Tulevikus leiab eesti.ee-st asutuste poolt pakutavat toetavat infot

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Digiriik
Published in
3 min readMay 10, 2024

Maikuus valmis äritegevust toetavate ja soodustavate avalike teenuste ärianalüüs, mille tulemina loodav esmane kasutajavaade on eesti.ee keskkonda lisandumas 2024. aasta lõpuks.

Antud projekt on üks kümnest Ettevõtja Digivärava alaprojektist. Ettevõtja digivärava eesmärk on koondada eesti.ee portaali usaldusväärset infot ja avalikke teenuseid, et ettevõtjal oleks lihtne ning mugav riigiga suhelda.

Äritegevust toetavad ja soodustavad avalikud teenused on riigi pakutavad teenused ja ressursid, mis on mõeldud ettevõtte tegevuse hõlbustamiseks ja toetamiseks. Toetavad teenused ja abistav informatsioon aitavad ettevõtetel nõuetekohaselt tegeleda nende igapäevase äritegevusega ning soodustavad teenused on suunatud ettevõtte arengu ja kasvu ergutamisele. Toetavad ja soodustavad teenused saavad olla nii rahalised kui ka mitterahalised. Ärianalüüs keskendus mitterahaliste äritegevust toetavate ja soodustavate avalike teenustele ja informatsioonile, nagu näiteks nõustamine, seminarid, koolitused, kasutusjuhendid, korduma kippuvad küsimused, kalkulaatorid, statistika, dokumentide blanketid ja vormid ning muud abistavad materjalid.

Tänases olukorras puudub ettevõtja jaoks ühtne ja terviklik ülevaade riigi poolt pakutavatest toetavatest ja soodustavatest teenustest, vaid kogu vajalik informatsioon asub erinevate asutuste veebilehekülgedel. Analüüsi eesmärk oli kokku koguda erinevate avaliku sektori asutuste poolt pakutavad toetavad ja soodustavad teenused ning organiseerida ja kujundada need eesti.ee keskkonnas kasutaja jaoks loogiliselt, kergesti leitavalt ja tegelikke vajadusi toetavalt. Analüüs keskendub eeskätt järgmistele eesti.ee ettevõtja keskkonna teemalehtedele:

· ettevõtte rahastusvõimalused;
· ettevõtte tähtajalised kohustused;
· tegevusload ja majandustegevusteated;
· töötajatega seotud toimingud;
· eksporditegevus;
· ettevõtte asutamine.

Hetkeolukorra kaardistamise käigus kaasati kohe ettevõtjad, kellelt uuriti, kas ja kuidas nad täna toetavat ja soodustavat infot leiavad, millist infot otsivad või vajavad ning millisel kujul nad soovivad infot leida. Samuti koostöös ettevõtjatega arutleti, et milline loodav tulevikulahendus visuaalselt võiks välja näha. Kaardistuse tulemusena valmis põhjalik ülevaade asutuste pakutavatest toetavatest ja soodustavatest teenustest ning tulevikulahenduse esmane visuaalne prototüüp.

Analüüsi käigus välja töötatud tulevikulahendus võimaldab ettevõtjatel leida ühes kohast — eesti.ee ettevõtjale keskkonnast — usaldusväärset ja ajakohast informatsiooni, mis abistab ettevõtjat erinevate asutuste teenuste kasutamist. Loodav lahendus annab ettevõtjale tervikliku ja struktureeritud ülevaate kokku koondatud infost intuitiivselt ja kasutajamugavalt. Lahenduse ilmestamiseks töötati koostöös RIA ja ettevõtjatega välja interaktiivne prototüüp, millega saab tutvuda Figma platvormil (link).

Tulevikulahendus arendatakse eraldiseisva komponendina, mistõttu on võimalik seda paigutada erinevatele teemalehtedele. Selleks, et lahendus oleks üle kõigi teemalehtede ühetaoline, luuakse see eraldi vahelehele „Lisateave“. Iga teemalehe vahelehel on toetav ja soodustav info jagatud äriloogilistesse kategooriatesse, mis lihtsustab ettevõtjal teabes orienteerumist ning talle vajaliku info leidmist. Näiteks leiab ettevõtja rahastusvõimaluste teemalehelt lisateavet erinevate finantseeringute ja toetuste kohta, juhendeid taotluse koostamiseks ja projekti aruandluse koostamiseks.

Iga kategooria sisaldab mitut toetavat ja soodustavat infoallikat, millest igaühe kohta on välja toodud tema pealkiri, lühikirjeldus ning viide info algallikale (asutuse veebileheküljele). Selline lähenemine võimaldab ettevõtjatel paremini aru saada, kas lingilt leitav lisateave on talle vajalik või mitte, ilma sellele liiga palju aega kulutamast.

Disainitud lahendust valideeriti ettevõtjatega kasutajatestide raames. Ettevõtjad pidasid erinevate toetavate ja soodustavate teenuste koondamist ühte keskkonda väga heaks ülevaatlikuks lahenduseks. Üldist visuaali hinnati meeldivaks ning rakenduse kasutatavust lihtsaks. Oluliseks peeti lihtsat ja selget keelekasutust, ebavajaliku informatsiooni peitmist / mitte kuvamist ning kõikide akordionmenüüde korraga näitamist/sulgemist, et lihtsustada informatsiooni kiiret leidmist kasutades veebilehitseja otsingut (Ctrl+F).

Analüüsi tulemusena leiti, et loodav lahendus mõjutab positiivselt nii ettevõtjaid kui ka avaliku sektori asutusi tänu teenuste kättesaadavuse suurenemisele ning seeläbi vähendades mõlema osapoole ajalist ja finantsilist ressursikulu.

Äritegevust toetavate ja soodustavate avalike teenuste ärianalüüsi lõpparuandega saab tutvuda siin.

Analüüsi olid läbivalt kaasatud Riigi Infosüsteemi Amet ning Maakondlikud arenduskeskused, kes andsid ettevõtjate ja eesti.ee vaatest olulist sisendit.

Analüüs valmis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel Ernst & Young Baltic AS poolt perioodil jaanuar kuni mai 2024.

Lisainfo saamiseks analüüsi kohta võib pöörduda Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi projektijuhi Andra Aedma (andra.aedma@mkm.ee) poole. Laiemat infot ettevõtja sündmusteenuste ja digivärava väljatöötamise projekti kohta, mille raames töö valmis, leiab ministeeriumi kodulehelt.

Lauri Kurel ja Raivo Ruusalepp
Ernst & Young Baltic AS

Andra Aedma
projektijuht
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

--

--