Riigiportaal eesti.ee täienes keskse volituste haldamise infosüsteemiga Pääsuke

Kuu aega laivis olnud Pääsuke lihtsustab ettevõtja elu, sest võimaldab tal hallata töötajate ligipääsu erinevatesse riigi iseteenindusportaalidesse ühest kohast. Loe lähemalt, kuidas Pääsuke sündis!

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Digiriik
3 min readMar 28, 2024

--

Riigiportaal eesti.ee läks üle uuele kesksele volituste haldamise infosüsteemile Pääsuke, mis muudab ettevõtte esindajatele erinevate ametiasutuste iseteeninduskeskkondadesse juurdepääsude andmise mugavamaks. Seni eesti.ee-s kasutusel olnud pääsuhalduste lahendus oli muutunud tehnoloogiliselt vanaks ja ebaturvaliseks, mistõttu vajas see väljas vahetamist.

Arendustegevusele eelnenud analüüsi käigus viidi erinevat tüüpi kasutajatega läbi intervjuud. Valimisse valiti erineva tausta ja suurusega juriidilised isikud ja nende esindajad. Seda selleks, et saadud andmed oleks võimalikult mitmekesised. Analüüsi tulemusena selgus, et elektrooniliste ligipääsuvolituste maailmas valitseb tihtipeale suur segadus. Selles on palju ammu lõppenud (kuid siiani peale jäetud) volitusi, läbipaistmatust ja ebaefektiivsust. Juriidilised isikud kulutasid igapäevaselt erinevate volituste haldamise peale liialt palju aega ja raha. Analüüsi tulemusena oli selge, et seda kõike on võimalik oluliselt efektiivsemaks ja kasutajasõbralikumaks muuta. Sellest johtuvalt seadis Pääsuke oma missiooniks volituste korrashoiu. Analüüsi tulemusena otsustati edasi minna rollipõhise õiguste/volituste süsteemiga.

Keskne volituste haldamise infosüsteem Pääsuke on loodud eesmärgiga koondada ligipääsuvolituste haldamine ühte kesksesse kohta — eesti.ee ettevõtja keskkonda. Riigiportaalis saab hakata haldama nende asutuste ja ettevõtete ligipääsuvolitusi, kes on samuti Pääsukesega liitunud. Volitusi saab vastavalt rollile anda ja tagasi võtta, aga neist ka loobuda ja teatud juhtudel edasi volitada. Andmed liiguvad turvaliselt X-tee andmevahetuskihi kaudu ja kõigi toimingute kohta laekub osapooltele riiklikku postkasti teavitus.

Esimeses skoobis keskenduti juriidilistele isikutele, kelle jaoks tähendab uus teenus lihtsust, mugavust, ühetaolisust ja kiirust asjaajamisel. Nüüdsest alates on eesmärk koondada töötajate ligipääsuõigused riigi erinevatesse iseteeninduskeskkondadesse järk-järgult uude kesksesse volituste haldamise infosüsteemi. Töötaja poolt vaadatuna tähendab uus keskkond samuti suuremat läbipaistvust ja kontrolli oma volituste üle. Riigiportaali sisse logides näeb eraisiku vaates volitusi ühest kohast ja inimesel endal on võimalik loobuda ligipääsuõigustest, mis ei ole enam ajakohased, aga on jäänud mingil põhjusel tööandjal eemaldamata. Sellega viiakse otseselt ellu uue teenuse visiooni, mille kohaselt loob volituste maailma selguse Pääsuke.

Kuvatõmmis Pääsukese infosüsteemist riigiportaalis

Esimesena võttis keskse volituste haldamise infosüsteemi kasutusele riigiportaal eesti.ee, mille teenuste kasutamisega seotud volitusi hallatakse nüüdsest Pääsukeses. Samuti on võimalik riigiportaalis jagada volitusi Maa järelmaksunõuete infosüsteemi (MAAIS) ning Rahvastikuregistri partnerteenuste kasutamiseks. Peagi on uue infosüsteemiga liitumas ka Registrite ja Infosüsteemide Keskuse majandusaasta aruannete edastamise portaal ja Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet. Käesoleva aasta jooksul oodatakse Pääsukesega liidestuma ka Eesti Maksu- ja Tolliametit. Läbirääkimisi liidestumiseks peetakse teiste seas ka Eleringi, Statistikaameti, Tervisekassa ja Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskusega. On hea meel tõdeda, et üha enam tuntakse teenuse võimaluste vastu huvi nii avalikust kui ka erasektorist.

Valminud süsteem pakub nii asutustele kui ka eraettevõtetele muu hulgas võimaluse loobuda oma iseteeninduskeskkonnale ise volituste haldamise süsteemi arendamisest, mis aitab kokku hoida nii raha kui ka aega. Pääsuke on välja arendatud piisavalt võimekaks pakkudes erinevaid tööriistu ja pidades silmas nii riigi- kui erasektori ärilisi eesmärke ja vajadusi. Samuti on oluline märkida, et avaliku sektori asutuste liidestumise osas pakub tuge Majanduse- ja Kommunikatsiooniministeerium, kelle kaudu on avaliku sektori asutustel võimalik taotleda liidestumiskulude kompenseerimist.

Tulevikus on plaanis laiendada Pääsukese võimalusi ka eraisikutele, pidades silmas just nende igapäevaseid tegevusi. Näiteks võiks vanavanemad volitada oma asju iseteeninduskeskkondades ajama mõne noorema põlvkonna esindaja.

Hetkel jätkatakse õigusraamistiku muudatuste ja aktiivse arendustegevusega. Täna on hea meel tõdeda, et Pääsukeses on juba praegu võimalik antavaid volitusi ka digitaalselt allkirjastada. Lähematel kuudel jätkub aktiivne arendustegevus, mis parendab edasivolitamise funktsionaalsust. Lisaks soovitakse enne käesoleva aasta suve ära realiseerida ühisesindusega juriidiliste isikute juhatuse liikmetele suunatud digitaalse ringallkirjastamise tehnilise lahenduse. Selle raames tekib ühisesindusega juriidiliste isikute esindajatele võimalus (mitte kohustus) valida enda seast välja üks isik ja määrata seesama isik mingisse neile sobivasse rolli ehk anda talle Pääsukeses mingi volitus. Seejärel saavad ühisesindusega juriidiliste isikute esindajad käia Pääsukeses ükshaaval antud volitust digitaalselt allkirjastamas. See annab juhatuse liikmetele võimaluse kokku hoida aega ja raha ning keskenduda oma põhitegevustele.

Pääsukese projekti rahastatakse teadus- ja arendustegevuse (TA) ning Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastuse (RRF) vahenditest.

Pääsukese võimalustega saab tutvuda RIA kodulehel.

Timo Anis
Pääsukese tootejuht Riigi Infosüsteemi Ametis
Timo.Anis@ria.ee

--

--