301 Kalıcı Yönlendirme (Moved Permanently) Nasıl Yapılır?

Dincer Degre
DincerDegre
Published in
3 min readOct 13, 2022

--

HTTP durum kodlarından 301 Kalıcı Yönlendirme hakkında bilgiler verip bu durum kodunu nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

301 kalıcı yönlendirme siteler için çok faydalı bir durum kodudur ve SEO açısından oldukça faydalıdır. Bu kod ile silinen yazıları veya sayfaları başka sayfalara yönlendirebiliriz. Böylece trafiği de kaybetmemiş oluruz.

301 Durum Kodu (Moved Permanently) Nedir?

301 Moved Permanently kodu, genel anlamda bir sayfadan başka bir sayfaya yönlendirme için kullanılır. Örnek vermek gerekirse portfolio sayfasına giriş yapacak ziyaretçiyi yönlendirerek benim yazar sayfama doğrudan gitmesini sağlayabiliriz.

Bu ve bunun gibi kullanım yaparak dilediğiniz gibi ziyaretçilerinizi sayfalar arasında yönlendirebilirsiniz.

301 Durum Kodunun SEO’ya Etkisi Nedir?

Site içindeki bağlantı yapısını değiştirmek istediğimiz zamanlarda 301 durum kodu işimize yarar. Sayfanızın SEO gücünü kaybetmeden yeni bir sayfaya yönlenmesi için bu durum kodunu kullanabilirsiniz.

SEO konusunda 301 yönlendirmesi faydalı ve kullanılan bir durum kodudur. Bunun dışında linki değişen sayfalarda 404 hatasının önüne geçilir ve yönlendirme kalıcı olarak sağlanmış olur.

301 Yönlendirmesi Kullanım Alanları

HTTP’den HTTPS’ye Yönlendirme

Yeni nesil sitelerin çoğunda Güvenli olması açısından https kullanılmaktadır. Siteniz http yapısında ise yönlendirme yaparak sitenizin tamamını https protokolüne taşıyabilirsiniz.

Domain Yönlendirme

Özellikle www yönlendirmesi veya domain ismi değişimlerinde lazım olan a sitesinin b sitesine yönlenme durumlarında yine bu kod kullanılır.

eskisite.com isimindeki domanimizi yenisite.com a yönlendirmek istediğimizde bu durum kodunu kullanabiliriz. Böylece varolan içeriği ve SEO gücünü de yenisite ye taşımış oluruz.

Sayfa Yönlendirme

İnternet sitenizde kullanılmayan veya silinen sayfaları 404 hatası ile karşılaşıp SEO gücünü kaybetmemek için 301 yönlendirmesi yapılabilir.

Örnek vermek gerekirse /uzunluk-hesaplari sayfasını /uzunluk-hesaplama sayfasına yönlendirmek istiyorsak bu durum kodunu kullanabiliriz.

Silinen Sayfaları Yönlendirme

Eğer bir sayfa artık internet sitenizde bulunmuyor veya tamamen silinmişse 404 hata mesajı almamak için 301 yönlendirmesi ise sayfanızı yönlendirebilirsiniz.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Sunucu tiplerine göre farklı 301 yönlendirmesi yöntemleri bulunmaktadır.

Linux Hosting 301 Yönlendirmesi

.htaccess ile 301 Yönlendirmesi

Eğer bir Linux hostinginiz varsa .htaccess adında bir dosya oluşturup içine aşağıdaki kodları yazabilirsiniz. Böylece yönlendirme çalışacaktır.

Redirect 301 /yonlendirelecek-url.html /yonlenecek-url.html
// Domain yönlendirme için aşağıdaki gibi olabilir
Redirect 301 https://yenisite.com

301 durum kodunun bu türde kullanımları mevcuttur ve kullanılabilir. Şimdi bunun dışında kalan yöntemlerle devam edelim.

Windows Hosting 301 Yönlendirmesi

Web Config Dosyası ile Yönlendirme

Windows hosting paketlerinde karşımıza çıkan config dosyasıyla 301 yönlendirmesini yapabilirsiniz.

<system.webServer>
<httpRedirect enabled="true" destination="https://yenisite.com" httpResponseStatus="Permanent" />
</system.webServer>

Meta Tag ile 301 Yönlendirme

Sayfanızdaki HTML kodları içine aşağıdaki meta kodunu yazarak ta yönlendirme yapabilirsiniz. Bu kod <head>…</head> etiketleri arasına yazılmalıdır.

<meta http-equiv="refresh" content="2;url=https://yenisite.com" />

Aynı Linux hosting paketlerinde olduğu gibi Windows hosting paketlerinde de HTML kodları arasına aşağıdaki kod parçasını ekleyerek 301 yönlendirmenizi tamamlayabilirsiniz.

PHP ile 301 Yönlendirme

Eğer kodlama dili olarak Php kullanıyorsanız, Php kodu içerisinde de yönlendirme yapabilirsiniz.

Php kodunuzun index.php dosyası içine aşağıdaki kodu yazıp deneyebilirsiniz.

<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location:https://yenisite.com");
exit();
?>

Netlify’de 301 Yönlendirme

Eğer netlify i kullanıyorsanız ve yönlendirme yapmak istiyorsanız projenizin ana dizinine _redirects adında bir dosya ekleyin. Netlify üzerinde domain yönlendirme ve url yönlendirmeyi bu dosya içinden yapabilirsiniz.

Netlify Domain Yönlendirme

Netlify’de domain yönlendirmesi yapmak için ana dizinde yukarıda söylediğim _redirects dosyasını oluşturun ve aşağıdaki örnekteki domain yönlendirme kodunu kendi sitenize göre ayarlayıp kaydedin.

Netlify Url Yönlendirme

Netlify’de Url yönlendirmesi de oldukça kolay aşağıdaki örnek üzerinden nasıl olduğunu görüp kendi sitenize uygulayabilirsiniz.

Netlify 301 yönlendirmesi yapmak için dosya içine ise aşağıdaki gibi yönlendirme kodunuzu yazın.

// Netlify Domain Yönlendirme
https://eskisite.com/* https://yenisite.com/:splat 301!
// Netlify Url Yönlendirme
/yonlenicek-eski-url /yonlenecek-yeni-url 301

Yukarıda aklıma gelen bütün 301 yönlenmelerini ekledim. Bunun dışında bildiğiniz bir yol varsa yorumlarınızı bekliyorum. Sağlıcakla Kalın.

--

--