Viimastel aastatel kiiresti arenenud masinõppe lahendused annavad võimaluse digiriigi teiseks tulemiseks väikese tsunamina

RIA Masinõppe- ja keeletehnoloogia osakond koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga asub arendama juturobotite võrgustiku kõrvale haldusalade ülest ja sisest kliendipöördumiste klassifitseerijat.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Digiriik
4 min readJan 20, 2022

--

Tihti puudub teadmine, millise konkreetse riigiasutuse ja ametniku poole küsimuste ja muredega pöörduda.

Lähinädalatel on Bürokrati meeskond hankimas, läbi Bürokrati raamhanke, kliendipöördumiste haldusalade ülese ja sisese klassifitseerija, töönimega „Siimuke“, arendajat, kes looks Bürokrati ökosüsteemi modulaarse liidese. Tegemist on eraldiseisvalt rakendatava tehnilise lahendusega kodanike pöördumiste klassifitseerimiseks ja nende automaatseks jaotamiseks riigiasutuste vahel ja riigiasutuste sees vastutavale ametnikule edasi suunamiseks.

Millega on täpsemalt tegu?

Bürokrati ökosüsteemi kuuluva, vabavaralise klassifitseerija, keskne idee on lihtsustada riigi ja inimeste vahelist suhtlust ja vähendada riigi ning kodaniku vahelisest suhtlusest tulenevat töökoormust riigile, läbi automaatse pöördumiste klassifitseerimise ja õigele asutusele ja ka ametnikule suunamise. Kuigi digiriik on kõrgelt arenenud, on riigi teenused asutuste ja kohalike omavalitsuste vahel killustatud. Mitmed analüüsinud ja kasutajate uuringud on näidanud, et nii kodanikud kuid ka ettevõtjad ei tea tihti, millise konkreetse riigiasutuse ja ametniku poole küsimuste ja muredega pöörduda. Inimeste ootus on saada kõigile enda küsimustele ja pöördumistele vastus teadmata, milline konkreetne kohaliku omavalitsuse asutus või riigiasutus teemaga tegelikult tegeleb. Seetõttu on riigiga asjaajamine ajakulukas ja ebamugav. Samas tekitab praegune olukord ka jõudsalt töötunde ja halduskoormust riigiasutustele, kes peavad pöördumisi omakorda asutuste vahel ja ka siseselt edastama, lisamata antud tegevuse käigus, pöördumise esitajale, otsesest väärtust. Inimestele parima digiriigi kogemuse pakkumiseks on vajalik seega riigiga asjaajamist radikaalselt muuta ja pöördumiste edasisuunamist automatiseerida. Uus Bürokrati masinõppe lahendus selle riigiülese probleemiga tegelema hakkabki.

Mitmed analüüsinud ja kasutajate uuringud on näidanud, et nii kodanikud kuid ka ettevõtjad ei tea tihti, millise konkreetse riigiasutuse ja ametniku poole küsimuste ja muredega pöörduda.

Klassifitseerija suunab pöördumise esmalt õigesse haldusalasse, seejärel õigele asutusele, teenusele ja lõpuks vastavat rolli kandvale ametnikule, klassifitseerides iga sammu juures pöördumisi. Tööpõhimõte tekitab laialdaselt rakendatuna riigile märkimisväärset aja- ja rahasäästu ning pöördumiste kohta tekib nii asutuste sisene kui ka ülene ülevaade.

Klassifitseerija suunab pöördumise õigesse kohta. Foto: Timothy Muza/Unsplash

Bürokrati meeskond mõistab samas (Texta OÜ ja Netgroupi poolt teostatud) katseprojektis ja analüüsis välja tulnud kitsaskohti, üheks nendest on näiteks pöördumised, mida ei ole võimalik automatiseerida — näiteks pöördumised, mida ei oska ka inimene otsekohe edasi suunata või pöördumised millele vastamiseks on vajalik mitme asutuse ühistöö. Sellistel juhtudel on selge, et vajatakse inimese sekkumist, mida arendatav süsteem ka arvestab, seega teatud pöördumiste puhul jääb vajadus inimeste järele alles. Samas usume, et ajapikku saab järjest suuremal määral pöördumisi automaatselt edasi suunata. Suurema muutuse toob projekt kaasa ulatusliku kasutuse saavutamisega riigis, pakkudes ühest küljest riigiametnikele sisukamat tööd ja teisalt tõstes seeläbi riigiteenuste kvaliteeti üldiselt. Samas on selge, et eesmärgi saavutamiseks on oluline, et võimalikult suur osa asutustest panustaksid projekti ja võtaksid lahenduse kasutusele. See võimaldab lõpuks ka radikaalselt paremat teeninduskvaliteeti inimestele pakkuda!

Seega kutsume kõiki huvilisi endast märku andma ja osalema projektis!

Kaugema suurema väärtuspakkumisena võib välja tuua asjaolu, et tihtipeale vastatakse tüüp-pöördumistele mallidega, ehk ette kirjutatud vastustega, mis loob eeldused tööprotsesside peaaegu täielikuks automatiseerimiseks, tõstes väärtuspakkumist veelgi ja muutes riigiametnike töö kaalu, tõstes ka riigitöötajate ja teenuste taset.

Vabavaraline süsteem, seejuures pöörduja andmeid ja pöördumise sisu, asutuste vahel ei jaga ning neid ka ei koguta keskselt. Selleks luuakse hajus masinõppesüsteem, mis jagab asutuste lahenduse juures treenitud mudeleid kesksesse serverisse, kus mudelite pinnalt luuakse haldusalade ülene klassifitseerija. See tagab, et inimeste pöördumised on loetavad vaid asutusele, kellele pöördumine oli mõeldud.

Pöördumised kogutakse kesksesse serverisse, mida asutuste vahel ei jagata. Foto: Sergei Zjuganov/Toolbox Estonia

Bürokrati teekaarti välja töötades on ka arvesse võetud lahenduse lähemad ja kaugemad mõjud, mis kaaluvad kulud selgelt üle. Lahendus on esimene samm digiriigi uuele tasemele viimises.

Sügisel alanud Bürokrati vestluslahenduse esimese lahenduse arendus, mis loodi juturoboti treeningandmete kogumiseks, paigaldati aasta alguses Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelvalve Ameti kodulehele. Peatselt on oodata ka mitmete riigiasutuste juures vestlusroboti rakendamist. Tulevikus aitab Siimuke ka siin pöördumisi haldusalade ja riigiasutuste vahel suunata õigele kratile! Seega on arenduste tempo kõrge ja sihid veelgi kõrgemal. Kui riigil oleks startup, siis oleks see Bürokratt.

Vaata lisa:

Täpsem teave Bürokrati tegemiste kohta on leitav kratid.ee lehel

Varasemad postitused medium.com/digiriik/kratid/home

Valter Jakovlev
Ärianalüütik
Masinõppe ja keeletehnoloogia osakond/Riigi Infosüsteemi Amet

--

--