Dijital Ürünler
Published in

Dijital Ürünler

E-bülten komünitesi içinde kariyer fırsatları: ‘Dijital Ürünler — Yetenek Kolektifi’

5 yılı aşkın süredir Revue üzerinde yayınladığım Dijital Ürünler e-posta bültenimi (newsletter) Medium’da da okuyabilirsiniz.

İki haftada bir (bi-weekly) ürün yönetimi ve yazılım dünyasına dair okuduğum ve incelediğim içerikleri derlediğim Dijital Ürünler’e hala abone değilseniz 2 bin kişiyi aşan bu komüniteye sizi de davet ediyorum.

Bu sayının 6 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan orjinal bağlantısı için tıklayın.

Uzun süredir bekleme listesinde olduğum Pallet ile sonunda tanış olduk ve ‘Dijital Ürünler — Yetenek Kolektifi’ de yayına geçti!.. Bu ne demek derseniz; ‘Dijital Ürünler okuyan şirketlerle yetenekler bir araya gelebilecek’ demek derim. :)

Kendi alanlarında uzman olan, onlarca farklı tecrübeye ve hikayeye sahip 2 bini aşkın Dijital Ürünler okuyucusu, Yetenek Kolektifialtında iş fırsatları için de otonom şekilde buluşabilecek.

Hemen Dijital Ürünler komünitesinin yayınladığı iş ilanlarını incelemek istiyorsanız buraya, kurucu ortağı olduğunuz veya bizzat çalıştığınız şirket için bir iş ilanı yayınlamak istiyorsanız buraya göz atabilirsiniz. Ayrıca ben ismimle veya anonim olarak yeni fırsatlara açığım diyorsanız da burada profilinizi oluşturabilirsiniz. Bu profil yalnızca Dijital Ürünler komünitesi içinden, onaylanmış şirketlerce görülebilecek.

Platforma dair bilgiler ve neyi hedefliyorum gibi konular hakkında düşündüklerim ise hemen aşağıda.

Dijital Ürünler — Yetenek Kolektifi Pallet.com altyapısını kullanıyor, Pallet komünitelerin gücünü düşünecek olursak kesinlikle geleceği parlak bir girişim

‘Community Based Hiring’ nedir, neden çok önemli?

İnternet değişiyor. Bugün geldiğimiz noktada farkında olalım veya olmayalım, birden çok komünitenin dolaylı veya direkt olarak birer parçasıyız. ‘Yankı odası’ denilen şey de bunun çok güzel bir örneği aslında. Artık kaliteli ve güncel bilgiye erişmek için en nokta atışı platform Substack, yeni çevre edinmek için Slack veya Discord yine en önde gelen seçenekler. Sosyal hayatta da dahil olduğumuz WhatsApp grupları ilk aklıma gelen örnek. Aslında çok da uzatmaya gerek yok, komüniteler ‘yeni internet’in en önemli yapıtaşlarından.

Diğer yandan; yalnızca ülkemizde değil dünyanın tamamında gün geçtikçe yeteneğe ulaşmak daha da zorlaşıyor, başarılı şirketlerin kaderini yaptıkları işe alımlar belirliyor. Çoğu internet yatırımcısı bir kurucuyla tanıştığı zaman kendine sorduğu ilk sorulardan biri ’bu kişi kısa-orta-uzun vadede değişecek farklı yetenekleri beraber çalışmaya ikna edebilir mi?‘ oluyor.

Hal böyleyken komünite bazlı işe alım (kabul İngilizcesi daha ‘cool’, ‘Community Based Hiring’) öne çıkan konu başlıklarından biri oldu. New York merkezli Pallet’in çözdüğü problem; komünite ve içerik üreticilerinin, okuyucularının ve dinleyicilerinin dahil olduğu bir kariyer platformunu kolayca ayağa kaldırabilmek. Evet Pallet henüz küçük bir girişim olsa da bu satırları okuyorsanız kariyer yolculuğunuzun bir yerinde Pallet üzerinden yeni işinizi bulmanız olası. :)

Günün sonunda bir tarafta yazdığı hikayenin parçası olacak yeni yetenekleri arayanlar; diğer tarafta da bugünden daha da heyecanlı ve öğretici maceralar, daha büyük başarılar peşinde koşan insanlar var. Bir parçası olduğumuz komüniteler, yani tükettiğimiz ortak içerikler ve ortak zevkler bu noktada en azından şimdilik oldukça güzel bir turnusol görevi görüyor.

https://dijitalurunler.pallet.com altında adeta MVP sürecinde olan Dijital Ürünler — Yetenek Kolektifi, sizlerden gelecek tepki, öneri ve yorumlarla şekillenecek.

