam arendatakse ja rakendatakse kratte, otsuseid tehakse andmepõhiselt ning kasvavalt tegeletakse andmehaldusega. Paljude algatuste puhul ei ole maailmas seni midagi sarnast tehtud või on kogemust lihtsalt vähe. Selleks, et teha järgmine arenguhüpe ja viia teenused järgmisele tasemele tuleb kaasata tipptasemel eksperte. Ootame, et spetsialistid üle maailma tulevad Eestiga koostööd tegema. Võimalus saada näiteks Bürokratti panustades osa ühest tehnoloogiliselt kõige arenenumast valitsusprojektist Euroopas on kindlasti põnev,” ütles Velsberg.
▹Hankega on võimalik lähemalt tutvuda siin: AI Govstack Testbed — e-Estonia