Iniciativa Digital Twin Slovenia sisteme APS (Advanced Planning & Scheduling) postavlja v fokusno področje

Simon Kovše
Digital Twin Slovenia
4 min readApr 25, 2020

Prepoznavamo izjemno dodano vrednost, ki jo APS sistemi prinašajo konceptu digitalnega dvojčka zato ga postavljamo v eno izmed naših glavnih fokusnih področij. V ta namen se povezujemo z vodilnim podjetjem za vpeljavo APS sistemov v Sloveniji — Lean Scheduling Europe, ki je tudi evropsko predstavništvo mreže Lean Schediling International.

Tradicionalna industrijska okolja še naprej postajajo vse bolj dinamična in vitka. Pri uresničevanju paradigme prodaje proizvodnih kapacitet za izdelavo po naročilu si tovarne prihodnosti pomagajo z APS (Advanced Planning and Scheduling) rešitvami.

Čeprav so se APS rešitve kot operativna podpora planiranja in razporejanja operacij pojavile že pred tremi desetletji, so šele danes okoliščine dovolj zrele, da jih lahko podjetja izkoristijo v polni meri. S pomočjo APS rešitev proizvodna podjetja skrajšujejo čase dostav, zmanjšujejo zaloge in krajšajo pretočne čase. Podjetja, ki uporabljajo APS rešitve, so bolje organizirana, dosegajo višjo produktivnost in uspešno obvladujejo vedno večji obseg povpraševanja.

Photo by ThisisEngineering RAEng on Unsplash

Kako sistemi APS spadajo v celotni kontekst pametnih tovarn in dobavnih verig?

Proizvodna podjetja ne tekmujejo le z boljšimi, cenejšimi in bolj kvalitetnimi produkti, ampak tudi s pravočasnimi dobavami. Vsaka še tako majhna pozitivna razlika, lahko prinese ključno prednost pred konkurenco. V trenutnih razmerah, ko se zopet vzpostavlja ravnovesje med regionalnimi in globalnimi dobavnimi tokovi, sta odzivnost in točnost še bolj pomembna. Čeprav je v časih pomanjkanja proizvodnih komponent dobro imeti več zalog, pa morajo podjetja kljub temu stremeti k minimizaciji zalog, k hitremu pretoku materialov skozi proizvodne procese in k točnemu vstopu materialov v pravem trenutku ter na mestu kjer so potrebni.

Pri tem sta koncepta vitke proizvodnje (ang. lean production) in nabave JIT (ang. just in time) ključna pri dolgoročnemu vzdrževanju visokega nivoja zadovoljstva strank. Za delovanje proizvodnega sistema po načelih omenjenih konceptov pa je potrebna tesna povezava, tako z dobavitelji komponent in strankami, kot tudi z vsemi internimi oddelki, ki morajo v dinamičnih razmerah delovati zelo usklajeno.

Še včeraj je marsikje sodelovanje temeljilo na uporabi preglednic in planskih tablah, jutri pa bodo potrebni novi temelji. Čeprav proizvodna podjetja investirajo milijone v sistema MES (ang. Manufacturing Execution Systems) in ERP (ang. Enterprise Resource Planning), le ta nista dovolj. Sta le omogočitelja za normalno delovanje podtetja. Zelo ključen in pogosto spregledan sistem je APS ( ang. advanced planning and scheduling), ki pa s čedalje večjo izdelavo po meri oziroma prilagoditvijo izdelkov dobivajo na veljavi. Nemogoče je namreč obvladovati proizvodni plan vedno večjega števila različnih produktov in verzij.

Sistemi APS združujejo multidiscipliniarne podatke in plemensko znanje planskih oddelkov (ang. tribal knowledge) v digitalnih planih. Digitalna oblika omogoča hitro prilagajanje planov in posledično proizvodnje, tako glede na interne kot tudi zunanje spremembe. Z združenim pregledom se vzpostavi boljše razumevanje trenutne situacije, preko simulacij in testiranja “what-if” scenarijev, pa se omogoči boljše razumevanje posledic odločitev v prihodnosti.

