Milline on personaalne teenus?

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Digiriik
Published in
2 min readMay 22, 2024

--

Foto: Pixabay

Head otseste avalike teenuste omanikud, juhid, koordinaatorid! Teie abistamiseks on digiriigi tööriistakasti jõudnud uus versioon otsese avaliku teenuse kindlaksmääramise, kirjeldamise ja kataloogi kandmise juhisest ning küpsusmudel sellise teenuse hindamiseks. Kutsume teid üles neid aktiivselt kasutama ja koostajatele tagasisidet andma.

Otseste avalike teenuste juhise esimene versioon valmis aasta tagasi ning selle abil on oma teenustest ülevaate koostanud ja teenuste kesksesse kataloogi esitanud juba 34 asutust. Uues versioonis on uuendatud näiteid teenuste nimetuste ja kirjelduste ning riigieelarve (TERE) teenuse ja otseste avalike teenuste omavahelise seose kohta. Kõik nimetused, kirjeldused ja seosed on tegelikud ehk siis pärinevad asutuste loeteludest.

Otsese avaliku teenuse küpsusmudel on koostatud personaalse riigi kontseptsiooni alusel ja aitab hinnata, kui suures osas vastab konkreetne teenus personaalriigi teenuse tunnustele. Tunnuseid on viis ehk personaalriigi teenus on: 1) inimesekeskne, 2) kättesaadav/ligipääsetav, 3) proaktiivne, 4) usaldusväärne ja läbipaistev ning 5) loob lisaväärtust. Iga tunnuse jaoks on küpsusmudelis üks plokk, mille all on täpsemad kriteeriumid. Nii saab teenuse küpsust hinnata võimalikult objektiivselt.

Nii juhiste uus versioon kui ka küpsusmudel valmis koostöös valitsusasutuste teenuste koordinaatorite ja teiste koostööpartneritega ning need vaatas üle avalike teenuste nõukogu. Küpsusmudeli rakendatavust oma otseste avalike teenuste hindamiseks testis 7 asutust, kes andsid väärtuslikku tagasisidet lõppversiooni koostamiseks. Asutuste hinnangul oli teenuseid küpsusmudeli abil hinnata huvitav ja kasulik.

Personaalse riigi tunnustele vastab teenus küpsustasemega 5. Hetkel on see veel ideaal, mille poole püüelda. Eeldasime, et taseme 3 kirjeldus vastab n-ö keskmisele teenusele ja mudeli testimisel selgus, et ka analüüsitud teenuste koondkeskmine tase oli 3. Seega pole üldine tase küll halb, kuid paljutki saab muuta paremaks. Kuna küpsusmudel on eelkõige tööriist asutustele endile, aitab see märgata, kus on kõige suuremad kitsaskohad ja otsustada, kus saab kõige kiiremini midagi ära parandada. Soovime kõigile selleks edu.

Liivi Karpištšenko
Teenuste tiimi nõunik
Majandus-ja kommunikatsiooniministeerium

--

--