Dijital Ürünler — Yetenek Kolektifi’nde neler olacak?

Kısaca platform ikiye ayrılıyor. Bu dört maddeden ilki için herhangi bir profil oluşturmanıza gerek yok, diğer üç madde için ise Pallet’e bireysel olarak üye olmanız gerekiyor. Pallet’e üye olduğunuzda da Dijital Ürünler dışındaki diğer komünitelere erişim sağlıyorsunuz.

Çalışanlar için:

Kurucu ortaklar ve ekip liderleri için:

Peki neden bu işe kalkıştım?

Giderek artan bir şekilde e-bültenin okuyucularından ‘şöyle bir yetenek arayışımız var, e-bültende bahsedebilir misin’ mesajları alıyordum, bu mesajlardan sıkılıp… Tabii ki böyle değil. :) Evet bu ve benzeri mesajlar geliyordu ama asıl olarak 5 yılı aşkın bir süredir devam ettiğim e-bültende; hem gözlediğim hem bizzat tanıştığım kadarıyla, oldukça yetenekli ve meraklı, 100'lerce kişi takip ediyor.

Aynı şekilde girişim kurucu ortakları ve ekip liderleri e-bültenin azımsanmayacak bir bölümünü kaplıyor. Dolayısıyla bu iki farklı kesimin benden bağımsız birbirlerini bulabileceği bir platform olsa ne de güzel olur derken Pallet’i keşfettim ve konu buralara kadar geldi…

Dijital Ürünler — Yetenek Kolektif’inden aynı e-bültenden olduğu gibi en ufak bir maddi beklentim yok, ki Pallet bir Stripe hesabınız varsa dolar kuru ile ödeme almanıza izin veriyor bu arada. İleride bir şekilde seçiciliği sağlamak için ödeme almak gerekirse de bunu hep beraber bir yere bağışlarız.

Açılışta platformda hangi ilanlar var?

Dijital Ürünler’in okuyucularından sevgili Baran, Burak, Samed ve Efecan’ın açılışta ‘dükkan boş gözükmesin’ diyerek yayınladıkları iş ilanları aşağıda.

Siz de dilediğiniz zaman Yetenek Kolektifi’nde ücretsiz bir şekilde iş ilanınızı yayınlayabilirsiniz.

 1. Growth MarketerWerk
 2. Machine Learning EngineerSpiky.ai
 3. Customer Success ManagerInfoset
 4. Full Stack Engineer (.NET Core / React)Infoset
 5. Enterprise Sales ExecutiveKolay
 6. Sales EngineerKolay
 7. Digital Product DesignerKolay
 8. Digital Product Quality Assurance TesterKolay
 9. React Native DeveloperKolay
 10. Front-end (Angular) DeveloperKolay
 11. Sales SpecialistKolay
 12. Customer Success SpecialistKolay
 13. Digital Product ManagerKolay
 14. DevOps EngineerKolay
 15. Back-End DeveloperKolay

19 Nisan Salı günü, e-bültenin 114. sayısında görüşmek üzere!

--

--

--

Ürün geliştirme ve yazılım dünyası üzerine haftalık notlarım. Salı sabahları görüşmek üzere!

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Erman Taylan

Erman Taylan

web3 and digital (products, startups and trends)

More from Medium

The B. Hive NFT White Paper

1. Celer cBridge is a protocol that: Ans: All of the above 2.

Come up, traveler, and listen… Omniverse DAO

Omniverse Dao & LayerZero Labs

HDF 3.5.2 to CFM 2.1.2 In-Place Upgrade Part 1 — Prerequisites