Uute teadmiste toel parima digiriigi poole

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Digiriik
Published in
2 min readDec 13, 2023

Aasta hakkab peagi läbi saama ning igati asjakohane on heita pilk sellele, mis aasta alguses sai plaani võetud ning mis tegelikult ka tehtud sai. Digiriigi arengu teenuste tiimi üheks fookuseks oli sel aastal koolitamine.

Foto: Toolbox Estonia

Digiriigi arengu teenuste tiimis toimetame kolmes peamises suunas: sündmusteenuste ja proaktiivsete teenuste arendamine, tulevikukindlate digiriigi platvormide ning komponentide arendamine ja kasutajakesksete teenuste juurutamine. Neist viimases on meie tegevused suures pildis jaotunud:

  • võrgustikud ja koostöö,
  • juhised ja tööriistad,
  • teavitus, töötoad ja koolitused.

Digiühiskonna arengukavas oleme seadnud endale ambitsioonika eesmärgi, et 2030. aastal pakume parimat digiriigi kogemust ja kasutajate rahulolu teenustega on 90%. Selleks, et eesmärgini jõuda, on oluline, et inimesed, kes (digi)riigi teenuseid juhivad ja arendavad, mõistaksid, kuidas seda parimal moel teha ja tehnilisi lahendusi eesmärgi saavutamiseks rakendada.

Inimkesksus on kõige aluseks

Nagu taolistes olukordades ikka, alustasime esmalt olukorra kaardistamisest. Võtsime fookusrühmaks need avaliku sektori töötajad, kes igapäevaselt teenuseid juhivad ja seega inimkeskseid võimaluste ja kohustuste täitmise lahendusi loovad. Kuna oleme väga tugevalt võtnud suuna just inimkesksusele teenuste juhtimisel ja arendamisel, sai nimekiri vajalikest oskustest pikk ning mitmekesine. Sinna mahtus palju erinevaid pädevusi, alustades projektijuhtimisest, kasutajaintervjuude tegemisest kuni visualiseerimise ning esinemisoskuseni välja.

Kaardistuse käigus saime aru, et praeguse olukorra ning soovitu vahel on suur erinevus ja vaid tööriistade pakkumisest teenuseomanikele ei piisa, samuti on vähe sellest, kui nad omavahel saavad parimaid praktikaid jagada. Alustasime erinevas formaadis koolituste disainimist. Katsetasime nii e-kursuseid, klassikoolitusi kui ka käed-küljes stiilis koolitusprogrammi.

Mitmekesised lahendused eripalgelistele kitsaskohtadele

Teenuse juhtimise baasteadmiste pakkumiseks lõime Digiriigi Akadeemiasse (link) hulga kursusi, nt teenuste juhtimise ABC (link), teenuste eesmärgistamine ja mõõtmine (link) jne. Neid on praeguseks läbinud mõnisada inimest ning tagasiside kursustele on olnud pigem positiivne ja oodatakse üha uute teenuse juhtimisega seotud vaatenurkade sissetoomist ning selleks ka uusi kursuseid.

Ühe tugeva murena tuli välja vajadus ärianalüütiku oskuste järgi. Olukorra parandamiseks korraldasime koostöös partneriga pilootprojekti, et arendada inimestes, kel varem puudus selline väljaõpe, ärianalüütiku tööks vajalikke kompetentse. Pilootprojekti lõppedes otsustame, kas ja kuidas sellise koolitusega edasi liikuda, sest soovijaid oli rohkem kui koolitusgruppidesse mahtus. Praegu on koolituse läbinud kokku 30 inimest ning koolitust on hinnatud kasulikuks. Lisaks on osalenud toonud välja, et lisaks algtasemel grupile võiks mõelda ka neile, kes juba töötavad ärianalüütikutena, aga soovivad end erialaselt täiendada.

Eelmisel talvel alustasime ka inimkesksete digiteenuste arendamise programmiga „Häkkame pihta“. Praegu on selle läbinud paarkümmend meeskonda ning sama paljudest ideedest on saanud prototüübid. Koos sellega loodetavasti saanud läbinud ka teadmisi, kuidas inimkeskselt digiteenuseid arendada ja jaganud neid oma organisatsioonis edasi ning kasutanud õpitut arendusprojektides. Osalesid nii kohaliku omavalitsuse töötajad kui ka keskvalitsuse inimesed oma ideedega. Näiteid digiteenustest, millega programmi tuldi: Häirekeskuse töösaali juhtimislaud, Rahapesu Andmebüroo kliendiportaal, ettevõtja digitaalne laenuteenus, MTA tööde haldamise keskkond jne. Ka selle programmiga jätkamise peame läbi kaaluma.

Aitäh kõigile, kes on meiega koos õppinud, tagasisidet andnud ja mõtteid jaganud! Uute oskusteni!

Kaili Tamm
Teenuste valdkonna juht
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium

--

--