Paneme tehisintellekti enda jaoks tööle!
Viimasel ajal räägitakse tehisintellektist üldiselt ja erinevatest tehisintellekti tehnoloogiatel põhinevatest praktilistest rakendustest ehk krattidest üha rohkem. Nimelt annab krattide kasutamine inimestele võimaluse oma tegevusi tõhustada ja keskenduda enam lisandväärtust loovatele tegevustele ning jätta rutiinsed ja aeganõudvad ülesanded krattidele. Ühelt poolt kasvab seeläbi tootlikkus, teiselt poolt vähenevad tööga seotud kulud.
Selleks, et toetada Eesti avaliku sektori asutustes krattide kasutusele võtmist, on kokku pandud portfellitäis abimeetmeid.
Mis on kratitoe portfell?
Kratitoe portfelli kuulub hulk tasuta teenuseid, mida pakuvad eksperdid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumist, Riigi Infosüsteemi Ametist, Justiitsministeeriumist ja Andmekaitse Inspektsioonist. Olenevalt konkreetsest projektist ja asutuse vajadustest kaasatakse andmeanalüütika ning tehisintellekti lahendustega tegelevaid eksperte ka erasektorist.
Kellele on kratitoe portfell suunatud?
Kui asutus soovib üldiselt tutvuda andmete ja tehisintellekti valdkonnaga, sobib hästi (hommiku)seminar. Seminari käigus annavad eksperdid lühiülevaade andmete valdkonna arengust, eesmärkidest, olulistest tegevustest, saadavast väärtusest, Eestis rakendatud kratiprojektidest, senistest kogemustest ja pakutavast toest.
Kui asutust huvitab konkreetsemalt krattide valdkond, sobib tehisintellekti arendamise seminar. Seminari käigus tutvustavad eksperdid kratte põhjalikumalt läbi projekti elukaare, et tekiks arusaam, millest alustada ning millised on tehisintellekti projekti eripärad, eeldused ja riskid.
Kuidas kratid enda kasuks tööle panna?
Mõistmaks, kas kratte saaks kasutada asutuse väljakutsete lahendamiseks või eesmärkides saavutamiseks, sobib ajurünnak ekspertidega. Selle raames kaardistavad valdkonna eksperdid koos asutuse esindajatega teenuseid, mida saaks krati abil tõhustada ning analüüsitakse andmeid, mis on eduka kratiprojekti eelduseks. Ka hinnatakse võimalike projektide realiseerimise tõenäosust, riske ja saadavat kasu.
Süvatöötoas analüüsitakse koos valdkonna ekspertidega andmeid ja tehisintellekti rakendamise võimalusi süvitsi ühe konkreetse teenuse vaates. Samuti toetatakse töötoas projektikava koostamist. Nii luuakse koos eeldused kratiprojekti edukaks algatamiseks ning maandatakse riske. Mõlema teenuse puhul on väga oluline, et kaasatud oleks võimalikult palju asutuse liikmeid, sealhulgas nii äri-, sisu- kui ka tehnilise poole esindajaid.
Kust saada abi juba algatatud projektiga?
Asutused, kes on rakendamas krati- või andmeteaduse projekti ja soovivad seda erinevatest aspektidest hinnata ning saada soovitusi ja tagasisidet, on oodatud kasutama algoritmi mõjuhinnangut. Tegemist on küsimustikuga, mille täitmise järel antakse hinnang kratiprojekti mõjule, riskidele, sisendandmetele ja nende kvaliteedile ning pakutakse soovitusi ja tagasisidet.
Lisaks saab kratiprojektide rakendamisel abi andmepaneeli ja andmete liivakasti kaudu. Mõlema puhul ulatab asutustele abikäe ekspertide nõuandev kogu ning nende kahe teenuse üldine eesmärk on abistada avaliku sektori asutusi projektides, mille puhul ilmnevad isikuandmete töötlemise või andmete taaskasutusega seotud riskid ja küsimused.
Küsimuste ja huvi korral võib alati julgelt ühendust võtta ning leiame just teie asutusele kõige sobivama teenuse.
Kristel Kriisa
Projektijuht (tehisintellekt avalikus sektoris)
Riigi Infosüsteemi Amet