6 tipů, jak si jako freelancer najít první klienty

Petra Vysušilová
3 min readNov 9, 2017

--

No, kdyby na tohle existoval jednoduchej návod, to by bylo, co? Tak aspoň pár tipů, který by vám mohly pomoct. Jen pro ujasnění, jo — článek je hlavně pro ty, co se ve světe freelancerů teprve rozkoukávaj nebo o volnonožství zatím jenom přemejšlej.

1. napište to na facebook

Už jsem to psala v minulym článku a musim to napsat zas. Nebojte se toho, není to nic divnýho, trapnýho ani blbýho. A navíc je to zadarmo.

2. mrkněte do komunitních skupin

Teď budu mluvit hlavně k holkám (sorry, kluci). Pavlína Louženská totiž založila super Facebook skupinu #HolkyzMarketingu, kde je aktuálně víc než 7000 holek, který se v marketingu pohybujou. A je to tam nejen studnice moudrosti, ale hlavně jsou tam na sebe všichni hodný a milý. A to jinde na Facebooku fakt nepotkáte. Takže se tam o práci nebojte napsat.
Kluci musej vydržet šikanu a honění ega ostatních ve skupinách jako je třeba Práce v reklamě nebo Grafici. My zas rodíme, to je horší (možná).

3. projeďte si startupjobs

…a podobný weby. A ano, třeba i jobs.cz. Některý firmy třeba ani nevědí, že hledají freelancera. Často mají vypsanou pozici zaměstnance, ale nemají na něj dost peněz. V tom případě je externí spolupráce win–win. A měsíční jistotu máte v kapse.
Nedoporučuju ztrácet čas na Easytasku a podobnejch webech. Vypadá to sice jako super nápad, ale ve skutečnosti to je jen hon na nízkou cenu a krátkej čas. A tak se kvalitní práce v marketingu prostě nedělá. Tečka.

4. potkávejte se

…s lidma z oboru. Ať už kvůli tomu, abyste si třeba dali feedback na svou práci, nějakou si vzájemně dohodili a nebo si prostě jenom postěžovali na klienty. Tady u nás v Liberci jsou od toho třeba Digitální děcka.

5. buďte akční a buďte vidět

Fakt. Pište, postujte, mluvte o svý práci nebo o čemkoliv, co vás baví. Prostě buďte na očích. Máte nějakou vášeň kromě toho, čím se živíte? Věnujte čas i tomu a třeba si okolo toho udělejte projekt, blog, youtube kanál, whatever. Prostě investujte čas a energii do toho, co vás baví. To vám totiž půjde nejlíp a bude to na tom vidět.

O mně všichni vědí, že miluju psy a cestování. A tak jsem si o tom založila projekt Lesem se psem a, světe div se, i díky tomu jsem získala klienty. Z psího i nepsího prostředí.

6. (ne)pracujte pro kámoše

Tohle je záměrně jako poslední bod, protože to je prostě taková nevděčnost, že to nechceš. Když nemáte zbytí (nebo máte prázdný portfolio), tak není o čem. Jinak se ale, prosimvás, do práce pro rodinu a kamarády moc nehrňte. Z vlastní zkušenosti vim, že to většinou nekončí dobře. “Klient” moc prudí, protože “může”. Vás to tolik nebere, protože víte, že vám moc nezaplatí, ste přece jenom kámoš, že jo. No a pak je z toho oboustranná lost–lost.

Zní to celý jako dřina, ale ono se to časem vrátí. A tim časem nemyslim roky. Jakmile získáte první klienty, přichází s nima i první hezký reference a navíc se často stává, že vás ti klienti doporučí dál. A pak se stane takovej malej zázrak, ve kterej jste na začátku ani nedoufali — můžete si vybírat, co budete a nebudete dělat.

A příště už třeba nějaký konkrétnější téma, jo?

--

--