Kuidas leida 500 uut tarkvaraarendajat?
Eesti tööturg januneb tarkvaraarendajate järele. Igal aastal võiks erinevatesse majandussektoritesse siseneda ligi 700 IT-spetsialisti rohkem, kui tänane kõrg- ja kutseharidus suudavad pakkuda.
Olukord on aktuaalne ka paljude mitte-IT ettevõtete jaoks, sest digivaldkond on oma kombitsad ajanud praktiliselt kõikidesse valdkondadesse. Mõistetakse üha enam, et IKT on kõikjal meie ümber –meditsiinis, tööstuses kui ka hariduses, spordis, rõivadisainis ja mujalgi.
2017. aastal sai alguse Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi käivitatud Vali IT! projekt — täiskasvanute ümberõppeprogramm, mille eesmärgiks on anda selles osalejatele tarkvaraarendaja algoskused. Koos Eesti ettevõtjatega disainitud programm viib kokku tarkvaraarendajaid otsivad tööandjad ja inimesed, kes otsivad uusi väljakutseid.
75% on leidnud endale töö
Programmis osalejad läbivad nii teooriaõppe kui saavad ka praktikakogemuse vingetes Eesti ettevõtetes, kokku kestavad õpingud ligi 3,5 kuud. Koolitusele on oodatud kõik varasema IT kogemuseta huvilised, kellel on kõrgharidus ja varasem vähemalt 3-aastane töökogemus. Senised koolitusel osalejad on töötanud näiteks finantsjuhtimise, geenitehnoloogia, õigusloome, e-kaubanduse, geodeesia, turunduse, koolituse valdkondades.
„Kursus kestab kuni 2020. aastani ning kokku tuuakse IT-sektorisse nelja aastaga 500 uut noorem tarkvaraarendajat.”
Koolituse lõpetanutest 75% on tänaseks endale leidnud töö — töötavad või tegelevad ettevõtlusega. Seejuures on eriliselt rõõmustav, et valdav enamus tööl käijatest on tööd leidnud IT sektoris. Ligikaudu 60% Vali IT! lõpetajatest töötab tarkvaraarendusega seonduval ametikohal — suurem osa neist arendajana, sekka ka mõni IT-projektijuht ning analüütik. Mitmed lõpetajatest on peale koolituse läbimist läinud IT-alast kõrgharidust edasi omandama ülikooli.
Teooriast praktikani
Suure osa koolituse õnnestumisse annavad praktikaettevõtted, kes panustavad oma aega ja spetsialiste, et koolituse läbijad saaksid reaalseid kogemusi uue ametiga tutvumisel. Põhjust koolituse teooriaosas pingutamiseks on rohkem kui küll, sest parimate praktikakohtade jagamisel on konkurss tihe ning vaid tugevamad kandidaadid saavad endale lubada valikut hea või veel parema praktikakoha vahel. Praktikaettevõtetele tähendab juhendamine aega ja kannatust õppurite juhendamisel ja toetamisel, kuid see on hea investeering ettevõtte järelkasvu. Tänaseks on 23 ettevõtet saanud endale Vali IT! projektist uue töötaja.
Vali IT! lõpetajad, kes on jätkanud tööd oma praktikaettevõttes, on olnud väga rahul oma arenguga ettevõttes ka pärast ümberõppe lõpetamist. Üks lõpetajatest on näiteks öelnud:
„Kuigi mul on veel väga palju õppida, olen rahul sellega, kui suur on olnud mu areng viimase poole aasta jooksul. Vali IT! oli minu teekonnal mulle suureks abiks, sest lühikese ajaga sain ligipääsu täiesti uuele valdkonnale.“
Sarnaseid edulugusid tekib iga kursuse lõpetamisega järjest juurde.
Kuigi Vali IT! programm on üles ehitatud intensiivse ning tempokana, nõudes seejuures ka palju iseseisvat tööd klassiruumist väljaspool, hindavad senised praktikajuhendajad õpilaste motivatsiooni ning õpivõimeid väga kõrgelt. Praktika olulisust tõestab omakorda Vali IT! vilistlaste ülikõrge hinnang praktika korraldusele — üle 90% praktika läbinutest olid (väga) rahul praktika läbiviimise ning juhendamisega. Vali IT! lõpetajate sõnutsi on just praktika ettevõttes andnud neile tõelise arusaama nii tarkvaraarendaja tööst ja programmeerimisest kitsamalt kui ka IT-sektori toimimisest, kliendisuhetest ning meeskonnatööst.
„Olen väga tänulik Vali IT! projektile, kuna tunnen, et mu praegune töö sobib mulle palju paremini kui see eriala, mille peale keskkooli lõpetamist endale valisin.“
Mis saakski teha rõõmsamaks kui tõdemus, et lisaks lisatööjõule IT-sektoris, oleme paljudele Vali IT! lõpetajatele andnud võimaluse uueks ja põnevaks pöördeks oma elus ning seeläbi tõstnud nende motivatsiooni ja tööga rahulolu uuel ametikohal.
Helin Sööt
MKMi riigi infosüsteemide osakonna projektijuht
Programmi ellu viimiseks on MKM sõlminud lepingu BCS Koolituse ja IT Koolituskeskusega, kes on ka koolituste läbiviijad.
Koolitust rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi toetusskeemist „Digitaalse kirjaoskuse suurendamine“. Rohkem infot võib leida Vali IT! kodulehelt.