WordPress 401 Hatası Nedir Nasıl Çözülür ?

Dincer Degre
DincerDegre
Published in
3 min readOct 13, 2022

--

WordPress 401 hatası alıyorsanız, 401 Unauthorized , Authorization Required gibi hatalardan biri karşınıza çıkıyorsa belki bu çözümlerden biri işinize yarayabilir.

WordPress 401 Hatasının Nedeni Nedir?

WordPress’teki 401 hatası genel olarak hesap veya kimlik bilgilerinin sunucu tarafından doğrulanamaması sonucu oluşur ve bu durumda bir süre sunucuya ulaşımınız engellenir.

WordPress dizininde yer alan ve parola ile korunan bir dosyaya erişmek istediğinizde doğru şifreyi girmez veya gerekli bilgileri boş bırakırsanız 401 hatası ile karşılaşırsınız.

401 hatası WordPress genel olarak yönetici paneline (wp-admin) giriş yaparken ortaya çıkar. Bu hataları ortadan kaldırabilmek için öncelikle hataya sebep olan problemi tespit etmeli sonra da doğru çözüm yoluna başvurmanız gerekmektedir.

WordPress Admin Şifresini Geçici Olarak Kaldırma

WordPress dizini cpanel üzerinden şifre ile korunuyorsa hatanın sebebi bu olabilir. WordPress dizininizin şifre korumasını kaldırmak için hosting panelinizde yer alan Dizin Gizliliği (Directory Privacy) bölümünü bulun.

İlgili bölüme giriş yaptığınızda önünüze gelecek dosya ve klasörler içerisinden, site dosyalarınızın yer aldığı ‘public_html’ klasörüne tıklayın.

Açılan sayfanın üst kısmında Güvenlik Ayarları bölümünde yer alan ‘Bu dizine şifre koruması koyun’ seçeneği işaretliyse işareti kaldırın ve kaydedin.

WordPress sitenize giriş yapmayı deneyin. Her şey düzgün bir şekilde çalışıyorsa, yeni bir kullanıcı ve şifre oluşturarak WordPress şifre korumasını tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Güvenlik Duvarı Önbelleğini Temizleyin (Firewall Cache Temizliği )

Sucuri veya Cloudflare gibi bulut tabanlı bir WordPress güvenlik hizmeti kullanıyorsanız, bu servislerin sitenize bağlanamaması nedeniyle de 401 hatası ortaya çıkabilir.

Sucuri kullanıyorsanız, Sucuri kontrol panelinize giriş yapın ve ‘Performance’ sayfasını ziyaret edin. ‘Clear Cache’ sekmesine tıklayın ve açılacak sayfada yer alan ‘Clear Cache’ butonuna tıklayarak önbelleği temizleyin.

Cloudflare’de Önbelleği Temizleme

Cloudflare kontrol paneline giriş yapın ve ‘Caching’ bölümüne gelin. Sağ altta yer alan “Purge Everything” butonuna tıklayın.

Artık web sitenizi ziyaret edip 401 hatasının çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Kullandığınız Tüm WordPress Eklentilerini Devre Dışı Bırakın

Hatalı çalışan bir WordPress eklentisi sonucu WordPress 401 Hatası alıyor olabilirsiniz. Eğer wp-admin ekranına erişiminiz varsa, hatanın kullandığınız eklentilerden birinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için tüm WordPress eklentilerini geçici olarak devre dışı bırakın.

Eğer bu panele ulaşamıyorsanız, FTP ile sitenize bağlandıktan sonra sitenizin ana klasörleri içerisinde yer alan wp-content klasörünü açıp orada yer alan ‘plugins’ klasörünü ‘plugins.deactivated’ olarak değiştirin. Bu işlem sonrası bütün eklentileriniz devre dışı kalacaktır.

Eklentilerin devre dışı kalmasına rağmen eğer hala 401 hatası alıyorsanız eklentilerinizin çalışmasında bir sorun olmadığı anlamına gelir. Değiştirdiğiniz dosya ismini tekrar “plugins” yapın ki eklentileriniz düzgün çalışsın.

Herşey yolunda gittiyse artık eklentilerden birinin yaşamış olduğunuz 401 hatasına neden olduğundan eminsiniz.

WordPress Teması Değiştirme

Bazen tema dolayısı ile de bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Eğer giriş yapabiliyorsanız, tema değişikliği yapmanız gerekmektedir ama zaten wp-admin e giremiyorsanız, bu şıkkı kullanmazsınız. Anca yeniden açıldığında deneyebilirsiniz. Çünkü 401 hatası genelde geçici bir hatadır ve bir süre sonra düzelir.

WordPress Parolasını Sıfırlama

Çok sayıda başarısız giriş denemesinden sonra Hosting şirketleri yönetim paneli giriş sayfasına erişimi engelleyebilir. Bir süre bekleyip sonrasında tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Hosting Sağlayıcınız ile İletişime Geçin

Eğer yukarıdaki çözümlerden hiç biri sorununuzu geçirmiyor ise siz de hosting şirketiniz ile iletişime geçip sorununuzu anlatabilir ve çözüm yolu bulmalarını isteyebilirsiniz.

Bu yazıda sizler için WordPress 401 Hatası ve Çözümü hakkında bir çok şeye değindik.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bize sorabilirsiniz. Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.

--

--

Dincer Degre
DincerDegre

Developer Olma Yolunda