Muutumatu seisundiga lapse proaktiivse toetamise analüüsi kokkuvõte

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Digiriik
Published in
2 min readAug 16, 2023

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) ja Sotsiaalkindlustusameti (SKA) koostöös uuriti võimalusi, kuidas erivajadusega lapse teekond vajaliku abini oleks lihtne, kiire ja nähtamatu sündmusteenus. Analüüsi viis läbi Trinidad Wiseman OÜ ja töö kestis kuus kuud.

Prototüüp

Muutumatu seisundi diagnoosi alusel lapse abivajaduse määramise ja tugiteenuste proaktiivse pakkumise laiem eesmärk on lihtsustada ja kiirendada abi kättesaadavust erivajadustega lastele. Varasemalt oli Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel sõnastatud ettepanekud erivajadustega laste tugisüsteemi korrastamiseks ning disainitud kasutajate elukvaliteeti parandavad teenusteekonnad. Läbiviidud analüüs jätkas lahenduse loomist, mis võimaldab erivajadustega laste toetamist korraldada sündmusteenuse põhimõtetest lähtudes ning kirjeldab abivajadusega seotud info andmevahetuse automatiseerimist ja proaktiivset teenuste pakkumist.

Esmalt analüüsiti projekti käigus andmevahetuse digitaliseerimise kasutajanõudeid ja kaardistati olemasolevad äriprotsessid. Selleks viidi läbi üle paarikümne intervjuu seotud osapooltega, sh erivajadustega laste vanematega, erialaspetsialistidega, huvikaitseorganisatsioonidega ja seotud andmekogude omanikega. Selgus, et lapsevanemate jaoks on peamisteks probleemideks tervikpildi puudumine, infokanalite hajusus ning oluliste sündmuste kadumine infovoogu. Olulise takistusena tuli esile ka andmete liikumise ja andmete ristkasutuse piiratus ning kogu protsessi vähene kasutajasõbralikkus. Eelnevat arvestades sai selgeks, et tulevikulahenduse vaates on kõige olulisem luua lapsevanema jaoks tervikprotsessist ülevaade, vältida dubleerimist ning võimaldada valdkondadeülest andmete jagamist.

Projekti teises etapis viidi läbi minimaalse töötava toote (minimum viable product — MVP) analüüs ja loodi selle arenduskava. Samuti koostati nii õiguslik analüüs kui ka majanduslike mõjude hinnang tulevikulahenduse rakendamiseks. Kuna abivajava lapse tervik-teekonnal on väga palju osapooli ja erinevaid seotud protsesse, siis MVP skoopi jäid kolm peamist tegevust — lapse seisundi diagnoosimine tervishoiusüsteemis, lapse tegevuspiirangute ja abivajaduse tuvastamine ning lapsele toetavate tugiteenuste proaktiivne pakkumine nii kohaliku omavalitsuse (KOV) kui ka riigi tasandil. Analüüsis välja pakutud tulevikulahenduse kohaselt algab muutumatu seisundiga lapse sündmusteenuse teekond diagnoosi info sisestamisega tervise infosüsteemi, mis omakorda käivitab paralleelselt kaks proaktiivset protsessi: lapse abivajaduse hindamise (KOV) ja lapse tegevuspiirangute hindamise (SKA). Hindamiste tulemusel selguvad teenused ja toetused, millede kasutamiseks on lapsel õigustatus ja mida on lapsevanemale võimalik proaktiivselt pakkuda.

Prototüüpi luues lähtuti lõppkasutaja ehk erivajadusega lapse vanema vajadustest. Samuti peeti silmas põhimõtet, et olemasolevate infosüsteemide funktsionaalsusi ei hakata loodud lahenduses dubleerima, vaid kasutaja suunatakse nendeni otseviidetega. Kõike eelnevat arvesse võttes loodi lapsevanema jaoks erivajadusega lapse teekonda kajastava töölaua prototüüp riigiportaalis eesti.ee, mille abil saavad lapsevanemad oma lapse abivajadusega seotud ja võimalike teenuste-toetuste kohta kogu vajaliku infot. Prototüüp on kättesaadav Figma platvormi kaudu.

Analüüsi ja MVP põhjal (leitavad siit) on järgmise sammuna võimalik asuda ette valmistama lahenduse esimese etapi arendust ning vajalikke õigusruumi muudatusi.

Aika Kaukver
Abivajaduse hindamise valdkonna tiimijuht
Sotsiaalkindlustusamet

--

--