Aklın Yolu Bir ~ Ateizm ve Deizm Komedisi

Dirayet TV
Jan 31 · 3 min read

Bu yazımızda ateizmin ve deizmin mantıki hiç bir delile dayanmadığına şahit olacaksınız. Yazımızın sonundaki ayette de, bin dört yüz yılda değişen tek şeyin, sadece putların isimleri olduğuna tanıklık edeceksiniz. Gelin bakalım bu mantıksal komediye ya da mantıksız komedi mi deseydim bilemiyorum.

Aracını tamir için sanayi ustasına bırakan bir genç, aracının başına gelir ve başlarlar ustayla karşılıklı konuşmaya:

- Usta, bütün bu aracı çalıştıran sistemler nasıl çalışıyor.

Ustamız dakikalarca arabanın çalışma sistemini anlatır.

- Usta, mühendisler zeki adamlarmış ama ha!

- Mühendisinin olduğunu da nereden çıkardın! Bak, ben izah ettim ya sana.

- İzah edince mühendisi olmadığı anlamına mı gelir ustacım? Henry Ford’un kemiklerini sızlattın. Hayattaki mühendisler de duysa kulaklarını çok çınlatırlar.

- Yaa ne mühendisi, burada belli başlı kanunlar, kurallar var. Sonra belli sebepler var. Mesela benzin koydun mu gider, koymadın mı gitmez. İşte bu kadar basit. Olayları hiç mühendise dayandırmanın manası yok. Buradaki kanunlar ve sebep-sonuç ilişkisiyle her şey halloluyor.

- Usta, bir kere bu arabanın içindeki kanunlar da, sebepler de bu arabanın vidası bile ortada yokken hiçbir şey yapamazlar. Bu arabayı bir araya getiremezler. Neyi nereye takıp monte edecekleri bilgisi bile yoktur. Ayrıca mühendis bu arabayı yaparken bu kurallarla ve bu sebep-sonuç ilişkisiyle çalışmasını istemiş olamaz mı?

- Mühendisi olsaydı bu araba bozulur muydu, kaza yapar mıydı?

- Senin tamir ettiğin bir şey bozulmuyor mu? Bu, senin olmadığın manasına mı gelir?

- Eee değil tabi buradayım bak.

- Bi de kazayı mühendisler mi yaptırıyor ?

- Yoo şoförler yapar.

- Eee, yine mühendisi olmadığı manasına gelmez o zaman.

- Şuna bir bak. (motor kısmı göstererek) Karmakarışık bu mühendis nerede hee?

- Usta, sen mühendisi motorda şanzımanda mı arıyorsun? Sabahtan beri sen bu arabanın sistemlerini anlatmıyor musun ?

- Evet

- Eee nasıl düzen yok? Hem düzeni anlatıyorsun hem de bu düzeni çözdüğün için usta olmuşsun, ekmek yiyorsun. Sen sabahtan beri ne yaptın bu arabaya?

- Pistonu aşağı düşmüştü onu tamir ettim

- Tamir ne demek usta?

- İyi gitmeyen veya bozulan şeyleri yeniden düzene sokmaktır tamir.

- Heh! İşte yeniden düzene sokmak, yani var olan düzene yeniden kavuşturma.

- Evet.

- O zaman arızalar, bozulmalar bile düzene işaret eder.

- İyi de aslan, ben bu arabayı mühendisler yaptı dersem o zaman iyi bir usta olamam!

- Yahu ne alakası var usta Allah aşkına. Sen mühendislerin kurduğu sistemi çözücen, arızayı bulup işini yapıcan. Mühendisin olmasının sana ne engeli var!

- Peki bu araba seri üretim bandından çıkmıyor mu? O halde mühendis olsa bile o bant sistemine bırakmış, kendisi hiç bir şeye karışmıyor demektir.

- Bu araba kaç model ustam?

- 2020

- Bak bu arabanın önceki modellerinin imalatını düşün. Bütün bu değişimin başında bir tasarımcı, bir mühendis olmaksızın, sadece seri üretim bandının bunları değiştirmesi mümkün mü?

- Peki bu modellerin değişimi evrimsel bir sürece işaret etmez mi?

- Hangi sürece veya neye işaret ettiğinden ziyade, biz bu değişim sürecinin başında bir mühendis veya tasarımcı olması gerektiğinin tartışıyoruz. Her yeni modelin çizilmesi, bantta da değiştirilmesi gereken malzemelerin değiştirilmesi gerekir ki ancak yeni model ortaya çıkabilsin.

- Doğru diyon, doğru da yaklaş bir şey diyecem. Ben mühendisi kabul ettim mi o zaman motorcular ve mekanikçiler bilim heyeti beni kınarlar. Böyle motorculuk olmaz derler.

- Birileri seni kınayacak hakir görecek diye mantığı da inkâr mı edeceksin? Vicdanın rahat edecek mi?

- Etmez tabi de eee, ne biliyim işte yeğen be. Bizim sanayi hep böyle. Biz de böyle yetiştik ta çıraklıktan.

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama dünya ve mahlukat dışında bir şey mühendissiz, ustasız olduğu iddia edildiğinde ne kadar da mantıktan uzak, komik bir durum ortaya çıkıyor.

İşte bu durumu Cenab ı Hak:

“Ey insanlar size bir misal getirildi, şimdi onu dinleyin! Şüphesiz ki Allahtan başka (kendisine) yalvarmakta olduklarınız bir sinek dahi yaratamazlar. İsterse bunun için hepsi toplansınlar! Sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu ondan geri alamazlar. (Yardım) isteyen de aciz kaldı, kendinden istenen de! ( Hac 73. Ayet)

Dirayettv

Bismillah Her Hayrın Başıdır…