Pri vertikalni integraciji znotraj podjetja se APS sistemu ni mogoče izogniti. Združuje tako proizvodni, taktični in strateški nivo v podjetju. Podatki se preko APS sistema pošiljajo navzdol (navodila delavcem in transporterjem) in navzgor (koordinacija z vodstvom in dobavnimi verigami). Pri tem so obogateni z delovanjem pametnih algoritmov in z naprednimi orodji za vizualizacijo. Z razvojem industrijskega interneta (in IoT) pa sprejemajo vedno večjo gostoto strojnih podatkov.

Kako torej, da so ti sistemi pogosto spregledani? Mogoče zaradi kompleksne vpeljave. Spremeniti in digitalizirati je potrebno ponekod tudi desetletja stare procese ter organizacijo. Uvedbo sistema planiranja je potrebno izpeljati do nivoja, da se z njegovo pomočjo ustvarja uresničljive plane, ki vzporedno upoštevajo vse omejitve razpoložljivosti materialov, delovne sile, delovanja strojev in predvidevanja potreb. Če namreč manjka samo en vijak za sestavo končnega produkta, se celoten plan plan podere, kar pa lahko za seboj potegne številne spremembe, ki s seboj prinesejo nove plane za več dni ali celo tednov naprej. Na proizvodni plan lahko vpliva čedalje več spremenljivk zato je potrebno vzpostaviti odlično zavedanje, kar pa je mogoče le z digitalizacijo oziroma lahko rečemo kar digitalno transformacijo celotnega procesa planiranja.

Lahko rečemo, da je planiranje glavni temelj učinkovitosti proizvodnih podjetij. Brez jasno zastavljenih optimalnih ampak uresničljivih planov, se lahko delavci v proizvodnji trudijo kolikor hočejo in jim ne bo uspelo izpolniti pričakovanj strank in lastnikov. Prav tako, lastniki in stranke preko pravilno zastavljenih planov spoznavajo natančne omejitve ter pravila operative. In ravno razumevanje pravil operative je izredno pomembno, saj napačne ocene zmožnosti, lahko privedejo do neuresničljivih planov, ki povzročajo škodljiva odstopanja od realnega poteka. To vzpodbudi procese lokalnega odločanja, ki so mogoče najboljši za določeno proizvodno linijo, niso pa optimalni za delovanje celotnega podjetja. Vodstvo mora zato nujno imeti čimboljši stik z realnostjo, prav tako pa mora čim hitreje prepoznati številne nepredviljive dejavnike in nanje reagirati.

Podjetja morajo delovati optimalno ne le zase, ampak tudi za celotne dobavne verige. Dobavitelji znotraj dobavne verige so razdeljeni na več nivojev. Najvišji nivo, ki izdela končni izdelek, mora pod seboj imeti učinkovito mrežo dobaviteljev, ki pa zaradi cenovnih pritiskov velikokrat delujejo na mejah zmogljivosti. Planiranje dobavnih verig je še bolj zahtevno, saj se vodstvo sooča s pomanjkljivim vpogledom v posamezna podjetja. Izkrivljena predstava o delovanju dobavnih verig pa lahko povzroči napačne poslovne odločitve oziroma velike dodatne stroške, saj pomanjkljivi podatki ne omogočajo celovite optimizacije.

APS sistemi za podporo planiranju so ključni za doseganje visokega nivoja vertikalne (od proizvodnje do vodstva) in horizontalne integracije (dobavne verige). Optimalni in uresničljivi plani, ki temeljijo na največji meri povezanosti ter sodelovanja, ohranjajo pravi ritem podjetja oziroma vseh zaposlenih. Brez pravega ritma pa podjetje ne more ustvarjati višje dodane vrednosti in se sooča z nepotrebnimi izgubami.

Želite izvedeti več? Pridružite se kakemu od naslednjih dogodkov, ki obravnavajo APS rešitve za proizvodne izzive prihodnosti.

Kontakt: http://www.lean-scheduling.eu/contact-us/

--

--