Aklın Yolu Bir ~ İğne deliğinden deve geçer mi?

Dirayet TV
Jan 31 · 4 min read

Bu videoyu çekmemize sebep olan şey işte bu küçük kitapçık ya da broşür.

Size anlatmak istediğim bir sanat var.

Mikro minyatür. Ve bir kaçta sanatçı var.

Nedir bu mikro minyatür. Kısaca, mikro boyuttaki sanat eserleridir.

Bunların çoğunu çıplak gözle göremiyorsunuz.

Bu resimde de olduğu gibi bir iğnenin ip sokulan kısmında neler yapmışlar. Biz oraya daha ipi sokamıyoruz.

Bu konuda muazzam çalışmalar var size bir kaçını göstereyim. İnsan gerçekten bakarken hayret ediyor.

Bu mikro minyatür sanatçılarından birinin konuşmasını dinledim gerçekten çok etkiliydi.

Diyor ki bazan kendinden düşen bir kıl tanesi bazen nefesin yaptığın çalışmayı yıkabiliyor.

Allah Allah ne kadar hassas bir düşünsenize. Aylarca uğraşıyorsun başından bir kıl tanesi gelip emeğini yıkıyor. Veya az biraz nefesini tutmayı unutuyorsun. Eser Mefta oluyor.

Bu sanattı gördükten sonra başka bir sanatçı ve eserleri daha da dikkatimi çekti. Gerçekten sizin de çok ilginç gelecek.
Bu sanatçı: Mikro minyatür sanatçılarından çok daha küçük hatta mikroskopla bile görülemeyen sanatlar yapıyor. Ve yaptığı eserler kıl düşmesinden ve nefes değmesinden çok daha hassas. Üstelik onları bu bahsettiğimiz mikronluk boyuttan alıp devasa boyutlara getirebiliyor. Ve işin ilginci kullandığı mikronluk bile diyemeceğimiz bu eserler içinde öyle malzemeler var ki bunlar birbirine temas etse eser patlıyor, yani sanat mefta oluyor. Son bir şey daha söyleyeceğim artık sizde kim olduğunu ve hangi eserlerden bahsettiğimi rahatça anlayacaksınız. Çünkü bu söyleyeceğim son maddeyi bu dünyada taklit bile eden bilen bir sanatçı yok. Evet o sanatçı bu mini minnacık eserlerine hayat veriyor.

Kim peki o? Elbette anlaşılıyor değil mi? Bu sanatçı her şeye gücü yeten sinek kılının bile giremediği yerlerde çok hassas eserler ortaya koyan. Rahim-i Zülcelal olan Hazret-i Allah’tır.

Evet arkadaşlar bu andan itibaren dikkatinizi dağıtacak ne varsa ondan uzaklaşın.
Bakın hem mikro minyatürde ki eserler hem de Allahın yarattığı eserler maddidir.
Biz mantıken biliriz ki maddi bir şeyin ortaya konulabilmesi için sanatçısının bizzat yanında olması icap eder. Yani ona temas etmelidir. ( Buraya kütüklerin bir eşyaya çevrilmesi stok videosu gelecek)
Hatta mikro minyatür ustası diyor ki dokunduğumuz şeyler çok kaba kalıyor. Onun için bizde örümcek ayağı sinek kılı gibi çok daha narin malzemeler kullanıyoruz.
Şimdi mikronluk bir spermin insana, file dönüşüm sürecini bir düşünün. Bunlar hep maddi süreçler.
Bu mimar eserleri için ne kadar hassas çalışıyor olmalı değil mi? Mesela düşünün aynı hücrede sodyum ve klor bir birlerine temas etmeleri halinde hücre bozulacaktır. Yine birbirlerinden uzak durması gereken hidrojen ve oksijen hücre içinde o mikronluk ortamda bir birlerine temas etmemeleri için ayrı yerlerde vazifelendiriliyor.

Ben bu meseleyi düşündüğümde aklıma hep kaf süresindeki:

Biz insana şah damarından daha yakınız!

ayeti geliyor.
Çünkü her an olan hücre işlemleri, santimetrenin milyonda bir bile diyemeyeceğimiz DNA bölünmeleri. Bütün bunlar bu kadar ince, hassas bir ortamdalar. En ufak bir hatada sanat eserleri olan canlıların yok olacağını düşünün. İnsan gerçekten kalben de aklen de Allah’ın her an her şeye müdahil olduğunu hissediyor. Allahu Ekber demeden kendini alamıyor.
Son olarak bir örnek verip videomuzu bitirelim.
Göz doktoruna gittiniz. Doktorun elinde size uygulama yapacağı hassas aletler yerine kocaman bir balyoz ve murç var.
Dürüst olun ne yaparsınız?
Doktor sen ne yapıyorsun! Sen bu doktor önlüğü altında bana zulmedeceksin Saçmalama! demez misiniz? Eminim Aklı olan herkes böyle bir tepki verecektir.

Peki şimdi siz alıp milyonlarca sene öncesine götürüp, gözümüzün görmediği, herhangi bir deneyle de gözlemleyemediğimiz.
Evrim felsefesi gibi yine ona sırtını yaslayan ateizm ve deizm fikri gelse ve size şöyle dese: Bütün bu hassas oluşumlar bir kere oldu nasıl olduğunu biliyoruz ama oldu. Şimdi de ilk canlı kadar mükemmel olan varlıklar oluşmaya devam ediyor. Bakın bu sözleri şuanda dünyada olan kanunlar o zamanda olduğunu bile bile. Az önce bahsettiğimiz müessirin esere teması bizzat olmalıdır. Bu bütün zamanları kapsayan bir kanundur. Sizin aklınızı küçümseyerek inandıkları bu safsatayı size anlatsalar.
Ne oluyor be adam saçmalama, sen bana bilim gömleği altında saçma hatta bilim olmayan felsefeni yutturmaya çalışıyorsun. Demeyecek misin? Senin sebepler ve kanunlar dediğin şeylerin eli kabadır. Nasıl olacakta bir sinek gözüne 8.000 mercek yerleştirecek.
Elbette ayakkabısını bağlayacak kadar aklı ve mantığı olan adam. Bunu ehli safsatanın yüzüne haykırır. Onlarda da eğer eşşek kadar akıl varsa biz artık bu hurafeleri kabul etmeyeceğiz demelidirler. Hee derler mi orasını bilemiyorum. Haydi kalın selametle…

Dirayettv

İslami ve imani mevzuları herkesin anlayabileceği mantıksal veriler doğrultusunda insanlara ulaştırmayı hedefliyoruz.

Dirayet TV

Written by

Dirayettv

İslami ve imani mevzuları herkesin anlayabileceği mantıksal veriler doğrultusunda insanlara ulaştırmayı hedefliyoruz.